AJUTOR!!I SE VEDE OSUL!!! :cry:

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

AJUTOR!!I SE VEDE OSUL!!! :cry:

de polar bear » 13 Apr 2010, 12:29

deci,testoasa mea isi schimba solzii de la carapace.doi dintre ei(cei apropiati coditei) unul era un sfert ridicat si celalalt putin.am ajutat-o si foarte delicat i-am luat solzii.azi am observat ca la ambii solzi este o pata de culoareta foarte inchisa,am miscat putin si IA GHICITI!SE VEDEA OSUL!!!!am pus la loc pielea(aia verde ce acopera osul de la carapace)si dupa 1 mn de vedea putin sange(s-a uscat).e suficient acum sa ating cu cea mai mare delicatete ca o doare foarte foarte rau.
cred ca acest caz este foarte rar.
va rog,nu treceti cu vederea!un respuns,ceva,nu vreau sa pateasca ceva testoasa. :cry: :cry: :cry:
Acum ma gandesc ca se poate infecta.ma gandeam sa ii dau cu albastru de metil si sa las sa se usuce.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de davidk » 13 Apr 2010, 12:54

Din cate stiu nu trebuie incercata dezlipirea pielii in curs de naparlire, sau a solzilor. Acum, sa ai grija sa nu se infecteze. Nu mai dezlipi bucati din testoasa, chiar daca arata rau si tentatia e foarte mare! E ca si cum cineva ti-ar desprinde o coaja de pe o buba !
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 13 Apr 2010, 13:00

Eu as pune Betadina in zona respectiva ca sa previn vreo infectie. As tine-o pe uscat pana se usuca Betadina si daca e musai sa o bag in apa, apa ar trebui sa fie foarte curata. Cam asa as face la ale mele. Dar asteapta sa vezi ce spun si cei cu experienta mai multa. Bafta!
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de vladraq » 13 Apr 2010, 16:32

eu am patit la fel odata cu testoasa mea in varsta de 1 an jumatate, si cand am tras de solz sa vazut osul cum ii spui tu, alb si "firicile" de sange si sincer mi`a fost mila dar nu am facut mai mult decat am dat-o de cateva ori cu vitaplus si ia trecut, in cateva saptamani dar si acuma se mai cunoste solzul putin crescut deformat si o alta nuanta de culoare.deci parerea mea nu-ti fa griji dar ai grija sa nu mai faci :oops: bafta si insanatosire grabnica
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de Florin » 13 Apr 2010, 19:11

Presupun ca nu ai neon UV, iar acesta este foarte important. Cu ajutorul lui, testoasa sintetizeaza vitamina D3, vitamina care ajuta printre alte lucruri si la intarirea oaselor, lucru de care testoasa ta are mare nevoie.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de vladraq » 13 Apr 2010, 20:13

eu nu am avut, daca aveam poate timpul de vindecare era ceva mai mic
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de polar bear » 14 Apr 2010, 13:37

"Presupun ca nu ai neon UV, iar acesta este foarte important. Cu ajutorul lui, testoasa sintetizeaza vitamina D3, vitamina care ajuta printre alte lucruri si la intarirea oaselor, lucru de care testoasa ta are mare nevoie."

am neon cumparat dintr-un magazin.in momentul in care am pus neonul carapacea a inceput sa se intareasca foarte tare deja din primele doua luni.

"eu am patit la fel odata cu testoasa mea in varsta de 1 an jumatate, si cand am tras de solz sa vazut osul cum ii spui tu, alb si "firicile" de sange si sincer mi`a fost mila dar nu am facut mai mult decat am dat-o de cateva ori cu vitaplus si ia trecut, in cateva saptamani dar si acuma se mai cunoste solzul putin crescut deformat si o alta nuanta de culoare.deci parerea mea nu-ti fa griji dar ai grija sa nu mai faci bafta si insanatosire grabnica"
nu,nunununu,nu ai inteles bine,deci, stii cand isi schimba sarpele pielea,solzii aceia sunt albi putin transparenti in momentul in care s-au indepartat de corp si noii solzi de pe corp sunt plin de stralucire.deci asa era si cu solzul.acela care l-am indepartat era alb-transparent si sub el era altul prin de culoare.dupa cateva zile,acel solz parca este o piele si se i-a usor cu degetul(dar nu se rupe,huh)si se vede osul.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de Florin » 14 Apr 2010, 13:57

Poti pune o poza?
Ce fel de neon ai?
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de diego » 14 Apr 2010, 19:40

mergi cu ea la veterinar
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de polar bear » 15 Apr 2010, 15:40

pare sa-i treaca :D .o sa va mai tin la curent in legatura cu starea ei.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori