Ajutor!

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Ajutor!

de Al3xin0 » 20 Oct 2013, 15:54

Salutare! Schumy, broscuta mea mica nu mai mananca de cateva saptamani si are pleoapele umflate si cand o scot afara se ascunde imediat si se pune pe dormit. Uitati poze:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Jotun » 20 Oct 2013, 16:33

probabil simte ca e timpul sa hiberneze sau are un pui de conjunctivita desi nu vad nici o secretie dubioasa. Las veteranii sa isi dea cu parerea eu fiind un incepator.

App de cat timp il ai pe schumy?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23

de Al3xin0 » 20 Oct 2013, 16:49

de 4 luni si jumatate.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Jotun » 20 Oct 2013, 16:54

da..4.5 luni..stiu ca ti-am citit unul din primele posturi despre schumy si era tot micuta si din ce vad nu a crescut foarte mult (poate ma insel avand in vedere unghiurile in care ai surprins-o in poza). Intreb intrucat testosii mei au 5 luni si cand i-am cumparat aveau 2-2.5 cm si acum au aproape 9 cm si ma surprinde ca a ta a ramas un pic in urma (again poate ma insel). Mentionez ca au crescut armonios, carapacea e in regula nu au nici o problema.
Poate e o problema cu alimentatia..ce le dai de mancare si de cate ori pe zi? Ai lampa UV? Ai insula si tot ce scrie la carte ? Cate grade ai in acvariu si pe insula?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23

de Al3xin0 » 20 Oct 2013, 17:49

nu am lampa UV deoarece momentan este soare la mine si nicio lampa nu poate inlocuii soarele, cu alimentatiia stateam bine cu Schumy manca ca spartu pana acum 5 saptamani. De atunci am incercat sa ii dau detoate: Pelete, pesti uscati, inima de vita, gamarus, pulpe de pui fierte, sport si ma refuza. In apa ziua sunt intre 25 si 28 de grade iar pe insula 28-30. Noaptea le sting incalzitorul pentru a creea fluctuatii apropiate de natura fata de zi si de noapte. Eu mai am un testos pe nume Dino eu un mascul de trachemys scripta scripta si mananca ca spartu.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 21 Oct 2013, 05:49

Degeaba e soare daca razele sunt filtrate prin sticla geamului sau acvaterariului...

Pare a fi usor inflamat. Poti incerca cu unguent cu kanamicina si vitamina A solutie orala, dar recomand si un consult veterinar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 21 Oct 2013, 16:02

Sheppard scrie:Degeaba e soare daca razele sunt filtrate prin sticla geamului sau acvaterariului...

Pare a fi usor inflamat. Poti incerca cu unguent cu kanamicina si vitamina A solutie orala, dar recomand si un consult veterinar.

Ce cabinete veterinare sunt in Bucuresti, sector 3 care sunt invatati cu testoasele si mai ales care este tariful unui consult?
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 22 Oct 2013, 05:54

Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron