help,broscuta bolnava

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

help,broscuta bolnava

de grumtech » 24 Mar 2007, 14:47

am doua broscute de florida de aprox. 10 ani care au ajuns la aceasta varsta fara sa am vreo problema cu ele.De aprox. o luna una dintre ele are ochii umflati si lipiti, nu mananca nimic pentru ca nu vede.Am descoperit starea aceasta de curand cand m-am intors dintr-o calatorie.
Am fost cu ea la veterinar care mi-a recomandat administrare de vitamina A injectabila. El nu are si am descoperit ca nici nu se mai fabrica!!.Tratez broscuta cu solutie orala de vit.A si unguent cu Karamicina, de 3 zile. Am ridicat temperatura apei la 28-29 grade C, acum folosesc numai apa de izvor, si incalzesc aerul cu un bec de 60W.
A inceput sa i se imoaie si carapacea.Sunt din piatra neamt si va solicit ajutorul!
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2007, 12:34

de adrian » 24 Mar 2007, 15:02

Au conjuctivita. Si nu mananca pt. ca nu pot vedea mancarea din moment ce au ochii inchisi.Din acest pct. de vedere stai linistit pt. ca o broasca testoasa matura poate rezista fara mancare 400 zile.Vitamina A este cea mai buna dar din pacate asa este, nu se mai gaseste. Eu ii dau cu VITA PLUS pt. prevenirea conjuctivitei.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 06 Feb 2007, 11:46
Localitate: Bucuresti

de diego » 24 Mar 2007, 15:13

Pana acum care era meniul zilnic? Ce le dai de mancare? Au o insulita pe care sa se urce? Ar trebui sa inlocuiesti acel bec de 60W cu o Lampa Repti Glo 5.0 detalii aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=5
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

help broscuta bolnava

de grumtech » 24 Mar 2007, 18:07

Mananca hrana uscata bazata pe faina de peste si proteine vegetale fabricata in Ungaria de AQUA-FOOD.Cea bolnava practic nu mananca din noiembrie cand au intrat intr-o semihibernare.La sfarsitul lunii februarie cand de obicei incep sa manance,a mancat numai cea sanatoasa,cealalta avea deja probleme cu ochii (de fapt atunci am observat).
Au o insula si nivelul apei este bun.
In aceasta semihibernare intra in fiecare an pentru ca nu foloseam nici un dispozitiv de incalzire a apei. Am cumparat unul acum dupa ce s-a imbolnavit afland despre acesta de pe site-ul vostru.
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2007, 12:34

de Florin » 24 Mar 2007, 18:38

Sa o duci la veterinar, pentru ca tu nu prea ai ce face in momentul asta!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de grumtech » 24 Mar 2007, 19:09

sunt si eu convins de asta dar nu stiu nici unul priceput in piatra neamt
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2007, 12:34

de diego » 24 Mar 2007, 20:22

Ar fi trebuit sa stii ca inainte de a lasa broscutele la hibernat se recomanda a fi duse mai intai la un medic veterinar pentru un control general. Si eu sunt din Piatra Neamt numai ca de ceva ani stau in Bucuresti, un medic foarte priceput in reptile nu stiu daca exista, dar poti incerca la,

Cabinet veterinar Dr. Popa Ioan
Adresa : Str. Petru Rares, nr. 18
Oras: Piatra-Neamt

Mai multe detalii de contact nu am, e dupa hotelul Ceahlau, pe strada care duce la Kaufland, undeva pe partea dreapta, la o casa.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

kanamicina cu cortizon

de cristian_san » 27 Mar 2007, 08:26

[quote="grumtech"]Tratez broscuta cu solutie orala de vit.A si unguent cu Karamicina, de 3 zile.[/quote]

o intrebare: kanamicina cu care ii dai la ochisori este cu cortizon? pentru ca am avut si eu probleme cu broscuta mea, si veterinarul mi-a zis ca daca e kanamicina normala, nu e buna. asa ca i-am cumparat kanamicina cu cortizon si s-a vindecat :)
cum se administreaza: il dai bine la ochisori du kanamicina cu cortizon (tub maroniu, nu bleu!), iar peste 30 de min. ii dai si cu vitamina A uleioasa (pe ambii ochisori). asta de trei ori pe zi neaparat.

-----
apropo, nici cristian al meu nu mai vedea si, drept urmare nu manca nimic. dar am reusit sa il hranesc cu peste crud. bucatele de peste crud, taiate mici, si tinute deasupra nasului/boticului pana musca din ele (in nici un caz nu le tii cu mana, iei o penseta mica, o scobitoare, ceva, ca poate musca urat) :d e posibil sa radeti, dar numai asa am reusit sa il hranesc in perioada cand avea ochii lipiti.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Feb 2007, 12:41
Localitate: Bucuresti, sector 3

Re: help,broscuta bolnava

de bibi2085 » 06 Mar 2017, 14:17

Buna. Si broscuta mea observ ca ar ochisorii inchisi... de ieri am observat ca ii tine asa... i-am dat azi cu vitamina A (uleioasa ) extern.... astept sa vad daca vor fi ceva rezultate.... de mancat nu mananca.. pentru ca a hibernat... ea are aprox 1 an jumate. Temperatura apei o tin undeva la 20-25 grade... Sunt din Constanta, daca stie careva un veterinar care sa se ocupe de broscute?
Ultima oară modificat de bibi2085 pe 08 Mar 2017, 20:38, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Mar 2017, 14:10

Re: help,broscuta bolnava

de Sheppard » 07 Mar 2017, 21:14

Ce specie e testoasa? Niste poze clare cu testoasa si cu ochii ar ajuta pentru mai multe sfaturi.

Daca apa e la 25 de grade, nu are cum sa hiberneze. E orice altceva, doar hibernare nu. Despre hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654

Citeste asta, poate te ajuta: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754

Cabinete veterinare recomandate: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Insa trebuie sa iti pui problema de ce s-a imbolnavit. Ai conditiile necesare cresterii unei testoase acvatice? Vezi aici: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: help,broscuta bolnava

de bibi2085 » 08 Mar 2017, 14:24

Este testoasa de apa.. cu tample galbene. Atasez foto cu unul din ochi (ambii is la fel).
https://www.flickr.com/photos/97015111@N07/32507494003/in/dateposted-public/
Am zis ca a hibernat pentru ca eu am fost plecata o perioada si a fost in grija altcuiva.... se pare ca incalzitorul se stricase.. si intrase intr-un fel de hibernare.. nu manca si statea mult potolita. Am luat alt incalzitor, si am setat undeva in jur de 25 grade. De la farmacia veterinara mi-au recomandat gentocin oftalmic, chiar daca pe el scrie caini si pisici, si mi s-a recomandat sa pun 1 picatura pe zi pe ochi.. am inceput de ieri.. astazi i-am pus a 2-a oara.. a deschis putin ochisorii la un moment dat pentru cateva secunde... si a papat si 2 garizi uscati (spre bucuria mea) :) ideea este ca ii mentine inchisi in continuare, nu supureaza, dar pleoapele acelea par umflate si nu mai sta ca alta data cu ochisoirii ei frumosi deschisi :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Mar 2017, 14:10

Re: help,broscuta bolnava

de Sheppard » 08 Mar 2017, 20:10

Ok, in rest are si alte simptome, ceva din linkul prezentat mai sus despre infectii oftalmice si respiratorii?

Filtru extern ai? Bec UV-B si pentru incalzit? La cat timp schimbi apa? Pe scurt, ai conditiile generale pentru testoasa descrise in linkurile de mai sus? Ca altfel degeaba o tratezi si nu o sa fie bine. E ca si cum ai curata o rana intr-o groapa de gunoi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: help,broscuta bolnava

de bibi2085 » 08 Mar 2017, 20:37

buna,
in afara de problema cu ochisorii si nemancatul, totul pare ok. Apa i-o schimb la 2 zile in sezon rece, sau zilnic cand e sezon cald, cu apa pusa la decantat minim 24 ore. filtru extern sau bec uv-b nu am, are sursa de lumina naturala. Pe unde am cautat sa iau bec uvb nu aveau pe stoc decat neon.. dar neonul nu am eu la ce sa il pun.. si mi s-a recomandat ca daca am incalzitor de apa si lumina naturala este suficiet.. asa ca am renuntat de atunci la ideea de bec uvb.... Apa este mereu curata, iar acum este prima data cand are problema...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Mar 2017, 14:10

Re: help,broscuta bolnava

de Sheppard » 08 Mar 2017, 21:59

Lumina naturala e zero cand trece prin sticla. Sticla opreste radiatiile UV-B, de aceea e necesar becul in casa. Iar ca bec pentru incalzit se poate pune un bec obisnuit. Mai ales iarna e necesar. Becul UV-B sta 12 ore aprins.
Se gaseste, mai ales online:
- http://www.zoomania.ro/index.php/bec-ex ... vb100.html
- http://www.petmagia.ro/cumpara/bec-pent ... e=price-ro
- https://animalulfericit.ro/index.php?ro ... 12d8c30578
- https://homepets.ro/index.php?route=pro ... ct_id=7035

Schimbatul apei asa de des e cam nasol. In apa de la robinet nu e numai clor. Pot fi prezente si metale grele si cam toate porcariile de pe tevile traseului de la statia care alimenteaza orasul si pana la robinetul tau. Ideea e sa o schimbi cat mai rar si sa o pastrezi cat mai curata, sa atingi un echilibru. Pentru asta sunt filtrele: viewtopic.php?f=4&t=9
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: help,broscuta bolnava

de bibi2085 » 09 Mar 2017, 08:44

Da voi cauta bec, poate totusi gasesc local.. nu am reusit sa acopar toate magazinele de animalute... daca nu, online ;) iar referitor la apa, noi avem montate filtre pe reteaua de alimentare cu apa (pentru calcar, rugina,, clor, impuritati.. etc) pentru ca toate nenorocirile alea ne afecteaza si pe noi, oamenii...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Mar 2017, 14:10

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron