Exfolierea plastronului si bule de aer pe carapace

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Exfolierea plastronului si bule de aer pe carapace

de Al3xin0 » 10 Aug 2013, 10:38

Testoasa posibil bolnava se numeste DiNozzo, este o testoasa cu tample galbene (Trachemys scripta scripta) varsta aproximativa de 1 an. O am de la un prieten de 2 saptamani timp in care a fos in regula si acum cateva zile am observat pe carapace niste bule de aer daca chiar asta or fi:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Am decis sa o mai investivez si dupa ce am scoso din apa si am uscato am vazut ca i se exfoliaza plastronul si sper sa ma insel in privinta cheagurilor de sange dar par a fi si ele prezente:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Broscuta are pofta de mancare (rade tot ce ii dau si dupa cerseste), este activa, dimineata sta la soare. Este posibil sa fie cumva o problema de acomodare cu noul mediu si cu noul tovaras Schummy (trachemys scripta elegans)?
Si ce as putea face si daca este grav cam cat ar costa tratamentul.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

Salut

de Coddytzza » 10 Aug 2013, 12:57

Nu este nimic grav. Ceea ce se intmpla cu adevarat se numeste crestere
Testoasele cand cresc solzi de pe carapce ( burta/spate ) se despind usor usor acele bule de aer sunt de la solzi care incep sa cada sunt anumite locuri cand incep sa cada se infiltreaza aer si cand intra apa asa raman, dar in principiu nu este nici un motiv de ingrijorare eu il locul tau m-as bucura ca le vad cum cresc ;)
Concluzice - stai linistit e ceva firesc este exact ca naparlilea la serpi ;)
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

Re: Salut

de Al3xin0 » 10 Aug 2013, 15:47

Coddytzza scrie:Nu este nimic grav. Ceea ce se intmpla cu adevarat se numeste crestere
Testoasele cand cresc solzi de pe carapce ( burta/spate ) se despind usor usor acele bule de aer sunt de la solzi care incep sa cada sunt anumite locuri cand incep sa cada se infiltreaza aer si cand intra apa asa raman, dar in principiu nu este nici un motiv de ingrijorare eu il locul tau m-as bucura ca le vad cum cresc ;)
Concluzice - stai linistit e ceva firesc este exact ca naparlilea la serpi ;)

Acum 10 minute mi-am dat si eu seama ca defapt creste... :))
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron