Malformatie congenitala

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Malformatie congenitala

de Karina92 » 27 Mar 2012, 21:09

Buna seara
Imi cer scuze ca pic asa, dar facultatea (MV Bucuresti) nu-mi lasa o clipa libera.
Am doua testoase de aproape 5 ani, din speciile Graptemys si Trachemys scripta scripta (de-aia cu tample galbene). Problema este ca cea de-a doua, Winky, a fost normala cat a fost mica, dar apoi a inceput sa creasca in...inaltime. Fiind obisnuita cu ea, am zis ca-i doar grasa.
Astazi profesoara de histologie mi-a spus ca are malformatie congenitala. Fiind femela, ma tem ca ar putea-o apasa carapacea in zona cloacei. Cum se manifesta boala asta? Se poate trata?
iata si cateva poze (este cea din dreapta)
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 7699_o.jpg
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5728_o.jpg
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 7701_n.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mar 2012, 19:37

de irinuca_90 » 27 Mar 2012, 21:33

Esti la medicina veterinara? Domnul prof Laurentiu Tudor trateaza si testoase...de ce nu ii ceri o parere?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Ian 2012, 20:29
Localitate: Bucuresti, Berceni.

de Karina92 » 27 Mar 2012, 21:41

da, sunt anul intai.
oricum o duc urgent la clinica maine sau joi, dar voiam sa stiu cam la ce sa ma astept -costuri in special- mai ales ca bolile genetice nu se vindeca:( .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mar 2012, 19:37

de Sheppard » 27 Mar 2012, 22:32

Mda, nu e tocmai normal, dar nu stiu daca e neaparat o boala genetica.

Malformatii la carapace apar daca sta cu ea permanent cu o aprte in apa si o parte in afara (spre exemplu cand nivelul apei e prea mic) - asa se creeaza constant o diferenta de umezeala pe carapace si se dezvolta diferit in cele doua zone cu umiditate diferita.

La testoasele de uscat apar iarasi deformari ale carapacei in urma unui regim alimentar neadecvat (hiperproteic spre exemplu cu o crestere accelerata), dar la testoasele acvatice nu stiu daca este cazul.

Ma gandesc ca ai toate conditiile necesare (apa suficienta, insula, bec reptiglo, incalzitor etc.). De cat timp a inceput sa isi modifice forma? A avut de cand ai luat-o o forma mai ciudata la carapace?
S-ar putea sa fie ceva congenital, nu genetic - poate oul in care a stat a fost deformat si in timpul embriogenezei a suferit modificari in concordanta cu forma oului (asta presupunand ca avea carapacea de la bun inceput mai bombata). Daca malformatia se datoreaza unor conditii de crestere neadecvate, avand in vedere ca inca e in crestere, s-ar putea corecta, poate chiar integral doar prin schimbarea acelor conditii nocive.

Te-as ruga sa pui niste poze de rezolutie mai mare daca poti, cu testoasa in afara apei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Karina92 » 28 Mar 2012, 14:25

Malformatii la carapace apar daca sta cu ea permanent cu o aprte in apa si o parte in afara
-nu e cazul pentru ca apa ii trece peste cap. in poze de-abia le-o schimbasem si urma sa le mai adaug apa calda

bec nu am, dar vara au soare din belsug si temperatura apei (lasata ca cea pentru flori sa iasa clorul) nu a scazut niciodata sub 22 grade si nici n-a depasit 30 (am verificat cu termometru). de iesit afara are o cutie pe pietre si se poate urca (cealalta testoasa e pe post de scara).

iata o poza cu ea la vreo 5 luni dupa ce am luat-o
http://i31.tinypic.com/3498aq8.jpg
a fost normala, fara nicio forma ciudata, si de pe la 2 ani asa a inceput sa creasca in volum ca sa zic asa. m-am obisnuit cu ea zi de zi in casa si am zis ca-i grasa doar. ba am pus-o si la regim. cealalta a avut o problema cand am cumparat-o (o umflatura cu puroi pe gat), dar s-a vindecat inainte s-o iau si pe asta mica. de ou nu stiu ce sa spun ca nu s-a nascut la mine. am cumparat-o cand avea o luna, doua.

am vorbit cu domnul dr. Laurentiu Tudor si mi-a spus ca nu stie daca-i poate face ceva. o s-o duc azi sa vedem.

o intrebare numai. partea ventrala a carapacei (de pe burta) e impartita in doua de o dunga. eh, bucatica dreapta este mai coborata decat cea stanga, iar stanga ii apasa fix pe cloaca. din cauza asta nu-si poate baga "fundul" complet in carapace, ca sa nu mai zic de coada. in rest nu pare sa-i preseze alte organe
in cazul asta i-ar putea face ceva? cum ar fi sa-i decupeze portiunea aia?

nu pare sa sufere. adica e foarte vioaie, are pofta de mancare, fuge prin casa, ca orice testoasa normala. o singura data s-a simtit rau, din cauza unei conjunctivite puternice. in rest, n-am avut nicio problema cu ea
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mar 2012, 19:37

de Sheppard » 28 Mar 2012, 18:27

Asteapta atunci si parerea medicului. Ce ii dai de mancare?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Karina92 » 28 Mar 2012, 18:50

am fost in sfarsit. a spus ca deja structurile carapacei sunt cornificate si nu are ce-i face, caci ce are ea e o boala genetica. momentan daca se simte bine, s-o ingrijesc cum am facut-o pana acum ca se descurca si s-o aduc doar daca apar complicatii. nu a putut sa-mi zica si cum va evolua

mananca gamaros, pufuleti d-aia de toate culorile, carne de peste, de pui, mere si ocazional pepene.

multumesc mult de sfaturi si recomandari:*
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mar 2012, 19:37

de Sheppard » 28 Mar 2012, 20:28

Cu mare placere. Oricum va mai creste si poate nu se va mai agrava problema. Ramane de vazut.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator