e bun sulfatul de kanamicina pt ochii testoasei?

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

e bun sulfatul de kanamicina pt ochii testoasei?

de codruta » 03 Mar 2007, 10:26

'Neata buna,
am din nou o pb cu broasca!!
Saptamana trecuta a facut iar conjuctivita...sau ce-o fi...si i-am pus niste sulfat de kanamicina, antibiotic oftalmologic.
Ei bine, de atunci i s-a opacizat cristalinul ...si i s-a marit dimensiunea ochiului. Am fost la medic si i-a dat o injectie cu vitamine....dar degeaba..si in dimineata asta...am scos-o din acvariu si ...la soare isi deschide pleoapa...i se vedea cristalinul marit....si inca o chestie alba acolo, ca un viemisor alb (e destul de plastica comparatia, dar alta nu am)....
Din pacate nu am aparat foto asa de performant....si sa ii fac o poza.
Nu stiu ce sa ii fac!!
Daca aveti vreo idee....trimiteti-mi-o pls!!!
Codruta
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Feb 2007, 22:35
Localitate: Cluj Napoca

de Monoceros » 03 Mar 2007, 10:48

E ok, un tratament cu Kanamicina, insa trebuie facut zilnic, timp de doua saptamani, daca se intrerupe tratamentul sau se face un tratament mai scurt, de obicei, apar complicatii. Microbii fac rezistenta la antibiotic si trebuie schimbat in acest caz cu alt antibiotic, mai puternic. A nu se neglija temperatura, degeaba se face tratament daca temperatura este neglijata. Temperatura recomandata in perioada de boala este de 28-29 grade, adica mai ridicata decat de obicei, pentru a-i ajuta sistemul imunitar.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Re: e bun sulfatul de kanamicina pt ochii testoasei?

de PYF » 14 Iul 2007, 10:52

Buna ziua. am si eu o testoasa ...si saptamana trecuta a facut conjuctivita...sau ce-o fi...si nu stiu ce sa-i fac.... Am fost la medic si i-a facut cate o injectie pe zi cu Gentamicina ....dar degeaba..nu observ nicio imbunatatire....din contra parca mai rau s-a agravat...am scos-o din acvariu si ...la soare isi deschide pleoapa....dar cand o pun in acvariu....zici ca este moarta...nu se misca deloc...si inca o chestie alba acolo, ca un viemisor alb....
Din pacate nu am aparat foto asa de performant....si sa ii fac o poza.
Nu stiu ce sa ii fac!!
Daca aveti vreo idee....trimiteti-mi-o pls!!!
Codruta[/quote]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

de diego » 14 Iul 2007, 16:33

Broscutele testoase au un metabolism foarte incet deci e posibil ca tratamentul sa-si faca efectul mai tarziu. Important este ca in tot acest timp testoasa ta sa aiba resursele necesare pentru a trece de aceasta perioada de convalescenta iar tu sa-i oferi conditii cat mai bune pentru a o ajuta.
Alte sfaturi ar fi sa incerci sa o duci si la un alt medic veterinar care sa o consulte si de asemenea sa-i administrezi in fiecare zi, cateva picatori de vitamina A, extern, la nivelul ochilor.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de PYF » 15 Iul 2007, 12:15

i-am cumparat o sticluta de picaturi pt reptile....are in ea si vitamina A si D3 si E .....a inceput sa fie vioae....mananca...mananca chiar bine de tot, umbla prin acvariu....nu mai are alte probleme.....dar .....ochii nu i-au trecut.....defapt la unu are probleme....are o pielita care ii astupa ochiul...si mai are ceva ..asa ca un viermisor sub pielita aia care ii astupa ochiul......nu il astupa pe tot ...dar nici mult nu mai are.....Ai vro idee ce sa-i fac ca sa scape de viermisorul ala?? Ea tot da cu labuta la ochi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 15 Iul 2007, 12:39

Du-o la veterinar!!!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de PYF » 16 Iul 2007, 10:31

Am fost la medic si i-a facut cate o injectie pe zi cu Gentamicina ....dar degeaba..nu observ nicio imbunatatire....din contra parca mai rau s-a agravat...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori