Testoasa vomita,nu mananca si scoate un suierat in respirati

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Testoasa vomita,nu mananca si scoate un suierat in respirati

de Freckles » 15 Feb 2010, 13:43

Buna ziua tuturor si bine v-am gasit pe acest forum! :D

Am doua testoase de Florida, pe baiat de trei ani de cand era cat o moneda de 10 bani si pe fetita de doi ani. Ele stau intr-un acvariu de 54 l, cu incalzitor cu termostat, termometru, filtru si insula. Mentionez ca temperatura apei a fost in jurul valorii de 21 grade pe tot parcursul acestei ierni, cat si in celelalte. Nu am avut niciun fel de probleme cu ele pana acum. Mereu au fost vioaie, jucause, adora baile de soare de pe insula si mersul prin camera. Sunt disperate dupa mancare, iar cand se apropie ora mesei (le dau o data pe zi, seara, in jurul orei 21), bat frenetic din labute ori de cate ori ma aproprii de acvariu.

Acum, care este problema? De vreo 3 sapt, fetita (Betty) cand iese la suprafata scoate un sunet ca un suierat, care dureaza doar cateva secunde. NU scoate acest sunet cand sta pe insula sau la mine in mana. In tot acest timp, a mancat la fel de bine, iar alte probleme nu am remarcat (nu are ochii umflati, mucozitati nazale sau narile infundate si nu inoata pe o parte).

Ieri in jurul orei 12, a inceput dintr-o data sa deschida gura mare, sub apa fiind, si sa icneasca ca si cum ar vrea sa vomite. Apoi, seara nu a mai vrut deloc sa manance. Nu credeam ca e posibil asa ceva, tinand cont cat de fomista era inainte. Baiatul a mancat si era in regula, dar am schimbat toata apa, in cazul in care ea ar fi vomat intr-adevar.

Azi-dimineata cand m-am trezit, Betty iar era sub apa cu gura deschisa si iar icnea. Ma durea inima sa o vad cum se chinuie. De data asta, am vazut clar tot felul de chestii iesind. Acvariul era intr-o stare deplorabila: plin cu niste cacati gigantici, tot felul de fasii albe si pufuleti intregi albi-transparenti si umflati, desi aseara i-am dat baiatului inima de vita, pe care a mancat-o, si apa era cristal clear. Tin sa mentionez ca le-am dat la amandoua TurtleSticks sambata seara, deci tind sa cred ca ea si-a vomat toata portia azi. Nu e prima data cand mananca asta.

Acum, ce ma sfatuiti sa fac? In doctorii veterinari nu prea mai am incredere, avand in vedere ca prima fata a murit acum 2 ani din cauza unei supradoze primite de la un medic veterinar. Daca si voi ati patit ceva de genul, va rog frumos, ajutati-ma cu niste sugestii!

Va multumesc anticipat!
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2010, 12:37
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 15 Feb 2010, 14:33

Si broscoiul meu a vomat o data demult, dar nu am dat mare importanta. Ii dadusem creveti si i-a vomat pe toti dupa care se apucase sa-i manance. Nu i-am inteles comportamentul, dar acuma e bine-mersi.
Verifica te rog sa nu cumva sa fie expirate sticksurile
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Logi » 15 Feb 2010, 14:54

eu zic ca nu i-a priit mancarea...a dat totul afara...ia nu-i de mancare 1/2 zile..ca nici tu dupa ce vomiti nu ai chef de mancare....la inceput...si apoi sa vezi ca o sa manance..ca deh o sa i se faca foame...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de diego » 15 Feb 2010, 15:28

Este posibil sa aiba paraziti, mergi cu ea la veterinar ar fi bine daca ai lua cu tine si proba de scaun. Daca esti din Bucuresti iti pot recomanda un cabinet veterinar.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Freckles » 15 Feb 2010, 15:40

@Pandy, asta a fost primul lucru facut azi-dimineata. Am verificat termenul de valabilitate de pe toate cutiile cu mancare si e in regula.
@Logi, daca ar fi numai atat...
@Diego, da, sunt din Bucuresti. Scuza-ma, am uitat sa trec asta in profil. Si da, daca stii un medic veterinar de incredere, te rog sa-mi dai datele lui. Eu sunt familiarizata cu acest forum si stiu ca au fost diverse controverse. In plus, am si patit-o bine de tot cu unul acum 2 ani. Si cum e cu parazitii? Se poate trata usor?

Multumesc pentru raspunsuri!
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2010, 12:37
Localitate: Bucuresti

de diego » 15 Feb 2010, 15:55

1. Dr. Laurentiu Tudor, are cabinetul undeva pe langa teatrul Masca, in Militari. Telefon: 0744585321 http://www.cabinetveterinartetravet.ro/ ... ravet.html (e un medic recomandat de mai multe persoane)

2. Cabinet veterinar vizavi de stadionul Rapid, 0726.707.262, clinica Crangasi
http://www.medicveterinar.ro/index.php/contact/ (eu unul am fost si la ei cu o testoasa si au tratat-o bine, partea buna este ca au program pana tarziu, inclusiv in week-end)
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Freckles » 17 Feb 2010, 21:10

Am fost la dr. Laurentiu Tudor. Mi-a zis ca au metabolismul complet dereglat din cauza mancarii. Eu le dadeam inima de vita, gamarusi, etc, si mi-a zis ca pot sa arunc tot. Le-a facut la amandoua cate o injectie in fund, apoi le-a dat in gura, tot cu seringa, un lichid galben (poate vitamine?). Cand am intrebat cu ce era seringa, a dat-o cotita. Apoi cand am intrebat de lichidul galben, mi-a zis deschis ca el nu zice niciodata, nici chiar studentilor lui, ce tratamente foloseste. Mi s-a parut un pic ciudat. Cred ca am dreptul sa stiu ce le da. Tie la fel ti-a zis, Diego?
Oricum, mi-a spus sa revin saptamana viitoare, iar intre timp sa nu le dau mancare (oricum nu cred ca ar fi mancat) si sa le scot insula din acvariu.
Sper sa fie in regula.
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2010, 12:37
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 17 Feb 2010, 22:03

Medicul fie el si veterinar are obligatia sa iti dea informatii despre tratamentul aplicat si diagnostic dat. Eu l-as suspecta de experimente pe bietul animal, daca medicul ar refuza sa imi spuna ce contine tratamentul.
Nu vreau sa intru in conflict cu nimeni, insa cred ca acest "medic" face totul dupa cum il taie capu'... la fel ca orice habarnist.
Este trist ca in tara asta nu ai unde sa tratezi alceva decat caini, pisici, cai, ovine, bovine si porcine.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de bebica » 01 Mar 2010, 11:05

Freckles scrie:Am fost la dr. Laurentiu Tudor. Mi-a zis ca au metabolismul complet dereglat din cauza mancarii. Eu le dadeam inima de vita, gamarusi, etc, si mi-a zis ca pot sa arunc tot. Le-a facut la amandoua cate o injectie in fund, apoi le-a dat in gura, tot cu seringa, un lichid galben (poate vitamine?). Cand am intrebat cu ce era seringa, a dat-o cotita. Apoi cand am intrebat de lichidul galben, mi-a zis deschis ca el nu zice niciodata, nici chiar studentilor lui, ce tratamente foloseste. Mi s-a parut un pic ciudat. Cred ca am dreptul sa stiu ce le da. Tie la fel ti-a zis, Diego?
Oricum, mi-a spus sa revin saptamana viitoare, iar intre timp sa nu le dau mancare (oricum nu cred ca ar fi mancat) si sa le scot insula din acvariu.
Sper sa fie in regula.

Si eu am fost la acest medic acum vreun an si ceva cand broasca mea era bolnava, era racita avea ceva la plamani, si i-a facut acelasi tratament, o injectie in fund si pe urma i-a dat si pe gura o substanta galbena. Am fost la el de doua ori, imi recomandase 9 injectii / 15 lei bucata dar broasca s-a inzdravenit si am zis ca nu mai are rost sa o chinui.
Nu stiu de ce ti-a recomandat sa scoti insula din acvariu cand pasiunea broastelor este sa stea tolanite la lumina becului/sorelui.
Si cat despre hranire mie mi-a zis sa le dau la broaste numai peste oceanic (de parca ele in balta asta mananca, e cam obsedat de treaba cu pestele), le dau si Gammarus, Shrims, peste crud cel mai des (Pangasius) si mezeluri din cand in cand (sunca, muschi file). Si putina libertate de miscare prin camera nu stica le face bine miscarea.
Acum sunt mari ( Oaca si Scrumi) au 2 ani si ceva si 22 cm si am avut noroc ca nu au fost bolnavicioase.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Iun 2008, 12:20
Localitate: bucuresti

de diego » 01 Mar 2010, 11:46

Intr-adevar, doctorul Laurentiu Tudor este destul de controversat, cel putin aici pe forum, dar pot spune ca una din calitatile lui majore este aceea ca nu a omorat nicio testoasa pana acum ca urmare a tratamentelor administrate de el, chiar mai mult de atat, testoasele au fost vindecate.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Lorien » 03 Mar 2010, 22:22

Dr. Tudor probabil o sa imi fie si mie profesor la un moment dat (sunt anul I la M.V.) si promit ca o sa il spionez sa ii aflu toate secretele intunecate :nursie:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasa vomita,nu mananca si scoate un suierat in respi

de lelia » 09 Mar 2023, 16:46

Buna! Dr Tudor mi-a salvat una dintre testoase cu acelasi tratament, administrat din 2 in 2 saptamani. Nu spune ce le face, dar cert e ca broastele isi revin cu acest tratament.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori