Vitamine testosi

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Vitamine testosi

de Jotun » 03 Sep 2013, 14:01

Recent am achizitionat JBL turtle sun (vitamine in forma lichida pentru testosi de apa/mlastina) dar nu scrie nicaieri de cate ori se administreaza. Stiu ca cu vitaminele nu e de jucat (in special vitamina A care e toxica la doze mari sau complexul vitaminic B si nu numai).

Pe prospect scrie 10-20 picaturi/lingurita plina cu hrana (pachetul vine cu o lingurita verde in care cica ar incapea aproximativ 7g jbl rugil (recomandarea lor) si mai spune ca vitaminele acestea ar trebui sa reprezinte aproximativ 13% din daily ratio dar sa stai ca calculezi 13% din cantitatea de hrana administrata zilnic mi se pare cam tras de par avand in vedere ca eu imi hranesc testosii de 2 ori pe zi cu diverse produse de pet shop si carne de pui fiarta si altele. (sunt pui de aproximativ 3 luni).

Sa nu mai zic ca recipientul de 10ml este cu picurator si desi o picatura de apa distilata are 0.02ml (daca tin bine minte) ceea ce am eu aici nu este apa distilata si nu stiu volumul/masa picaturilor ca sa pot calcula...Probabil ma complic prea mult si as vrea sa stiu cat mai exact cum se administreaza aceste vitamine pentru a nu face mai mult rau decat bine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23

de Gradinaru Alin » 04 Sep 2013, 01:38

:D :) :lol: :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 04 Sep 2013, 01:56

Dupa cum ai mentionat si tu, TE COMPLICI PREA MULT!
Daca le oferi o alimentatie complexa si echilibrata nu au nevoie de vitaminele alea....

In natura nu sta nimeni sa ii calculeze 13% din greutatea corporala si sa ii administreze pe o lingurita 15 picaturi la 2 sapt....

Nu ai nevoie de acele vitamine decat foarte rar, cand le oferi uscaciuni din pet-shop(fie ele si marca JBL)...

Cat depre hranire, dale pe saturate de 2 ori pe zi cat sunt mici, si 1 data pe zi cand mai cresc si este mai mult decat de ajuns! Nu se infometeaza, deoarece, fiind reptila digera hrana mai greu decat mamiferele spre exemplu...

Deci parerea mea, daca tii neaparat sa iti previi mai stiu eu ce boli cu acele vitamine, administreaza acel "tratament" la un interval de minim 2 saptamani, pentru a nu face un exces de vreo vitamina.
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Jotun » 04 Sep 2013, 11:44

asa ma gandeam sa fac si eu dar aveam nevoie de o alta parere:) mersi mult
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23

de Sheppard » 04 Sep 2013, 23:39

Acuma daca tot ai luat vitaminele alea, poti sa le mai picuri pe hrana. Am mai avut si eu si nu le placea testoaselor sa fie prea imbibata hrana cu ele, muradreau si apa pentru ca contineau vitamine liposolubile, asa ca am renuntat rapid. Oricum, aceste produse sunt destinate pentru "cure" o data la cateva luni (scrie in prospect), asa ca daca picuri mai putin decat trebuie si le administrezi pe termen mai lung nu e problema.

Alimentatia cat mai variata, cum zice Alin, cu ocazionala hrana vie precum rame, si nu ai nevoie de asa ceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
cron