Tenta pronuntata de portocaliu a plastronului

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Tenta pronuntata de portocaliu a plastronului

de Pandy » 06 Noi 2010, 13:04

Problema sau nu, mai bine ma asigur intreband mai multe minti luminate :)
Observ ca la una dintre testoase s-a colorat destul de tare in portocaliu plastronul (vezi linkul de mai jos), unghiile si putin in dreptul gurii. Ma gandesc ca trebuie sa fie ceva din metabolismul lui pentru ca altceva ce ar putea fi? Apa - aceeasi ca si la celelalte, mancarea - aceeasi, conditiile de viata - aceleasi ... iar celelalte testoase nu prezinta nimic iesit din comun. Este batranelul de 4 ani cel cu probleme, dar in rest este activ si interesat de tot ce se petrece in jur.

http://img575.imageshack.us/img575/5793/zidul2.jpg

Idei, sfaturi?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tibor.sos » 06 Noi 2010, 17:44

da, mi se par niste infiltratii de sange... daca numai acest mascul este asa, atunci sunt probleme interne. sincer, nu stiu care poate fi cauza. de altfel testoasa pare foarte alba, parca isi petrece tot timpul in apa... dar asta este doar o parere...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Pandy » 06 Noi 2010, 20:57

Hmmm mersi de raspuns tibor. In legatura cu culoarea ei...culmea, asta e cea care sta cel mai mult pe insulita dintre toate, e in stare sa stea 24/24
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Kirill » 07 Noi 2010, 01:21

Asa la o prima cugetare, ma gandesc ca poate nu "absoarbe" radiatile necesare pt sinteza de D3[cu toate ca suna un pic ciudat].
Poate niste administrare de AD3E? :?: Am sa ma interesez ce afectiuni produce carenta de vit. D, si revin.

Ai observat ceva semne ciudate cum ar fi : probleme in timpul inotului/mersului, ma refer la articulatii, flexibilitatea membrelor etc.
Carapace moale? Ce hrana primeste? De unde pui apa?
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Pandy » 07 Noi 2010, 08:39

Nimic anormal, acelasi stil de inot, aceeasi pofta de mancare, acceasi intensitate cu care-si doreste o femela dar nu este bagat in seama. Carapace moale nu, hrana: peste liofilizat, creveti uscati, gammarus, sticks'uri speciale, inima de vita (carne si liofilizata), banana din cand in cand. Apa o pun de la robinet dupa ce a stat in jur de 5-6 zile in sticle.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de vic » 07 Noi 2010, 08:45

Arata foarte ciudat... nu am avut de-a face cu cazuri patologice de colorare a plastronului, ci doar cu o anume tenta, mult mai slaba, normala. Din ce descrii, cu unghii si marginea rostrului, s-ar potrivi cu o problema grava... Pana si liniile de demarcatie ale pieselor plastrale par subliniate cu rosu, iar piesele au un aspect lamelat, nu compact :shock: !
Ma gandesc ca daca e infectie, la asa amploare ar trebui ca animalul sa fie apatic... dar spui ca e activ! Modificarea asta a aparut foarte recent, sau in timp mai indelungat? O evolutie rapida ar insemna o problema, dar nici asa nu pare bine...
Ma depaseste cu mult :( ...

LE: am aruncat o intrebare pe un forum strain, sa vedem ce cred ei.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 07 Noi 2010, 09:37

Chiar nu stiu evolutia daca este rapida sau lenta, ma uitam ieri la el cum da ca disperatul din labute si am observat chestia asta. Imediat l-am luat si l-am studiat atent, dupa care am trecut la urmatoarele 2. Alea nu au nimic, deci problema este doar a lui. Piesele plastrale au aspectul lamelat deoarece conditiile in care a fost tinut cand era mic sunt greu de imaginat ... A trait timp de 2 ani (pana sa ajunga la mine) intr-un "terariu" de genul interzis http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=12 fara incalzitor, fara filtru, fara nimic ... iesea afara cand vroia, fiind mare (curiozitatea mea maxima este cum s-a dezvoltat acolo...) nu ii era greu. D-asta e si genul sa stea 24/24 afara.

In schimb, am observat ca la ultima linie transversa a plastronului, daca te uiti, in partea drepta cum e imaginea, e ca si cand ar naparli. Iar culoarea care ramane este acceptabila, se poate observa in poza, o culoare mult mai temperata

Multumesc vic.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de vic » 07 Noi 2010, 10:40

De la "tatal lor"- Andy Highfield:

"It does look like it could be septicemia, and is potentially serious. I cannot be sure from a photo of that size, but it certainly is consistent with that. It really should get to a good vet fast. If that diagnosis is correct, it will need injected antibiotics if it is to survive. The other main possibility is bruising from trauma injuries - being dropped or banging on hard rocks in the tank/pond. A lot depends on the time frame and history. When did this first appear? Is it getting worse?"

Sublinierea imi apartine, e esential sa se cunoasca debutul si ritmul modificarilor. Daca abia ai observat, asta e. Te tin la curent cu ce mai aflu. Totusi, injectiile cu antibiotic nu ar fi de exclus, si recomand cat mai repede. In cel mai rau caz vor fi inutile, dar pe de alta parte iti pot salva testoasa.

Sper sa depaseasca problema!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 07 Noi 2010, 10:55

Am inteles! Multumesc mult vic pentru tot ajutorul.
As merge la Facultate, dar stie cineva un program estimativ cand as putea sa-l gasesc pe dl. Tudor? Eventual, stie cineva pe altcineva mai potrivit decat el?


Edit later: Am vorbit la cabinet la el si a ramas sa merg maine intre 18-20 ...
P.S. Se poate muta la boli...din pacate se pare ca este ceva legat de o boala.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de diego » 07 Noi 2010, 11:13

Pe Dl. Laurentiu Tudor il gasesti lunea, miercurea si vinerea, la cabinetul lui veterinar din Militari, intre orele18-20. Iti recomand sa-i dai un telefon inainte, sa te asiguri ca-l gasesti acolo.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 07 Noi 2010, 11:25

Da...am sunat mai devreme la cabinet si mi-a spus cea care a raspuns sa vin maine intre orele 18-20 ca il voi gasi acolo. :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Pandy » 08 Noi 2010, 20:07

Se pare ca este o problema putin mai grava. Nu am inteles eu prea bine din ce a zis...ceea ce stiu sigur este ca i-a facut 2 injectii de-o parte si de alta a cozii (a doua avea mai mult lichid si a fost mult mai dureroasa) si i-a administrat si ceva pe cale orala. Revenire, lunea viitoare. Recomandari: reducerea temperaturii apei la 24 de grade + hrana o data pe saptamana - peste oceanic.

Nu stiu ce contineau seriginle ... :(
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Pandy » 27 Mar 2011, 11:55

Pentru cei care vad pe viitor asa ceva la testoasele lor.

"Seeing red or pink coming through the plastron or going along the scutes of the carapace, usually indicate Septicemia, but not always. It is not uncommon for younger turtles to have a slight pinkish or faded rust-colored appearance on the plastron. This eventually goes away in time and is of no health concern. Having a red or pink tint to the skin can sometimes be an indicator of indicate Septicemia, but not always. Also check the temperature of your habitat's water and basking areas." - sursa ATP
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori