Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de SilviuTRK » 07 Dec 2014, 15:49

Salutare...de o luna cam asa broscuta mea nu vrea sa mai manance, nu mai "alearga" prin casa, nu mai este activa ca in vara...problema care ma ingrijoreaza este partea cu mancatul...de fiecare data cand o vad isi deschide gura 2-3 secunde si o inchide...dupa un timp la fel face..de ce? apa am incalzit-o pana la 30 grade..am scazut la 27 gandindu-ma ca poate apa este prea calda dar testoasa tot la fel este...fara lampa uvb a stat o luna(aproximativ 2) pentru ca am fost plecat si nu am avut timp sa-i cumpar, acuma are, dar nu vad nici-o schimbare...

Am fost la veterinar cu ea ( la FalconVet din Bucuresti ) i-am spus medicului ca nu mananca de aproape o luna si ca in mare parte a zilei sta cu gura deschisa...medicul s-a uitat la ea, i-a facut o injectie cu vitamine si mi-a zis sa incerc sa-i bag mancare pe gura..dar nu reusesc sa-i deschid gura cand e cu mine..

http://i.imgur.com/9Av1Ssy.jpg

http://i.imgur.com/rfpvwKD.jpg

http://i.imgur.com/FfPCMjK.jpg

http://i.imgur.com/5xYqEG8.jpg

http://i.imgur.com/VWZmf8t.jpg


Cateodata mai observ ca sta cu capul in jos ( ca in ultima poza )
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Sep 2013, 01:12

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de Sheppard » 07 Dec 2014, 17:47

Inoata cumva inclinata pe o parte? Se aude un suierat sau bolborosit cand respira? Secretii la nas sau la gura are?

S-ar putea sa aiba o afectiune respiratorie si sa necesite tratament antibiotic; de obicei asta e cand respira pe gura. Alte cabinete veterinare la care poti apela, daca cel la care ai fost nu are experienta cu testoase: http://testoase.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=8

Poti incerca sa ii dai si hrana vie pentru a-i stimula apetitul: rame spre exemplu.

Temperatura apei la 27 de grade e OK.

Tine-ne la curent cu evolutia testoasei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de SilviuTRK » 07 Dec 2014, 20:01

Nu inoata inclinat pe o poarte...cateodata cand deschide gura si o inchide se aude ca un gafait
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Sep 2013, 01:12

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de Sheppard » 08 Dec 2014, 00:50

Parerea mea e ca e o afectiune respiratorie. Merita un nou consult veterinar. Injectiile cu vitamine in general nu fac mare lucru, doar daca exista cu adevarat o carenta mare de vitamine. Dar nu trateaza problema respiratorie. Aia se rezolva cu tratament antibiotic macar 5 zile.

In perioada asta ar fi indicat sa fie mutata intr-un recipient mai mic si mai usor de curatat - eventual o cutie mai mare cu o cutie mai mica inauntru cu apa, in care sa manance si sa se hidrateze. In cutia aia mica pusa o coloana de apa de cativa cm peste incalzitorul pus pe orizontala si care sa mentina apa la 27 de grade. De asemenea pus un bec obisnuit de 60-100W pt incalzit. Ceva carpe sau prosoape in rest pentru confort si ascuns. Apa sa se schimbe de preferat zilnic cu apa plata, nu de la robinet. Astfel nu baltesc posibile bacterii si/sau virusuri in apa si recuperarea e mai rapida.

Odata ce nu mai respira pe gura si are pofta de mancare se poate muta in conditii obisnuite.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de diego » 09 Dec 2014, 11:15

Locul unde se afla acvariul este expus curentilor de aer? Întreb asta pentru ca, cel puțin in primii 2-3 ani de viață, testoasele sunt destul de vulnerabile la tot felul de factori externi (este cunoscut faptul ca, indiferent daca sunt crescute afara sau in casa, comportamentul lor este influentat pana si de vremea de afara).
Recomandarea mea este sa mergi cu ea la veterinar, in primul rand pentru ca un tratament cu vitamine se administrează câteva zile la rand pentru a avea si un efect asupra țestoasei. Iar un prim efect al tratamentului ar trebui sa fie revenirea poftei de mancare, asta daca in urma repetarii consultatiei se dovedeste ca nu sufera de o afecțiune mai grava.
Deci, cu puțin ajutor, cred ca țestoasă ta va reuși sa iasă mai repede din convalescență. In acelasi timp, in astfel de situatii mai delicate, se cere ceva mai multa rabdare cu animalele cu sange rece deoarece metabolismul lor este mai incet, prin urmare si efectele tratamentului se vor vedea ceva mai greu.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de SilviuTRK » 14 Dec 2014, 15:45

Salut, acvariul nu este expus curentilor de aer, este asezat intr-o zona ok. Am fost astazi la o clinica veterinara..i-a facut o injectie cu antibiotic si marti trebuie sa merg iar. Mi-au zis sa-i pun Tartafort pe mancare..daca nu vrea sa manance, pot sa-i pun direct picaturi in gura?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Sep 2013, 01:12

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de Sheppard » 14 Dec 2014, 16:13

In principiu da, daca reusesti :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de SilviuTRK » 14 Dec 2014, 19:59

Ok :) astept sa deschida singura gura si atunci ii pun picaturi :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Sep 2013, 01:12

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de Sheppard » 14 Dec 2014, 23:55

Oricum, suplimentele acelea nu ajuta mult, doar daca chiar ii lipsesc ceva vitamine in cantitate mare. In mod normal tot ce e in suplimentele acelea ar trebui sa primeasca din alimentatie.

Sprotul combinat cu carnea de vita, carnea de pui, creveti decorticati, plante acvatice naturale si ocazionalele rame/melci/larve vii ar trebui sa acopere absolut totul.

Dupa vreo 3 zile de tratament antibiotic ar trebui sa vezi imbunatatiri si sa revina pofta de mancare. Important e sa primeasca doza zilnic la ACEEASI ora, ca sa aiba efectul dorit; altfel se poate agrava starea prin selectarea de bacterii rezistente la tratament.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de SilviuTRK » 19 Dec 2014, 19:48

E ceva mai ok decat inainte...de exemplu a inceput sa mearga :)) dar de mancat tot nu mananca...si mi-a dat doctoru o seringa cu o solutie in ea (probabil vitamine) sa ii dau acasa, ca nu a reusit sa ii deschida gura la cabinet...problema e ca nici eu nu pot si nu mai sta cu gura deschisa ca inainte.. exista vreo metoda? ca nu vreau sa o ranesc daca o tin de cap sau altcv
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Sep 2013, 01:12

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de Sheppard » 20 Dec 2014, 00:46

E dificil de deschis gura. Doar sa ii pui pe mancare. Ai incercat sa ii dai râme sa vezi daca mananca? Hrana vie stimuleaza apetitul
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de SilviuTRK » 21 Dec 2014, 02:01

Nup, de unde pot cumpara rame? Gasesc la magazine de pescuit ?


@

Am fost azi la tratament, se pare ca doctora veterinara a gasit o metoda de a o face sa-si deschida gura, ii astupa narile cu degetu' si testoasa deschide singura gura :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Sep 2013, 01:12

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de Sheppard » 21 Dec 2014, 20:31

Mda, buna idee; problema e cand trage o gura de aer serioasa - isi pot tine respiratia al naibii de mult.
Numai sa ai grija sa nu se inece cand ii picuri ceva in gura. Sa pui cantitate foarte mica in gura si sa iei mana de pe nari, ca sa nu aspire continutul si sa se complice pneumonia sau sa faca alta. Pneumoniile de aspiratie sunt deosebit de grave.

Rame gasesti la magazinele cu articole de pescuit, da. Nu stiu iarna care e situatia cu aprovizionarea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de SilviuTRK » 21 Dec 2014, 20:49

Pesti de acvariu pot cumpara? Am vazut cateva clipuri pe youtube cum testoasele sunt hranite cu pestisori..daca da, ce specie de peste e cel mai recomandat sa cumpar ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Sep 2013, 01:12

Re: Help, broscuta nu mananca & nu mai este activa

de Sheppard » 21 Dec 2014, 21:37

Unii ziceau de Guppy. Pesti de balta, autohtoni, de apa dulce, daca gasesti pe la magazinele cu articole de pescuit (ii folosesc ca momeala vie); grija la provenienta cu astia sa nu vina din ape poluate.

Aici au si creveti vii, melci acvatici daca doresti: http://www.nevertebrate.ro/Acvaristica-apa-dulce

Toate sunt hrana pentru testoasa, deci nu garantez ca le va tolera.

Pentru astea chiar ca va trebui sa iei si plante acvatice: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice
Si sa nu uiti sa montezi aeratorul la filtru, ca sa oxigeneze bine apa pentru vietuitoarele astea. De asemenea sunt necesare multe ascunzatori ca sa evite testoasa in cazul in care decide sa se hraneasca cu micile animale.

Am gasit lista asta cu tot felul de specii care pot convietui cu Trachmeys: http://www.austinsturtlepage.com/Articl ... tokeep.htm
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron