Țestoasă letargică

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Țestoasă letargică

de NatureHouse » 08 Oct 2017, 10:10

Ieri am adus în casă țestoasele... 4 dintre ele erau bine, active, dar una nu mișca, ținea labele moi în exteriorul carapacei, întinse și nu răspundea la niciun stimul. Mi-am zis că va muri peste noapte, dar este în aceeași stare, diferența fiind faptul că reacționează din când în când trăgându-se în carapace când o atingi. Stă cu capul ridicat și îl ridică ciudat, foarte pe spate câteodată. Ține ochii închiși și îi deschide rar. Spre deosebire de ieri, are momente când mai dă din labe, ca și când ar înota. Am pus-o într-un recipient cu un deget de apă pentru că plutește dacă coloana de apă e mai ridicată și probabil nu reușește să respire. Aveți vreo idee ce ar fi putut provoca astfel de simptome? Vreun diagnostic?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Țestoasă letargică

de Sheppard » 08 Oct 2017, 19:46

Nu are cumva si muci/secretii pe la nas sau gura cand respira? Ca pare infectie respiratorie din ce descrii: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoasă letargică

de NatureHouse » 09 Oct 2017, 06:49

Măi, primele simptome corespund. Dar secreții nu are, de respirat , respiră normal fară zgomot (ştiu cum se aude că am avut la un moment dat una cu probleme respiratorii). Acum se deplasează câte puțin, îşi trage labele şi capul în carapace, dar este încă apatică şi uneori stă nemişcată, tot cu membrele pe-afară. Nu mai face gestul ăla ciudat cu gâtul, când făcea aşa deschidea repetat şi gura...
Am vrut să o pun cu celelalte pentru că arăta mai bine şi acum nu mai pluteşte, dar a venit un mascul şi a început s-o atace (menționez că au stat fără probleme împreună toată vara, nu ştiu ce i-a venit). Încă o țin în apă mică.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Țestoasă letargică

de Sheppard » 09 Oct 2017, 10:19

Respiratul pe gura e un simptom. Eventual tine-o la apa mai calda (pe la 27 de grade, baga un incalzitor in apa aia mica, pus pe orizontala, cu coloana de apa doar cat sa treaca putin peste incalzitor) si cu bec pentru incalzit Si mai stai cu ochii pe ea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoasă letargică

de NatureHouse » 09 Oct 2017, 15:12

Acum respiră normal... se retrage în carapace, dar tot e apatică. Am crescut temperatura la 27 grade şi aştept. Te țin la curent. Mulțumesc mult de sfaturi!
Aşa stă:
http://imgur.com/MrPg8Qt
http://imgur.com/3LXSy2i
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Țestoasă letargică

de NatureHouse » 13 Oct 2017, 18:35

S-a încheiat prost situația. Se poate şterge, nu cred că ar mai ajuta cu ceva...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Țestoasă letargică

de Sheppard » 13 Oct 2017, 21:01

Imi pare rau sa aud asta. Dar e si asta o experienta care poate va salva viata altei testoase pe viitor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator