Pete rosii pe plaston

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Pete rosii pe plaston

de billie » 22 Feb 2013, 23:38

Va rog sa ma ajutati, am o problema cu broscoiul meu, am observat ca de cateva zile i-au aparut niste pete rosii pe plastron si-mi fac griji sa nu fie cheaguri de sange. Mentionez ca are toate conditiile necesare si este in continuare activ si mananca.
Imagine
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2013, 14:36

de Sheppard » 23 Feb 2013, 01:34

Nu pare prea evident deocamdata; tine-o sub observatie si vezi daca se accentueaza sau daca se schimba ceva in comportamentul testoasei.

Poate mi se pare mie, dar parca in poza plastronul e destul de neregulat dezvoltat. Ai bec Reptiglo 5.0 si ii mai oferi suplimente de calciu?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tiger » 23 Feb 2013, 14:06

pe fiecare parte e acelasi model,deci cred ca asa e pentru zceasta rasa
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Iovanut Alin » 23 Feb 2013, 16:01

Cred ca e vorba de accele chiaguri de sange ce apar cand dtestoasa sta foarte mult in apa, ai insula la terariu , sau mai bine spus testoasa poate ajunge pe insula de la terariu ;-??? Ce fel de filtru folosesti?
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de billie » 23 Feb 2013, 17:39

Sheppard scrie:Nu pare prea evident deocamdata; tine-o sub observatie si vezi daca se accentueaza sau daca se schimba ceva in comportamentul testoasei.

Poate mi se pare mie, dar parca in poza plastronul e destul de neregulat dezvoltat. Ai bec Reptiglo 5.0 si ii mai oferi suplimente de calciu?

Am broscuta de putin timp, de o luna si i-am cumparat un bec pentru reptile cu UVB, nu cred ca se chema ReptiGlo, dar s-a ars in scurt timp. Are si suplimente de calciu...

Iovanut Alin scrie:Cred ca e vorba de accele chiaguri de sange ce apar cand dtestoasa sta foarte mult in apa, ai insula la terariu , sau mai bine spus testoasa poate ajunge pe insula de la terariu ;-??? Ce fel de filtru folosesti?

Am insula, insa l-am vazut iesind rar din apa si doar pentru putin timp. Am un filtru Easy Crystal de la Tetra, insa nu am apucat sa il montez pentru ca broscoiul s-a obisnuit sa stea in apa mica si acum pare ca nu stie sa inoate si se chinuie mereu sa iasa la suprafata, mi-a fost mila de el cand l-am vazut speriat si am revenit la un nivel mai mic de apa, dar la care nu functioneaza filtrul. Am inceput sa ii cresc nivelul de apa treptat si cred ca in curand o sa reusesc sa il invat cu apa mai mare, si sa ii pun si filtrul.

Stiu ca pare o prostie sa spun ca broasca nu stie sa inoate dar l-am vazut chinuindu-se rau de tot sa se ridice pentru aer...
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2013, 14:36

de bstafie » 23 Feb 2013, 18:02

Daca pui apa ok (nu fiarta/nu de la canal daca nu a fost tinuta 48 ore in recipiente fara capac pentru a se evapora clorul) si adaugi si filtrul o sa poata inota lejer. Asa faceau si ale mele..problema era ca le puneam in apa si nu apucau sa traga aer ca lumea in piept. Punele pe ceva uscat, sa coboare singura in apa, iar coloana apei sa fie exact cat sa poata functiona filtrul(deocamdata). Si sa functionezi fara repti glo si o filtrare cat de cat o sa duca si la probleme mai mari. De stat pe insula o sa stea daca ii pui repti glo si bec de incalzit..o mai pui tu din cand in cand..si la un moment dat va urca singura..daca vede miscare o sa se arunce in apa , dar daca esti mai silentios o sa stea acolo sus fara nici o problema.
Si fa asta cat mai urgent(repti glo, si montarea filtrului in acvariu).
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Iovanut Alin » 23 Feb 2013, 19:50

Mda, petele sunt de la apa , si a mea are (nu sta prea mult pe insula...)

Totusi eu nu as pune apa prea adanca (brsc) mareste coloana de apa cu 1-2 litrii pe zi , pana cand filtrul va putea functiona ... cati litrii are acvariul?
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de bstafie » 23 Feb 2013, 22:03

Cum sa pui cate 1-2 litri pe zi .. pai daca dureaza o saptamana sau mai mult (probabil mai mult.. ) pana ajunge nivelul apei la un minim pentru functionarea filtrului, lasi broscuta sa stea alaturi de o apa mizerabila si plina de bacterii/alge/etc?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de billie » 23 Feb 2013, 22:10

bstafie scrie:Cum sa pui cate 1-2 litri pe zi .. pai daca dureaza o saptamana sau mai mult (probabil mai mult.. ) pana ajunge nivelul apei la un minim pentru functionarea filtrului, lasi broscuta sa stea alaturi de o apa mizerabila si plina de bacterii/alge/etc?


Pai nu ii las aceeasi apa toata saptamana, o schimb zilnic, doar ca treptat pun cu cate 1, 2 litri mai multa. Asa ma gandisem si eu sa procedez.
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2013, 14:36

de bstafie » 23 Feb 2013, 23:19

In functie de capacitatea acvariului calculeaza cat de mult iti ia pana ajungi la nivel. Plus ca 1-2 l , daca ai un 80l+ nici nu se vede. Pune cate 5-6 eventual. Si evident daca e apa de la canal sa o lasi la decantat 48 ore intr-un vas neacoperit.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Iovanut Alin » 24 Feb 2013, 01:48

bstafie nu m-am exprimat destul de corect vina mea :D

Inca ceva, ai scapat testosu'pe jos? Am citit tot aici pe forum ca unele cheaguri apar si de la cazaturi...
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de billie » 24 Feb 2013, 13:09

Iovanut Alin scrie:bstafie nu m-am exprimat destul de corect vina mea :D

Inca ceva, ai scapat testosu'pe jos? Am citit tot aici pe forum ca unele cheaguri apar si de la cazaturi...


Posibil sa se fi aruncat de pe insula cand era apa mica si sa se fi lovit de fundul acvariului, e vorba de vreo 10 cm..
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Feb 2013, 14:36

de Iovanut Alin » 24 Feb 2013, 16:22

Incearca sa o feresti de cazaturi unele ii pot provoca hemoragii si apar astfel cheagurile de sange ...

Poti citii aici mai multe despre ingrijirea testoaselor :

http://www.testoase.com/hrana.php
http://www.testoase.com/boli.php
http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori