Primele probleme :(

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Primele probleme :(

de Varuna » 19 Mai 2010, 16:43

Cand mi-am dorit sa imi cumpar o broscuta, prima data m-am informat despre ea si am aflat multe lucruri de pe acest forum si va multumesc! Acum din pacate s-a imbolnavit pentru prima data, broscuta mea care are in jur de 8 luni. Totul a inceput saptamana trecuta cand am avut la scoala o activitate cu tema "Protectia animalelor"..in fine...am dus-o la scoala pe broscuta unde toate au decurs perfect, nu am dezlipit-o de langa mine, insa cred ca fost prea mare galagie si s-a stresat...nu a mancat 1 saptamana nimic si mai tot timpul dormea...nu am deranjat-o, am spus ca e mai bine sa o las sa doarma sa nu o stresez si eu...

Deoarece carapacea (spre codita) si plastronul sunt cam moi, ieri am dat-o cu Vita Plus si in apa i-am pus pentru prima data o bucatica de calciu...in sfarsit aseara a mancat...azi insa am observat ca plastronul e tot la fel de moala sau parca putin si mai moale decat era ieri si nu stiu ce sa ii fac...am nevoie de ajutorul vostru...
trebuie sa mentionez ca folosesc termostat(incalzitor) am un filtru intern si un acvariu destul de mare pentru marimea ei, cu o insulita (din plastic) sa iese la suprafata...cat de curand vreau sa ii achizitionez si o lampa
temperatura apei este 27 grade...m-am gandit ca ar putea fi o problema si faptul ca folosesc apa de fantanta (stau la casa) care am inteles ca este mai dura decat cea de la robinet (lasa urme albe pe marginea acvariului), dar am crezut ca este mai buna decat cea cu clor...astept indicatiile voastre! Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2010, 17:34

de Varuna » 19 Mai 2010, 16:52

imi cer scuze pentru fontul textului...nu am observat ca am pus caracterele asa mari :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2010, 17:34

de Pandy » 19 Mai 2010, 18:28

Incearca totusi sa lasi apa 24-48 ore la decantat. Treaba cu carapacea din zona coditei nu se poate remedia intr-o zi. Da-o regulat, o data la 2 saptamani si cu timul vei vedea diferentele. Cand ai plimbat-o esti sigura ca nu ai supus-o la curenti de aer rece ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Varuna » 19 Mai 2010, 18:36

ok mersi mult...am dus-o cu masina pana la scoala si inapoi si am tinut-o intr-o cutie
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2010, 17:34

de Varuna » 19 Mai 2010, 20:16

este broscuta cu tample rosii
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2010, 17:34


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron