Inca o testoasa bolnava :|

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Inca o testoasa bolnava :|

de takawachinchila » 03 Apr 2010, 16:05

Salut,

Am o testoasa mica (65 g) pe care am luat-o de la cineva in urma cu trei saptamani. Fostul posesor o tinea intr-un terariu fara filtru si fara incalzitor, intr-o apa destul de murdara. Broscuta avea ochii umflati si era pe tratament cu Kanamicina, si alte doua medicamente pentru oameni (Nostamine, Ciplox - nu le-am folosit). La mine am tinut-o in acelasi terariu dar i-am pus incalzitor, bec de zi si de noapte si ii schimbam apa des (lasata la declorinat). I-am continuat tratamentul si incepuse sa deschida aproape total ochii. (A treia pleopa ii acoperea insa in continuare cam jumatate de ochi). A inceput sa nu mai manance. De cand era la mine nu mai manca. A devenit din ce in ce mai apatica si am
auzit-o stranutand de cateva ori. Am dus-o la doctor care i-a facut un antibiotic, Baytril, un complex cu aminoacizi si vitamine (A,B, D3) ca sa ii revina pofta de mancare. A facut trei zile acest tratament si nu a dat nici un rezultat. M-am hotarat sa ii schimb doctorul si am dus-o la cabinetul MASH. Doctorita de acolo a spus ca arata foarte rau, ca tratamentul a fost bun si s-a mirat ca nu a dat rezultate. Ne-a trimis la cabinetul lui Tudor Laurentiu, dar acesta nu era acolo si vine peste o saptamana.
Insa telefonic i-a transmis asistentei ca Baytril-ul nu este bun si a fost intoxicata cu acest antibiotic. Cam de luni, marti, de cand am inceput sa o duc la doctor a inceput sa si vomite cand se afla in apa. Vomita un soi de zeama laptoasa si niste bucatele mici albe (seamana cu niste bucatele de omleta :shock: ). Dupa ce vomita pluteste in apa nemiscata cateva minute. Doctorul a transmis prin telefon ca testoasa trebuie lasata cam o saptamana sa elimine antibioticul care nu i-a facut bine insa nu stiu sigur daca mai rezista atata timp. Sunt trei saptamani de cand nu reusim sa o facem sa manance. E atat de slabita ca uneori ii tremura capul.
Imi puteti spune de la ce ar putea vomita? Sa aiba legatura cu antibioticul nepotrivit? Ce boala sa aiba? De ce nu a raspuns la tratament? Sa mai continui cu injectii cu aminoacizi si glucoza pana la vizita la Laurentiu Tudor?

Numai bine si sarbatori linistite.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 06 Apr 2010, 23:18

Acum vad ca i s-au infundat narile, cu toate ca o tinem in apa calda, la temperatura ok. Ce sa-i fac ca sa reziste pana vine doctorul la cabinet? Vomita in continuare mancarea pe care i-am dat-o cu greu in urma cu cateva zile. Chiar nu poate da nimeni un sfat?
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Kirill » 07 Apr 2010, 02:40

http://www.chelonia.org/Articles/Medica ... mation.htm

Sper sa te ajute link-ul. [daca ai nevoie de ajutor la traducere, te pot ajuta]

Ce varsta are? Enrofloxacin [baytril], este contraindicat animalelor tinere, mai ales is doze mari. Cel mai probabil a cauzat distrugeri in flora intestinala,
deci iti indic sa mergi la un veterinar, oricare, si spune-i sa iti faca o antibiograma pt. a determina ce anume cauzeaza distrugerea florei [in urma acestei antibiograme o sa iti dea antibioticul cel mai favorabil, de preferabil unul cu spectru ingust, care sa actioneze local. De asemenea as recomanda doze mici de antibiotic, nu una si buna. In urma unui antibiotic puternic , testoasa poate sa moara.
Teoretic, fiindca au trecut 4 zile de la administrarea baytril-ului, ar fi trebuit sa ii treaca....

Succes, si sanatate testoasei. Tine-ne la curent cu ce se intampla.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de takawachinchila » 07 Apr 2010, 07:52

Multumesc, va tin la curent. Pe moment, asteptam sa apara doctorul la cabinet... si sper ca o injectie cu continut secret de-a doctorului L. Tudor sa o salveze.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Kirill » 15 Apr 2010, 20:38

Ai rezolvat ceva cu dr. Laurentiu? Eventual daca poti sa intrebi ce contine tratamentul, pentru eventualele vitoare incidente. :P
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de takawachinchila » 16 Apr 2010, 19:48

Nu m-am dus eu cu testoasa la doctor, s-a dus prietena mea, ca e testoasa ei. Nu l-a intrebat ce contine injectia pe care i-a facut-o el ca se stie ca dr. Laurentiu Tudor e foarte secretos cand e vorba de "potiuni secrete si licori magice", o cam da cotita daca i se pun intrebari.
In orice caz, testoasa nu e bine deloc, Baytrilu' a afectat-o serios. Am inteles ca i-au aparut niste pete pe piele (eu nu sunt in Bucuresti acum si mi se comunica prin telefon statusul testoasei), pete care ar fi arsuri, dupa spusele doctorului. Continuam tratamentul la cabinetul TetraVet si ... speram intr-o minune. Am inteles ca rinichii i-au fost grav afectati si daca scapa cu viata va dura cam trei luni recuperarea. Nu avem ce sa facem in momentul asta, mergem pe mana doctorului.
Feriti-va de Baytril!
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 18 Apr 2010, 16:30

A murit ieri testoasa.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 18 Apr 2010, 20:15

Imi pare rau ... :(
Sincer, daca as fi in locul tau, as merge la veterinar si i-as spune ca nu a supravietuit pentru a nu mai incerca acelas experiment si pe alte testoase :( ...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de polar bear » 18 Apr 2010, 20:32

si mie imi pare rau ca a murit.
Pandy,si daca ii spune veterinarul acela ca ce i-a dat era chiar foarte bun si foarte indicat si zice ca a mai facut acest tratament si altor testooase si s-au vindecat(mintind) si lalala si nu te mai lasa sa scoti o vorba?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 18 Apr 2010, 20:53

Ii aduc dovada ca este incompetent si ca se inseala
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori