antibiotic

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

antibiotic

de andreea921 » 16 Mar 2007, 21:41

Broscuta mea cea mica a facut otita cu abces acum ceva vreme.Am fost la un veterinar care mi-a recomandat sai fac baita in apa cu antibiotic.Nu a functionat.Pana la urma am gasit un cabinet veterinar unde cei de acolo se pricep mai bine si i-au faut 2 injectii cu antibiotic,maine mai trebuie sa o faca pe a treia.Dar de cand ia antibioticul injectabil broscuta nu mananca,abia se misca dupa cateva ore de la injectie incepe sa se miste dar nu isi revine complet.Am impresia ca nu mai vede bine si se freaca la ochi.Este normal?Si trebuie sa o tin pe uscat sau o las sa doarma in apa?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Mojave » 17 Mar 2007, 00:42

Deocamdata las-o in apa. Abia cand o sa o opereze (daca se ajunge acolo) o tii pe uscat vreo 2 zile (cu cate o baie de o ora - doua pe zi).
Cat despre apatie, e normal. Vizita pana la veterinar este foarte stresanta pentru ea, cu atat mai mult cu cat injectiile cu antibiotice sunt destul de dureroase. Si a mea reactiona la fel. Daca mergeam cu ea dimineata, abia spre seara isi revenea si incepea sa si manance.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 17 Mar 2007, 07:20

problema este ca a mea inca nu a mancat de cand o duc la veterinar..doar se plimba ametita prin apa
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Mojave » 17 Mar 2007, 11:31

In cazul asta, cred ca ar fi cel mai bine sa ii spui veterinarului de aceasta reactie (daca nu ai facut asta deja), el fiind cel mai in masura sa-ti spuna daca e normal sau nu.
In orice caz, din cate stiu, in ciuda faptului ca majoritatea cersesc in permanenta de mancare, pot sa reziste destul de mult fara hrana. Deci faptul ca nu mananca nu ar trebui sa te ingrijoreze foarte rau in sine, cat mai degraba motivul pentru care nu mananca. Daca e vorba doar de stres din caua vizitelor la veterinar si a injectiilor, nu e ceva foarte grav, atat timp cat tratamentul nu este foarte indelungat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 20 Mar 2007, 16:23

Sambata i-a facu veterinarul ultima injectie,a zis ca ii ceva normal sa fie ametita si fara pofta de mancare din cauza antibioticului,dar deja au trecut trei zile si inca nu a mancat,sper sa nu aiba nimic si sasi revina cat mai repede.Ameteala i-a trecut,ii vioi inoata,se urca pe piatra,face de toate atata ca nu manaca
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de andreea921 » 05 Apr 2007, 11:44

Dupa alea trei zile de injectii,i-a scazut umflatura(care doctorul a zis ca nu este otita ci a aparut in urma unei zgarieturi),dar dupa o saptamana a revenit de data asta mai mare.Am mai dus-o la o tura de antibiotice,iar ii scade dar nui sigur ca va trece.Doctorul a zis ca nu poate sai faca o incizie pentru ca ii prea mare umflatura aceea si nu s-ar reface singura in 2 saptamani.Eu sper sai treaca ca daca i se umfla inapoi nu stiu ce sa fac cu el.....daca stiti ceva ce m-ar putea ajuta,va rog sfatuitima
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori