Vanataie

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Vanataie

de DenisaLorena » 18 Dec 2014, 20:50

Buna, in urma cu o luna si o jumatate i-am administrat broscutei care in momentul respectiv cantarea 10 g si avea 3,5 g enrofloxacina 5%, timp de 5 zile injectabil, dupa aproximativ o saptamana de la incetarea tratamentului i-a aparut o umflatura care treptat s-a atenuat, acum a ramas cu o vanataie pe membrul superior. Broscuta mananca in continuare, sunt motive sa ma ingijorez ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 29 Noi 2014, 20:32
Localitate: Bistrita

Re: Vanataie

de diego » 20 Dec 2014, 11:14

Eu unul nu cred ca acea vantaie va pune in pericol sanatatea testoasei. Continua sa o monitorizezi iar daca vei observa ca vanataia in cauza creste in dimensiune sau daca apar si alte modificari la nivelul mebrului sau in comportamentul testoasei, atunci cel mai indicat ar fi sa mergi cu ea la o consultatie de specialitate.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Vanataie

de PYF » 26 Mar 2015, 20:16

Buna ziua! Am si eu o Testoasa de Florida, cu tample rosii. Are cam 7 ani si este femela. Ea de cand o am (de 7 ani, de cand era mica), a fost mai tot timpul umflata la incheietura picioarelor din spate, dar de vreo cateva zile la un picior s-a cam inrosit. Ce ar putea sa fie si ce as putea sa-i fac? Si este normal sa fie umflata asa? i-am facut poza, sa vedeti mai exact despre ce este vorba. Multumesc anticipat!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

Re: Vanataie

de Sheppard » 27 Mar 2015, 17:25

E activa testoasa, are pofta de mancare?

Chestia aia e grasime. Merita si un consult veterinar daca mai are si alte simptome si ramane in continuare rosietica acolo: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Vanataie

de PYF » 27 Mar 2015, 18:13

Activa e putin spus, de o saptamana parca e posedata, mi-e sa nu sparga acvariu la cum se agita. De mancat mananca, la 3-4 zile, nu are probleme. Iar aia nu sunt sigur ca e grasime, ca se umfla si se desumfla, ca si cum ar respira pe acolo. Dar nu stiu de ce e rosie asa.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

Re: Vanataie

de Sheppard » 27 Mar 2015, 18:33

Poate s-a iritat acolo, sau s-a lovit de ceva sau a stat pe incalzitor cu partea aia (daca nu are protectie incalzitorul, exista riscul de arsuri).

Stai cu ochii pe ea deocamdata. Daca vrei, un consult veterinar nu strica.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Vanataie

de PYF » 27 Mar 2015, 19:07

Probabil s-a iritat de pietris, ca incalzitor nu i-am pus....e destul de mare si o tin in casa la caldura. Mersi mult. Dar ai idee de ce poate sa fie asa agitata?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

Re: Vanataie

de Sheppard » 27 Mar 2015, 20:08

Pai sunt mai multe cauze: spatiu prea mic (apa si/sau uscat), perioada de imperechere, depunerea de oua, lipsa ascunzatorilor. Cam astea ar fi cele mai frecvente.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Vanataie

de PYF » 27 Mar 2015, 20:16

Cred ca cel mai probabil, este chestia cu ouale, ca tot sapa in pietris. Ce sa ii fac sa se oueze mai repede? Si mentionez ca am doar o femela, nu am mascul....poate sa faca oua fara mascul?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

Re: Vanataie

de yonzy » 27 Mar 2015, 21:59

PYF scrie:Cred ca cel mai probabil, este chestia cu ouale, ca tot sapa in pietris. Ce sa ii fac sa se oueze mai repede? Si mentionez ca am doar o femela, nu am mascul....poate sa faca oua fara mascul?


Da, poate. dar fara mascul nu eclozează
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Vanataie

de Sheppard » 27 Mar 2015, 22:18

Asigura-i un spatiu uscat suficient de mare cu 1/3 nisip si 2/3 pamant. Eventual o poti lasa prin casa si ii pui la dispozitie o cutie undeva unde prefera sa stea cu substratul mentionat. Sa fie macar 10cm de substrat ca sa aiba in ce sapa. Ii faci ceva rampa ca sa ajunga usor acolo si poti pune o veioza cu un bec deasupra ca sa tina si putin cald. Asa imiti oarecum un loc bun pentru depus oua.
O poti si lasa sa depuna ouale fortat in apa, dar e foarte stresant si cu risc de inec, deci recomand cutia cu pamant si nisip.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Vanataie

de PYF » 28 Mar 2015, 00:02

mersi mult, cred ca o sa apelez la cutie, cum ai zis. De innec nu cred ca poate fi vorba, ca ii pun apa doar cat sa ii depaseasca carapacea, dar la cum se agita...da pe afara ....ramana chiar mai putin. Mersi mult!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori