Raceli frecvente

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Raceli frecvente

de MonicaPometcu » 27 Dec 2017, 14:38

Buna tuturor ! Am o broscuta de 1 an jumate si ma confrunt cu aceasta problema de cand il am. Raceste foarte des. A avut pneumonie si conjunctivita in aceasta perioada rece. Apa este setata la 29 grade. Termometrul indica temperatura setata, insa am banuit ca nu face fata. I-am cumparat alt incalzitor, el fiind bolnav stranuta des si nu avea pofta de mancare, starea lui s-a agravat asa ca i-am pus 2 incalzitoare. Apa acum este calduta la atingere. Insa cand il scot din apa, broscuta are miscari din cap si uneori da cu manuta la ochi ( semn ca raceala nu i-a trecut ). In apa i-am pus albastru de metil, calciu, are program de stat la soare 10 minute cu ulei de la veterinar ( vitamine ), acum mananca bine, dar ma ingrijoreaza datul din cap si rareori stranuta. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, va rog ?
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Dec 2017, 11:36

Re: Raceli frecvente

de MonicaPometcu » 27 Dec 2017, 14:40

am uitat un amanunt: cat timp sta la soare, se chinuie sa evadeze si il aud cum sufla greu
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Dec 2017, 11:36

Re: Raceli frecvente

de Sheppard » 27 Dec 2017, 19:45

Salutare,

In primul rand ne trebuie specia testoasei.

Statul la soare e degeaba prin geam (sticla opreste radiatiile UV-B necesare sintezei de vitamina D3), de aceea e nevoie, la testoasele crescute in casa, TOTDEAUNA de becuri cu emitere de UV-B (nu e sufcient sa se deschida geamul cateva minute/zi si iarna e evident ca nu se paote face acest lucru). Cele mai potrivite ar fi de la Exo Terra: Reptile UVB100 (bec), Turtle Bulb sau Reptiglo 5.0 (neon); astea se alsa aprinse 12 ore/zi.

Uleiurile acelea iarasi nu sunt ok. Mai ales daca contine vitamina A, care in cantitate mare e hepatotoxica. Vitaminele trebuie sa si le ia din alimentatie corecta si daca mananca ce trebuie, foarte foarte rar apar carente de vitamine.

29 de grade e mult prea mult la apa. Nu stiu specia si pana nu postezi niste poze cu testoasa nu avem cum sa ne dam seama, dar majoritatea au un interval ideal de 24-27 de grade. Apoi mai e necesar un bec pentru incalzit pe spatiul uscat din acvaterariu, sub care sa nu treaca temperatura de 30 de grade si in jur sa existe zone mai racoroase pentru termoreglare.

Ar fi bune niste poze cu toata instalatia ta pentru sfaturi tintite. De obicei conditiile in care sunt crescute testoasele sunt principala cauza de imbolnavire.

Cateva linkuri utile pentru documentare mai amanuntita:
O lista cu cele necesare si scopul lor: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Alimentatia corecta: viewtopic.php?f=5&t=3789
Habitatul ideal pentru interior: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Habitat pentru exterior: viewtopic.php?f=5&t=3179
Cateva discutii pe baza unui exemplu de setup: viewtopic.php?f=1&t=3821
Acelasi lucru pe alt setup: viewtopic.php?f=1&t=3795
Despre filtrarea apei: viewtopic.php?f=4&t=9
Recomandare de filtru extern: viewtopic.php?f=1&t=3810
Cabinete veterinare cu experienta pe testoase: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Plante de acvariu: viewtopic.php?f=4&t=17
Carti de specialitate: viewtopic.php?f=1&t=3661
Protectie pentru incalzitor DIY: viewtopic.php?f=4&t=3828

Si poate e utila si asta: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori
cron