Depunere oua in Octombrie

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Depunere oua in Octombrie

de foamy » 01 Oct 2010, 20:36

Am o problema neasteptata. In primavara am mostenit o testoasa de 5 ani ( t s elegans) pe care am tinut-o toata vara afara. Am verificat-o in mod regulat de oua, si nu a avut, iar acum cand a inceput sa fie prea frig afara, si am adus-o in casa a inceput sa devina agitata - initial m-am gandit ca e de vina spatiul mai restrans, dar surpriza: la palpare se simte cel putin un ou.
Am lasat-o prin gradina cat a mai fost cald in timpul zilei, dar nu da nici un semn c-ar incerca sa depuna. Poate e prea rece pamantul, si tot cauta si cauta... greu de zis.
Cine are experienta, sau cunostinte, cum as putea s-o stimulez sa depuna ouale in perioada asta rece ? Sapatul in pamant aproape ca iese din calcul, iar pana la primavara nu prea cred ca e normal sa le tina...
Stie cineva cam cat dureaza in mod normal din momentul cand incep sa se simta ouale pana cand le depune ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 09 Iun 2010, 07:19

de Pandy » 01 Oct 2010, 20:59

Aici trebuie sa astepti sa vina vic, tibor sau idream. :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de foamy » 21 Oct 2010, 08:38

Tibor sau Vic, vad ca ati revenit... ce recomandare aveti pentru problema mea ?
Ma gandeam sa mai astept putin, si daca nu depune, sa incerc cu oxitocina ?
Sau le tine peste iarna, si le depune la primavara ? Mi se pare cam mare intervalul de timp...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 09 Iun 2010, 07:19

de tibor.sos » 21 Oct 2010, 12:23

deci testoasa incearca sa depuna oua? ai vazut-o incercand sa sape pamantul cu picioarele din spate?

deobicei este destul de greu sa convingi testoasele sa depuna ouale unde vrem noi si unde credem noi ca ar fi bine... eu zic sa amenajezi o cutie cu nisip, pamant nisipos undeva in acvaterariu, si sa astepti sa depuna, daca chiar vrea. nu cred ca ar trebui fortata in vreun fel sa depuna...

si apropo, cum palpezi ouale?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de Logi » 21 Oct 2010, 15:02

da chiar, in cat timp eclozeaza un ou ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de tibor.sos » 21 Oct 2010, 15:08

70-90 de zile
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de vic » 21 Oct 2010, 16:42

Foamy,
Nu stiu de ce se comporta asa; faptul ca a stat afara ar fi trebuit sa-i regleze "ceasul", dar banuiesc ca oricum ar fi vorba de oua infertile, nu?
Am mai auzit relatari de la amatori carora le-au depus RES aiurea, in bazine- si alea fara insule!!- oua, pe care ori le stricau, ori incercau sa le consume. Nu vad deci vreun motiv de ingrijorare, va "depune" daca intr-adevar e vorba de vreun ou.

Succes!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de yonut » 21 Oct 2010, 19:10

Dar la ce varsta depune oua?Si in ce luna? :?: :?: :?:
Trachemys scripta elegans:Fydy!
Trachemys scripta elegans:Fredylyan!

Terariu:80x50x40,Incalzitor 100W,Filru intern,Neon UV.......
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 10 Sep 2010, 10:11

de foamy » 21 Oct 2010, 21:07

@ tibor
Cat am stat cu ea afara, nu a incercat sa sape, doar exploreaza gradina pana ma satur sa stau cu ea... din cauza asta ma gandeam ca isi tot cauta locul. Stiu ca ele in mediul natural parcurg distante mari pana gasesc un loc care sa le convina... perioada in care traverseaza drumurile aglomerate din SUA, si multe sunt ucise.
Am lasat-o si intr-o cutie cu nisip... nimic, ma gandeam din nou ca i se pare prea frig, sau nu-i convine.
Ouale se simt prin palpare in fata piciorului drept, in interiorul carapacei ( introduc aratatorul). Nu cred ca are multe - par a fi unul sau doua, e prima ei "productie" si e inca relativ micuta ( are doar 12cm - 2 sunt crescuti la mine in vreo 3 luni, ceilalti 10 in 5 ani...). Dar am palpat-o si pe parcursul verii, si nu avea nimic acolo, puteam sa-i ating carapace din interior... atunci era gol, evident ca buna ziua.
Am tot citit despre subiect, si chiar si cu nisip in acvaterariu, poate sa nu-i convina si sa faca retentie. Dar pe de alta parte, multe testoase dau drumul la oua in apa in acvariu, pur si simplu...
Din cauza asta intrebam cat dureaza de la formarea oualor pana la depunere... poate mai e de asteptat pana simte nevoia iminenta sa le depuna, sau pana cand ar trebui fortata sa le elimine.

@logi
ma refeream la perioada intre producerea oului in interiorul testoasei, pana la eliminarea acestuia.
Eclozarea are durate diferite de timp, in functie de temperatura medie, umiditate ( intre Sud si Nord in SUA variaza de la 60 zile, pana la 90 pentru aceeasi specie).

@vic
Nici eu nu inteleg de ce dupa atata timp afara apare dereglajul...( au stat afara din mai, deci au prins si primavara cu cresterea temperaturilor, si apoi racirea din toamna). Ma gandeam ca poate sunt de vina fluctuatiile mari de temperatura ( au fost cateva perioade reci peste vara... si apoi in toamna perioade scurte foarte calde).
Si intr-adevar sunt infertile, nu ma intereseaza deloc ouale, doar sa nu faca retentie...

@yonut
de la varsta de 5-6 ani incep sa depuna oua in mod normal. Dar am auzit ca in captivitate sunt care nici la 10 ani n-au depus inca oua...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 09 Iun 2010, 07:19

de tibor.sos » 21 Oct 2010, 21:26

dupa informatiile date de tine, doar palparea aduce ca totusi ai putea avea dreptate - dar oare ce palpezi tu acolo? oricum e destul de mica, m-as mira sa depuna oua, dar voi afla, nu? :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de foamy » 21 Oct 2010, 23:41

Ce m-a determinat s-o palpez a fost faptul ca a fost foarte agitata cand am adus-o in casa - era foarte calma de fiecare data. Inota 12-14h pe zi cu capul in acvariu, fara incetare, si nu manca aproape nimic. Dar dupa cum am spus, cand o lasam sa se plimbe, nu incerca sa sape ci cutreiera imprejurimile. Ce-i drept, acum s-a mai calmat... dar poate fi de vina si temperatura, nu le tin la 20+ grade ci undeva la 13-15, ca sa stie ca acum e sezonul rece.
Cu ce as putea sa confund ce simt la palpare ? Forma se simte, stiu ca nu avea nimic acolo, si dupa anatomie, exact acolo se formeaza.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 34
Membru din: 09 Iun 2010, 07:19

de tibor.sos » 22 Oct 2010, 07:59

cam asta-i pozitia oualor intr-o testoasa (in specia de uscat Gopherus plyphemus), dar e adevarat ele pot fi mai in spate spre bazin.
http://www.flickr.com/photos/12166938@N05/1424351946/
e posibil sa palpezi si ouale, nu stiu...
si testoasele care au ajuns la mine sunt zapacite doar cand vine timpul sa depuna ouale, intre timp nu sunt interesate de mediul inconjurator (sunt tinute afara). dar in aceasta perioada miros incontinuu pamantul, sapa cateva gropi, etc.
ce m-a mirat pe mine ca activitate in luna octombrie este ca masculul curta femela in apa de nici 10 grade. e gresit sa gandim ca reptilele sunt inferioare mamiferelor, ele sunt doar o alta forma care s-au adaptat in alt mod la perioadele de iarna.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori