Ce sa mai fac?

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de Pandy » 11 Mar 2010, 20:14

Daca spui ca ai stat 5 ore de ce ai cumparat totusi acel bol ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Florin » 11 Mar 2010, 21:09

O intrebare simpla.
Ce temperatura are apa? (un factor foarte important)

Pandy, nu ma cert cu nimeni. Incerc sa explic ceva...
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de dede » 11 Mar 2010, 21:40

28-29 grade...
Si pandy,fiind ca am cumparat prima data broasca si dupa aceea am vrut sa cumpar acvariul,si nu erau decat la 1 mil sau din astea mai mici(am trecut inainte cu o zi pe acolo si erau la 500)...evident ca nu am avut decat jumatate din pretul pe care mi-l cereau pe acvariu asa ca am decis sa ii cumpar bolul 2 saptamani pana luam salariul...nu pana creste,nu peste 2 ani,ci 2 saptamani...adica saptamana viitoare o sa-i cumpar si acvariu mare si lampa cu Uv.
Michelangelo a.k.a Mikey
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2010, 14:28
Localitate: Zalau

de Florin » 11 Mar 2010, 21:51

Deci ai si incalzitor, sa inteleg.
Mentine in continuare temperatura apei. Incearca sa ii dai o bucatica de carne de pui sau peste. Poate mananca.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de dede » 11 Mar 2010, 22:26

ok,merci mult de ajutor...o sa incerc sa-i dau si carne de pui,ca pana acum cred ca i-am dat vreo 7 feluri de mancare si nu mananca nimic.
Si inca ceva ... asai vrea sa-i administrez eu niste vitamina A(oral) si nu pot,pur si simplu nu-si deschide gura.Este la fel de eficient daca ii pun vitamina pe carapace si pe labute?
Si inca ceva,este normal ca un medic veterinar sa-mi ofere pentru broscuta niste praf pe care sa-l pun in apa(vitamine si calciu pt intarirea si dezvoltarea carapacei) si niste antibiotice tot praf cu care sa fac acelasi lucru? ... fiindca mie nu mi se pare ca-i bine ceea ce face(antibiotice praf)...nu am gasit pe internet niciunde asa ceva la tratarea pneumoniei.
Multumesc mult
Michelangelo a.k.a Mikey
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2010, 14:28
Localitate: Zalau

de crisss » 12 Mar 2010, 01:23

Dupa cum am rabufnit mai devreme cred ca v-ati dat seama ce s-a intimplat.
Draga mea broscuta nu mai este.
Imi pare tare rau si sunt foarte trista, am plins cu totii. Nu ne asteptam la asa ceva, pentru ca nu era asa de rau bolnava, doar ca a refuzat doua mese inainte si inota un pic intr-o parte.
Acum imi dau seama ca si broscuta pe care am avuto inainte si care era grav bolnava (nu minca de doua saptamini) a murit tot din cauza injectiei, si i-am spus veterinarului cum a fost dupa injectie si sa aiba grija sa nu fie o doza prea mare, dar cred ca nici nu a auzit.
Dupa injectie broscuta a fost o vreme moale ca o cirpa apoi s-a umflat tare si nu a mai avut loc in carapace, a fost ca si cind a facut alergie la antibiotic. Oricum nu mai conteaza ce a fost , numai ca ma supara faptul ca te duci la veterinar si nu e destul de curajos sa-ti spuna ca nu se pricepe.
Acum caut o broscuta mai mare ca virsta, nu ma dau batuta cu toate ca stiu ca daca se intimpla ceva suferim din nou.
Ma gindesc sa schimb si veterinarul . Am mers la el de la inceput, pentruca am avut un catel care a murit de batrinete, si acum am un alt catel care are un an. M-a dezamagit dupa atitia ani.
Va multumesc ca sunteti alaturi de toti!
Ma puteti ajuta sa gasesc o broscuta in virsta de un an?
Multumesc anticipat!
mail: crisss_lg@yahoo.com
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 06 Ian 2010, 23:05

de Pandy » 12 Mar 2010, 08:05

Asa am avut si eu probleme cu prima broscuta si m-am decis sa iau una mai maricica, acuma are 2 ani de cand este la mine si inca 1,1.5 dinainte. Este o idee buna, numai sa sti ca sunt destul de mari la 1 an.

Uite-te la donatii pentru ca sunt destule
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tibor.sos » 12 Mar 2010, 08:35

sa tii testoasa in timpul medicatiei la un nivel de temperatura mai ridicat de cateva grade nu e un sfat? sa-l tii fortat afara din apa la caldura nu-i un sfat? sa securizezi bolul nu-i un sfat? sa ai grija sa nu-l mai atinga curenti reci, nu-i sfat? :shock:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de dede » 12 Mar 2010, 08:49

Da,sunt de acord cu tine sunt sfaturi...insa nefolositoare in cazul de fata...broscuta are medicamentatia de pneomonie in apa,daca o scot din apa o rapesc de la medicamentatie,securizarea bolului nu o sa mai fie nevoie de saptamana viitoare cand o sa-i cumpar acvariu....ce sa fac?:cry:
In plus...veterinarul zice ca nu trebuie sa o scot afara din apa,voi da...spune-mi tu mie ce sa fac?...credema ca-s farte confuz in cazul de fata.
Michelangelo a.k.a Mikey
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2010, 14:28
Localitate: Zalau

de tibor.sos » 12 Mar 2010, 09:05

crede-ma chiar daca are medicamentatie in apa, are nevoie de minim 2 ore de caldura pe uscat. o baie de caldura, cand testoasa se usca total si se incalzeste pana nu mai poate - insa ii trebuie o iesire sa plece din acel loc inainte sa moara de soc termic -, e intotdeauna binevenita. am avut si eu o testoasa cu pneumonie si ea mai greoi dar tot iesea la caldura si dormea sub bec ore intregi. fara nici o medicamentatie si-a revenit (am observat boala de la inceput)! normal nu toate testoasele au acest noroc. trebuie sa ai grija ca temperatura apei sa fie si ea ridicata la 27-28 de grade. momentan nu o sa manance, nici sa nu o fortezi. trebuie asteptat. sa speram ca medicamentatia in apa ajuta... nu sunt veterinar, insa stiu ca ei reusesc sa omoare multe testoase mici prin supradoza de medicamente. insa unele testoase sunt deja condamnate la moarte cand ajung la veterinar si chiar cu injectie sau fara mor. sa vedem ce se intampla la tine...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de dede » 12 Mar 2010, 09:12

Ok multumesc mult pentru sfaturi,o sa fac ce mi-ai zis tu.
Sa speram ca-si revine
Michelangelo a.k.a Mikey
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mar 2010, 14:28
Localitate: Zalau

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron