de ce e carapacea alba

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de toto_alex2rap4ever » 22 Iul 2007, 11:19

neon nu ai nevoie..ai nevoie de un tub florescent cu uva si uvb.....cat despre acea depundere ori este exces de vitamina A ...pentru ca ai dat-o in fiecare zi ...ea fiinde necesara de maxin 2 ori pe saptamana....si cat despre calcar si alte impuritati e bine sa iei tot de la veterinar metafish sau albastru de metil..este acelasi lucru...este bun petru impuritatile din apa inclusiv calcar....de facut o sa se faca bine dar noi tot asteptam vestile bune din partea ta....multa bafta
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 22 Iul 2007, 15:48

Dupa cum spune [diego] si eu tind sa cred ca este vorba de micoze intr-un stadiu foarte avansat (paraziti externi / ciuperca) si cred ca se datoreaza faptului ca nu are o insula pe care sa stea la uscat, alimentatie corespunzatoare si lumina naturala.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

am aceeasi problema , a inceput sa se albeasca carapacea

de Mutombo » 21 Iul 2008, 14:23

uneia dintre cele doua broscute ale mele a inceput sa i se albeasca carapacea . o sa ii fac o poza si o sa o uploadez , daca stiti reunul dintre voi ce are , va rog sa imi spuneti. Apa pe care o pun in acvariu o tin la decantat o zi , pana acum am folosit un bec normal pt iluminare dar mi-am comandaty azi un repti-glo 5 si ii dau mancare de la sera , baby gran.
2 broscute dragutze si grasutze :P
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iul 2008, 10:26
Localitate: Cluj-Napoca

de Florin » 21 Iul 2008, 18:04

Neonul UV alaturi de un supliment de calciu.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Mutombo » 21 Iul 2008, 23:03

de unde cumpar supliment de calciu ?
2 broscute dragutze si grasutze :P
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iul 2008, 10:26
Localitate: Cluj-Napoca

de Pandy » 22 Iul 2008, 08:18

Din pet-shop'uri, sau mai sunt anumite site'uri care au la vanzare.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Lancelot » 14 Aug 2008, 09:53

si testoasei mele i sa facut o pata alba pe varful carapacei...acum sa micsorat(foarte putin ) dar pare sa nui treaca....si pe langa toata carapacea arata ca si cum ar fi mereu uscata si crapata usor...e destul de tare dar nu stiu....am mers cu ea la o farmacie vet dar mia spus ca are lipsa de calciu , si mi-a dat un supliment....o tin la soare toata ziua dar nush...nu pare sa ii treaca....
oare asta ce ar insemna?:(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 20 Iul 2008, 15:41
Localitate: Viseu de Sus

de Florin » 14 Aug 2008, 10:26

Testoasele au un metabolism greu si trebuie sa treaca timp pentru a-si reveni.Ca exemplu, testoasa mea a avut carapacea moale pana la un an.I-am luat un neon UV si dupa 6 luni s-a intarit.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de lxndr_faur » 18 Sep 2008, 19:54

si broscuta mea a avut carapacea moale cand am luat-o(avea maxim o lunasi avea 2 cm carapacea)si doar i-am pus in apa calciu pentru broscute si intro luna-o luna jumate i sa intarit tapana!! :mrgreen: acuma ea are 3-4 luni si carapacea are 5 cm...inrest e bine...SA va traiasca broscutele!!
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori