Broscuta pe jumatate moarta

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de adrian » 24 Mar 2007, 11:26

Broscuta din imagine este a mea, iar poza este facuta de mine.
Cheagurile de sange se retrag foarte greu...dupa 10 zile de tratament se observa ca petele s-au mai estompat. Daca totul decurge bine o sa postez inca o fotografie ca sa vedem impreuna diferentele.
Asa cum am mai spus chegurile s-au format de la fierberea apei si implicit concentratia mare de minerale.
In ceea ce priveste spusele domnului doctor. I-am dat peste oceanic si este disperata dupa el, mananca cu o pofta incredibila.Apa o tin la 26 de grade, nu la 28.E bine totusi sa nu le tinem chiar in puf, trebuie sa aiba si ele un sistem imunitar mai bun.
Legat de UV banuiesc ca doctorul n-a studiat problema atat de mult cat a studiat partea legata de anatomie, boli, etc. Eu oricum o sa-i cumpar un UV si un night light, ceea ce va recomand si voua.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 06 Feb 2007, 11:46
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 24 Mar 2007, 11:31

Imaginea am atasat-o dintr-un post al tau, te rog sa ma scuzi ca nu ti-am cerut permisiunesea, dar m-am gandit ca poate ajuta si alti necunoscatori.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de adrian » 24 Mar 2007, 11:53

Ai facut foarte bine ca ai atasat poza....asa putem sa-i atentionam si pe altii legat de aceasta problema a apei prost utilizate si efectele ei negative.
Eu am fost victima unor informatii total gresite, care au dus la moartea unei broscute si imbolnavirea grava (vezi foto) a celei de a doua.
Eu sper ca daca a inceput sa manance se v-a face bine in timp. :roll:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 06 Feb 2007, 11:46
Localitate: Bucuresti

Re:ceai de musetel

de silvia21 » 22 Apr 2007, 22:37

eu ii pun broscutei mele un pic de sare in apa din acvaiu si din cand in cand ceai de musetel pt ochi.mi-a a spus o prietena care o broscuta de 5 ani.m-a sfatuit bine sau nu?nu veau sa le fac rau.. :!:
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Apr 2007, 21:56

de ana2703 » 23 Apr 2007, 11:48

Eu citisem pentru un alt forum ca nu e bine sa punem ceai de musetel in acvariu si nici sa stergem broscuta la ochi cu ceai de musetel in momentul in care banuim ca are conjuctivita. Despre sare nu stiu ce sa zic, dar stiu ca la pesti nu se pune, deci cred ca nici la broasca, avand in vedere ca e broasca testoasa de Florida e o specie de apa dulce, daca nu ma insel.
o broscuta mititica...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 08 Noi 2006, 00:34
Localitate: Iasi

de Monoceros » 23 Apr 2007, 23:09

Nu trebuie sa le pui sare sau ceai, de orice fel, in apa pentru ca testoasele de apa dulce... au nevoie de apa dulce. Ceaiul de musetel pe care il pui in apa, ca dealtfel orice ceai, se altereaza si face mai mult rau decat bine.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron