Probleme plastron si carapace

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Probleme plastron si carapace

de punishereug » 27 Oct 2010, 15:25

se vede in poza destul de bine problema de la plastron.. la inceput era ca si o bula de aer sub solzi dupa care au picat solzii din zona respectiva si a ramas o pata moale.. la inceput am crezut ca se va reface insa e din ce in ce mai grav.

Imagine

pe carapace am vazut ca are un punct/o pata maro care de asemeanea este moale

Imagine

broasca are in jur de 3 luni, acvariu cu insulita, incalzitor, filtru, bec deasupra insulitei (bec normal cu cu UV)
mancare: tetrafauna-repto min baby si gammarus, inima de vita liofilizata, JBL-turtle food (raci si insecte), troco prim.
aproximativ odata pe saptamana o picatura vitakraft.

astept sa imi spune-ti ce are, de ce si ce sa fac sa o vindec.

multumesc!

edit: era sa uit.. de mancat mananca, este vioaie, pe insulita sta, daca o scot afara se plimba.. deci nu prezinta semne cum ca ar fi bolnava.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 23 Mai 2010, 20:45
Localitate: Cluj Napoca(Baia Mare)

de Kirill » 27 Oct 2010, 19:56

Salut!
Cauta pe google "shell rot" , vezi daca corespunde.
Nu imi dau seama din poza fiindca este prea departe.

Oricum , cam asta pare a fi!

revin mai tarziu, daca confirmi , cu un eventual tratament.
Eu acum vindec 2 emys de afactiunea asta. :P
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Jumpy & Rusty » 29 Oct 2010, 13:15

Asta are 3 ani?Si asa arata??Am testoasa de 6 luni si e de 3 ori mai mare.Dute cu ea la medic,stie mai bine
Trachemys scripta elegans - JumPy (4 luni)
Trachemys scripta elegans - RusTy (4 luni)
Acvariu:50x40x30; Filtre: AC-9600 Resun Incalzitoare:100w,230V 50Hz T&Y TECHMIC Bec UVB 75W
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Aug 2010, 17:26
Localitate: Dambovita,uratul,jegos,Moreni

de punishereug » 29 Oct 2010, 13:29

tu tot timpu te bagi in seama la toate posturile cu tot felu` de prostii.. invata sa citesti si apoi comenteaza, plus de asta e total offtopic
felicitari!!

edit: tratament pentru 'shell rot' superficial (la suprafata, care nu este adanc in carapace/plastron)
se curata testoasa de toate mizeriile (alge, etc.)
se lasa sa se usuce complet carapacea
se curata rana cu un card sau alt obiect plastic, in niciun caz cutit sau obiecte ascutite
se pune pe rana antiseptic de 3-4 ori la un interval de 10 min (operatia dureaza 30min)
dupa care se lasa cat mai mult timp pe uscat (de exemplu intr-o cutie pentru ca aerul este cel mai bun inamic al agentilor patogeni)
durata tratamentului 5-7 zile, iar in cazul in care nu s-a vindecat complet putem prelungi tratamentul cu inca 7 zile.. in total 2 saptamani, iar daca nici asa nu trece trebuie dusa la veterinar

kirill astept confirmarea tratamentului gasit de mine in urma cautarii pe google 'shell rot treatment' sau tratamentul care il aplici tu testoaselor tale.

new edit: dupa vizita la veterinar tratamentul este urmatorul:
cateva zile de Enroxil antibiotic
de 2-3 ori pe zi ceva unguent galben (nu am retinut denumirea) dupa care lasata pe uscat o perioada de timp sa poate sa isi faca efectul.
durata tratamentului inca nu se stie.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 23 Mai 2010, 20:45
Localitate: Cluj Napoca(Baia Mare)

de Jumpy & Rusty » 29 Oct 2010, 20:32

Asa si care e problema?Vaide tine,saraca testoasa:-j
Trachemys scripta elegans - JumPy (4 luni)
Trachemys scripta elegans - RusTy (4 luni)
Acvariu:50x40x30; Filtre: AC-9600 Resun Incalzitoare:100w,230V 50Hz T&Y TECHMIC Bec UVB 75W
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Aug 2010, 17:26
Localitate: Dambovita,uratul,jegos,Moreni

de punishereug » 29 Oct 2010, 20:37

1. invata sa citesti
2. ai auzit cumva ca mi-au murit o gramada de testoase?
3. iar esti offtopic si sper ca moderatorii sa isi faca treaba
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 23 Mai 2010, 20:45
Localitate: Cluj Napoca(Baia Mare)

de alin » 10 Noi 2010, 20:43

In prima poza se vad niste pete rosii o fi sange?
Si cred ca ai vazut si carapacea din a 2-a poza cum arata... parca e lovita -_-

Jumpy & Rusty scrie:Asta are 3 ani?Si asa arata??Am testoasa de 6 luni si e de 3 ori mai mare

Punishereug scrie:broasca are in jur de 3 luni

Jumpy fii mai atent si nu posta mesaje off-topic :|

L.E:Ai incercat sa te duci la veterinar cu ea? De unde esti (cluj / baia mare) poate iti putem recomanda unul
Cel mai bine la probleme din astea ar fi sa te duci direct la veterinar si nu sa stai pe forumuri (no offence) :P
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de punishereug » 08 Dec 2010, 22:44

nici vorba de sange
carapacea nu e lovita.. veterinarul a spus ca probabil a stat mult timp langa incalzitor cand era mica si s-a topit si cu timpul se va reface
broscuta a fost dusa la veterinar daca erai mai atent iti dadeai seama, iar problema a fost rezolvata
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 23 Mai 2010, 20:45
Localitate: Cluj Napoca(Baia Mare)

de Pandy » 09 Dec 2010, 07:42

punishereug scrie:... si s-a topit ...


P-asta n-am mai auzit-o ...
Explica si mie din ce ai inteles tu de la veterinar, daca lasi un os langa o suprafata fierbinte (nu te gandi la 100 de grade), se topeste?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de vic » 09 Dec 2010, 13:34

E clar... chinezii au inceput sa produca si testoase- contrafaceri dupa original, desigur, foarte reusite, numai ca au carapacele din plastic :lol:
Sper ca veterinarul tau sa fie mai abil cand e vorba de caini si pisici... desi pot sa va citez din memorie doua megaperle ale unor veterinari britanici, istorisite de un mester pe un forum- nu mai stiu care exact:

-P1: "vezi chestiile astea aici? spuse vetul aratand spre pintenii unei Testudo din complexul graeca; pe acolo isi alapteaza puii, de aceea, daca sunt mai mult de doi, restul vor muri, fiindca nu pot fi hraniti bine. :<> "

-P2: "Vetul aratand spre plastronul articulat, mobil, al unei Terrapene (testoase care isi pot inchide testul in scop defensiv): Vad o gramada de astfel de cazuri... faptul ca se misca e semn clar de deficienta de calciu. Se rezolva, spuse el, si a fixat plastronul in pozitie cu fire metalice! :yikes: "

Nu sunt glume :!: , deci putem fi mandri de veterinarii nostri... macar nu au avut de-a face cu testoase cat cei de afara, unde hobby-ul e mult mai vechi...

Bine ca a ta si-a revenit si totul e in regula!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de punishereug » 10 Dec 2010, 22:42

asta a fost varianta unui veterinar "cand a fost mica si carapacea inca era moale a stat mult timp langa incalzitor deaia acea 'scobitura' este perfect rotunda, am mai vazut asta si la alte testoase iar cu timpul se va regenera carapacea"
alt veterinar "cand a fost mica si carapacea era moale a muscat-o alta testosa mai mare"
sper ca intelegi ca sunt 2 citate.. asa ca degeaba ma iei pe mine peste picior sau paote am inteles eu gresit
deci exact asa au spus cei 2 veterinari
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 23 Mai 2010, 20:45
Localitate: Cluj Napoca(Baia Mare)

de vic » 11 Dec 2010, 11:42

Nu te-am luat peste picior.
Era doar o relatare despre "perlele" veterinarilor, care ar fi mult mai onorabili daca si-ar recunoaste lipsa de cunostinte in domeniu, decat sa bata campii si sa devina ridicoli. Nimeni- sau doar "alesii"- nu poate asimila informatie din megacampul informational eteric :D , dar daca tot exista informatie disponibila oricui, prin Internet, ma intreb de ce nu o folosesc si ei, ca al doilea pas dupa constatarea propriilor lacune.

Sanatate!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de punishereug » 11 Dec 2010, 12:39

chestia cu luatu peste picior era pentru colegul nostru pandy
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 23 Mai 2010, 20:45
Localitate: Cluj Napoca(Baia Mare)

de Pandy » 11 Dec 2010, 21:38

Ai luat-o tu ca si cum te-as fi luat peste picior. Te-am intrebat cu gandul ca vei gandi putin peste acel veterinar si vei realiza ca un os nu se va topi niciodata langa o suprafata calda. Totusi, oricat de necunoscator e cineva si tot ii trece prin cap ca acele informatii sunt eroanate, si mai si platim pentru asa ceva.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de AndreeaS » 13 Dec 2010, 20:34

buna...
Si eu am trecut prin asta cu broasca mea. Am fost la vet. si mi-a spus ca are lipsa de minerale. I-au facut 3 zile la rand injectii cu vitamine si mi-au dat un tratament: vitamina A pe piele si pe carapace cu Vita Elixir( cu toate ca acesta e pt pofta de mancare). Acele pete maro incep sa ii treaca.
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Aug 2010, 14:09


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron