Am nevoie de sfatul unui cunoscator

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Am nevoie de sfatul unui cunoscator

de monavioleta » 19 Feb 2010, 18:55

Am cautat prin mesajele postate pe forum dar nu am gasit nici un topic care sa ma ajute. Testosul meu mauremys rivulata s-a imperecheat cu o femela trachemys scripta elegans. Au ramas blocati cam 15 minute dupa care s-au putut desparti, dar femela sangereaza. El, ca dimensiuni este mai mic dercat ea. Vreau sa stiu daca ceva e in neregula si la ce trebuie sa ma astept dupa aceasta imperechere. Va depune oua? Cand? Treb uie sa-i amenajez un alt terariu ei. Mentionez ca am un terariu foarte mare unde traiesc 11 testoase, mari 5 si restul mici. Multumesc pentru orice informatie.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

Re: Am nevoie de sfatul unui cunoscator

de Dany01 » 19 Feb 2010, 21:19

Hmm u ai colectie vad :).Si aia cu imperecheatu ar trebui sa te duci la veterinar sa vada el. Cu ouale no sa iasa nimic deoarece is de speci diferite si ma mir ca sa impecrechat cu alta specie tu toate le ai de speci diferite?
Elizabet
Charly
Jack
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Sep 2009, 14:06
Localitate: Sannicolau-Mare

de OsDeRos » 19 Feb 2010, 21:33

eu din pacate nu cunosc nimic. din cate stiu n`ar fi posibila o astfel de imperechere. dar daca totusi s`a intamplat probabil s`a intamplat vro ruptura vaginala la femela (sau o fi fost virgina). Ne poti arata si noua terariul tau cu testoasele? pana acum cel mai mare terariu de testoase am vazut la un roman stabilit in germania.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de monavioleta » 19 Feb 2010, 22:34

De imperecheat s-au imperecheat sigur. Femela era virgina intradevar. O sa incerc sa postez si poze. Nu stiu daca terariul meu e atat de mare cat cred eu ca va imaginati, dar broscutele traiesc acolo de ceva timp si se pare ca se simt si bine. Femela nu mai sangereaza dar maine cred ca o separ deoarece masculii o hartuiesc. Am si un mascul matur de Florida. Curios este ca masculii nu se bat intre ei.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron