help,broscuta bolnava

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Re: help,broscuta bolnava

de ela_crux » 09 Mar 2017, 12:54

Bibi, recomand cu incredere sa faci comanda online pentru becul UVB, sunt sanse mici sa il gasesti la pet-shop-uri [si in cele mai multe cazuri, din necunostinta, o sa iti spuna ca nu este necesar]. Eu comand online toate becurile pentru testoase si au ajuns intotdeauna ok, fara probleme, plata ramburs daca nu vrei sa iti faci cont.
De asemenea, este foarte important sa asiguri testoase si o insula unde sa iasa din apa, iar insula sa fie partial incalzita [bec normal de 60W, la inaltime de aproximativ 24cm deasupra insulei (verifici sa fie o temperatura placuta, sa fie caldut in zona becului, nu prea fierbinte, nici prea putin cald, aproximativ 30 grade C)].
Uite o varianta posibila de amenajare a piscinei pentru testoasa, cu podetul de lemn care serveste pe post de insula, vezi si becurile UVB (cel alb) si cel de incalzire (cel negru).
20170204_134125_e.jpg

Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

Re: help,broscuta bolnava

de bibi2085 » 09 Mar 2017, 14:09

hehe ce fain :) testoasa ta e mare deja.. cati ani are? :) a mea e micuta.. 1 an juma :) si da, am insulita in apa, este o plantuta din plastic pe care se poate urca lejer.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Mar 2017, 14:10

Re: help,broscuta bolnava

de ela_crux » 10 Mar 2017, 14:01

Testoasa din imagine este gazduita de mine temporar, pana rezolv problemele de sanatate cu care se confrunta si apoi va fi eliberata in natura. Este o testoasa din specia Emys orbicularis - testoasa europeana de apa dulce, este pe cale de disparitie si de aceea locul ei este in natura, in salbaticie. Nu stiu varsta, dupa dimensiune/greutate pot estima ca ar avea 8-9 ani.
ATENTIE: este strict interzis ca testoasele din pet-shop sa fie eliberate/abandonate in natura! Trachemys scripta elegans, Trachemys scripta scripta, Graptemys, etc sunt testoase exotice, invazive si daunatoare speciei locale. Toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

Re: help,broscuta bolnava

de bibi2085 » 13 Mar 2017, 10:07

UPDATE!!
Testoasa mea e mult mai bine acum :) deshide ochisorii fara probleme, mananca si e vioaie :) De bec am facut comanda la un petshop local si astept sa vina :) toate cele bune!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Mar 2017, 14:10

Re: help,broscuta bolnava

de Sheppard » 13 Mar 2017, 14:27

Ma bucur. Continua tratamentul inca 2-3 zile dupa ce a inceput sa manance din nou, ca sa fii sigura ca nu recidiveaza.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori