Ochi umflati

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Ochi umflati

de aaadela » 13 Ian 2011, 18:39

Una din testoasele mele are o problema la ochisori. Acum cateva zile statea foarte mult cu ochii inchisi, iar astazi nu i-a deschis deloc. Am observat ca are ochisorii umflati si putin roz-vinetii (pleoapele).
Credeti ca are conjunctivita? Sau se poate sa o fi lovit cealalta testoasa?
Eu le pun Vita-Plus pe ochisori cam o data la 5-7 zile si am observat ca picaturile cu care le dau acum au iesit din termenul de valabilitate acum 2 luni. Ar putea fi oare de la asta? Dar daca ar fi asa, atunci cealalta de ce nu a patit nimic?
Si ar trebui sa le separ?
Tin foarte mult la amandoua, si nu as vrea sa pateasca ceva. :(
Eu sunt din Deva si nu cunosc nici un medic veterinar din zona. Ati putea sa-mi recomandati eventual pe cineva?
Imi cer scuze ca pun atatea intrebari, dar sunt disperata si nu stiu ce sa fac cu ea.

Imagine Imagine

Later edit:
Am uitat sa mentionez cateva aspecte importante. Testoasa nu mananca de cateva zile bune, doar „ciuguleste” cate un pic de mancare. Doarme foarte mult in ultima vreme si am crezut pana acum ca poate vrea sa hiberneze. Ea a fost intotdeauna putin mai „bleaga”, in sensul ca e foarte mofturoasa la mancare si foarte blanda: nu a muscat niciodata, e foarte prietenoasa fata de mine si de cealalta testoasa, si nu reactioneaza daca aceasta o loveste cand inoata pe langa ea sau daca ii ia mancarea din fata gurii.
Nu am filtru. In primul rand pentru ca nu am gasit. Am avut timp de cateva luni un filtru, singurul pe care l-am gasit in oras si vanzatoarea mi-a spus ca merge foarte bine la broscute, mai ales ca ale mele sunt mici. Dar nu facea fata si s-a stricat (mi-am dat seama prea tarziu ca era pentru pesti... dar asta e, asa sunt romanii: te fraieresc daca nu te pricepi la ceva). Trebuia sa le schimb apa acum 2 zile, dar eu fac ore de dupa masa si dimineata e mama la serviciu, iar eu nu pot sa schimb apa singura cu furtunul cu cilindru si nici sa ridic vasul. Am reusit doar astazi sa le-o schimbam si poate deci sa fie asta cauza?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Dec 2009, 18:01
Localitate: Deva

de Pandy » 13 Ian 2011, 19:15

Nu stiu ce poate fi, dar pare a fi ceva destul de grav. Recomand sa o separi de cealalta si sa o ti in ceva in care apa nu ii depaseste cu mult carapacea (sa poata scoate capul fara probleme). In continuare nu am cum sa te sfatuiesc ... un veterinar ar fi necesar.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Balamuc MAC » 13 Ian 2011, 19:41

Seara buna! Ceea ce se vede din pozele afisate de tine pare sa fie un stadiu avansat de conjunctivita! Am avut si eu acum ceva timp probleme de acest gen cu doua dintre testoasele mele, una a "capatat-o" din cauza apei, iar cea de-a doua asa am primit-o ca donatie. Una dintre ele am vindecat-o cu vitamina A, pe carapace si doar de doua ori direct pe pleoape, iar cealalta, care era intr-un stadiu ceva mult mai avansat, cu Azcomicin pt uz extern, la indemnul veterinarului. Incearca prima varianta, cu vitam. A, iar daca nu da roade in max trei zile, varianta a doua. Sa-ti traiasca si sa te bucuri alaturi de ele! :wink:
Orice vietate are dreptul la o viata mai buna...
Momentan 39 testoase de Florida, 35 TSE iar 4 TSS! ;)
Contact: 0729.422.335 & 0767.079.116
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 38
Membru din: 18 Noi 2009, 17:06
Localitate: Bucuresti

de aaadela » 13 Ian 2011, 19:47

Asa mi se pare si mie, din cate am tot citit in ultimele ore pe internet, ca ar fi conjunctivita. Momentan incerc sa sun un veterinar, al carui numar de telefon apare pe site, dar suna ocupat. Imi e tare teama pentru ea, mai ales ca e mai moale din fire. Sper sa se faca bine.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Dec 2009, 18:01
Localitate: Deva

de diego » 13 Ian 2011, 20:45

Aici in Bucuresti am vazut intr-un petshop o solutie speciala pentru testoase, pentru tratamentul ochilor umflati. Daca nu gasesti in Deva, poti incerca cu Kanamicina.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de aaadela » 13 Ian 2011, 21:00

O sa incerc. Va multumesc mult pentru sfaturi. Nu stiti oare ce as putea face cu ea peste noapte? Nu am inca 2 incalzitoare. Sa o trec inapoi in celelalt acvariu sau sa o las in vas, chiar daca se va raci apa?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Dec 2009, 18:01
Localitate: Deva

de Balamuc MAC » 13 Ian 2011, 21:36

Sfatul meu personal, daca in casa unde sunt broscutele nu scade temperatura mai jos de 20-21 grade, o poti lasa linistita in apa in care este acum. Depinde f mult si de cum au fost invatate de tine! Broscutele testoase de Florida, poti cerceta net-ul, sunt o varietate ceva mai pretentioasa referitoare la conditiile de trai, dar daca ai incercat usor-usor sa le adaptezi conditiilor noastre(adica nu f mare atentie referitoare la temperatura), se pot acomoda si chiar "cali" in sensul bun al cuvantului. Asta o spun din proprie experienta, nu m-a pot lauda ca altii ca eu le stiu pe toate, dar daca pot da cuiva un sfat, il dau doar din experienta proprie, nimic altceva. Sper sa nu fiu crezut rautacios fata de ce am spus mai devreme! O seara placuta si sper sa treci cu bine peste aceasta mica problema pe care o ai! numai bine!
Orice vietate are dreptul la o viata mai buna...
Momentan 39 testoase de Florida, 35 TSE iar 4 TSS! ;)
Contact: 0729.422.335 & 0767.079.116
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 38
Membru din: 18 Noi 2009, 17:06
Localitate: Bucuresti

Duo la clinica de pe DN

de oaky__duuude » 15 Ian 2011, 12:59

SALUT EU SUNT DIN DEVA SI AM AVUT PROBLEME CU UNA DIN TESTOASELE MELE ,DUO LA CLINICA DE PE DN SI INTREABA DE DOCTOR BEJAN DANIEL .LA TESTOASA MEA I A FACUT TRATAMENT 3 ZILE ANTIINFLAMATOR COST 30 RON
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 16 Iul 2009, 21:16

de vic » 17 Ian 2011, 00:53

Vizita la veterinar si amenajarea urgenta de plaja cu bec special! Trebuie sursa de caldura, dar nu incalzitor in apa, ci bec special sub care sa se expuna cat si cum simte nevoia.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de aaadela » 21 Ian 2011, 10:56

O tratez înc? din seara în care am scris pe forum cu tobramicin?. Conjunctivita i-a trecut, îns? s-a obi?nuit s? stea mai mult cu ochii închi?i. Înc? nu m?nânc?, doar ciugule?te pu?in, dar sunt sigur? c? va fi bine. V? mul?umesc mult pentru sfaturi.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Dec 2009, 18:01
Localitate: Deva


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori