Nu vrea sa manance :((

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Nu vrea sa manance :((

de 2fast » 19 Apr 2012, 13:35

Am doua broscute cu tample galbene de 6 luni si de 5 zile baietelul Leo nu vrea sa manace nimic. Are toate conditiile : Acvariu de 70L, heater la 27-28 de grade, filtru, bec uvb 5.0. Nu are ochii umflati si respira normal. Uneori misuna mai mult prin apa pe la fund dar nu vrea sa manance. E mai apatica decat de obicei si sta mai mult pe bustean sa doarma.
Fetita Miky este foarte activa si ar manca orice si la orice ora.
Am incercat de toate sa-i dau sa manance: shrims,pestisori uscati,patrunjel,salata,mar,carne de vita fiarta si tot nimic. :(((
Nu stiu ce sa mai fac. Nu pare bolnava dar pur si simplu nu vrea sa manance.
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2012, 13:39

de diego » 19 Apr 2012, 13:56

de cat timp nu mai mananca?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de 2fast » 19 Apr 2012, 14:02

de 5 zile
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2012, 13:39

de diego » 19 Apr 2012, 14:21

Mai las-o cateva zile. Intre timp poti incearca si cu niste carne cruda de pui. Ma gandesc ca ar putea fi un soi de apatie de primavara, ceva carente de vitamine sau poate fi doar o stare trecatoare provocata de schimbarea vremii, testoasele sunt meteosensibile :)
Daca nici pana saptamana viitoare nu mananca, atunci cauta sa-i administrezi niste vitamine pentru testoase, se gasesc prin petshopuri. In cazul in care nu o sa poti sa i le administrezi oral atunci va trebui sa mergi cu ea la un medic veterinar pentru a le administra injectabil, vreo 5 zile la rand. Atat timp cat nu apar si alte simptome eu zic sa stai linistita, pentru ca o sa-si revina. In primii 2 ani de viata testoasele sunt ceva mai sensibile.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 19 Apr 2012, 19:12

Scoate de pe lista de mancare patrunjelul si carnea de vita fiarta (carne sau peste de orice fel preparate). Carnea de vita, pui, pestele se dau crude.

Incearca cu rame vii - de obicei ceva care misca le incita si poate asa ii stimulezi apetitul. La mine cel putin functioneaza asta cand ies din hibernare si nu vor sa manance altceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori