Buna.

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Buna.

de cristina.ilie » 12 Ian 2010, 14:15

Eu sunt nu in tainele cresterii broscutelor testoase. Ieri am cumparat de la un petshop broscuta nu stiu exact de care este cert este ca nu are tample rosii. problema este ca nu mananca de ieri de cand am adus-o nu a mancat nimic i-am completat tot timpul cu apa calda in vas pt ca nu am stiut ca ii trebuie incalzitor cu termostat. are insula i-am cumparat hrana, am scos-o din vas pe pat se joaca ea asa dar nu mananca i-am dat si peste si viermisori
are lumina si am pus-o cat mai aproape de calorifer dar nu mananca nimic. O sa ii cumpar si termostat dar cred ca trebuie sa-i cumpar si un vas adecvat pt acel termostat ca ma gandesc ca in acel vas de plastic nu voi putea pune termostatul. dar oare problema ar fi de acomodare pt ca este foarte cald in casa si apa are o temperatura constanta de 20-21 de grade? va multumesc si v-as fi recunoscatoare dc m-ati ajuta.
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Ian 2010, 13:25

de Monoceros » 12 Ian 2010, 14:36

E posibil ca testoasa ta sa sufere de sindromul de adaptare... cea ce nu ar trebui sa dureze mai mult de cateva zile (pana intr-o saptamana).
Desi nu stim ce specie e pentru ca nu ai atasat vreo poza cu ea, ar fi bine sa ridici temeratura undeva la 26 de grade momentan.
Pentru determinarea speciei ori atasezi o poza si iti spunem noi sau poate daca daca este Trachemys / Chrysemis, iti vei da seama singura din topicul urmator: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=613
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Thurtwig » 12 Ian 2010, 16:07

Da, poate fi sindromul de adaptare( las-o cateva zile pana se acomodeaza cu noul ei "camin"). Cumpara-i termostat cu incalzitor si nu e neapart sa schimbi vasul din plastic(ventuzele sale se prind si de plastic), dar in caz ca acvariul e cam mic(nu are spatiu suficient sa inoate, ar fi bine sa-i cumperi un acvaterariu nou).
Ca sa determini/deosebesti mai bine specia ta de testoasa, desenul acesta(click pe cuvant) te va ajuta mult, aratand tamplele acestor broscute.
Sa-ti traiasca testoasa!:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

Raspuns

de egabi70 » 12 Ian 2010, 16:31

Ar fi bine sa merg la acel pet shop de unde ai cumparat broscuta si sa-i intrebi in ce conditii a fost tinuta.Mai exact in acvariu cu incalzitor sau fara.Daca nu era invatata cu 20 grade temperatura s-ar putea sa reactioneze exact ca in cazul tau.Sa refuze mancarea etc. In plus, a schimbat mediul, poate si hrana.Iti sugerez sa intrebi la magazin cat mai multe despre felul in care a fost tinuta.De obicei ele sunt aduse din Ungaria, stau in magazin unde isi schimba iar modul de viata apoi, ajung la noi cumparatorii.Intreaba si tine-ma la curent.Te ajut cu orice alte sfaturi in masura in care pot.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 14 Iul 2009, 17:37
Localitate: Alba Iulia

de cristina.ilie » 12 Ian 2010, 20:08

Va multumesc frumos pentru promtitudinea cu care mi-ai raspuns dar poze nu prea am cum sa fac ca a intrat intr-un soi de hibernare doar la carapace. din site-ul acela pe care mi l-a dat Monoceros mi se pare ca seamana cu Chrysemis picta picta pt ca pe cochilie, pe burta are doar doua punctulete aproape insesizabile dar nu este cu rosu asa ca dc va luati dupa cum interpretez eu s-ar putea sa am un soi necunoscut. la petshop era tinuta intr-un acvariu cu termostat si i-am luat aceeasi mancare cu care era hranita acolo. mi-a dat fata aceea o cutie in care sunt mai multe tipuri de mancaruri. apa i-am schimbat-o in fiecare zi si am incalzit-o un pic dar nu am apucat sa-i cumpar acel termostat. azi m-am jucat putin cu ea dar apoi a trebuit sa plec i-am inchis lumina si cand am ajuns acasa se inserase iar ea era deja in carapace. ieri cand am adus-o i-am dat pestisori iar astazi niste viermisori mici, dar nu mananca nimic. :(:(:(:(:(
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Ian 2010, 13:25

de OsDeRos » 13 Ian 2010, 00:15

cristina.ilie scrie:"ca ma gandesc ca in acel vas de plastic nu voi putea pune termostatul"

daca`i vb de vasul asta de plastic.. mai bine o ti in lighean sau cadita de copii.
diego scrie:Imagine


fa rost si de`o lampa de birou cu sau fara clips si punei un bec normal de 40-60 w deasupra la vro 10-15cm cat sa se incalzeasca "in acel vas de plastic" si sa aibe si lumina cat esti plecata.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

Mediu ambiant

de Thurtwig » 13 Ian 2010, 16:51

Bec sa ii pui cum a zis OsDeRos, apoi asigura-te ca nu o ti in acvariu fara loc de "scaldat" si inotat in voie si asigura-te ca terariul are baza plata si este incapator. Dupa acestea, ii mai poti cumpara (optional) un neon ReptiGlo 5.0, razele acestuia continand si UVA/UVB care ar putea creste pofta de mancare/viata a broscutei tale. Dupa ce te asiguri ca ai conditii corespunzatoare de trai pentru aceasta( inclusiv apa pe la 25-28 de grade), mancarea o diversifici( Gammarus, Inima de Vita liofilizata, shrimps, etc...).
Ii asiguri toate acestea, o supraveghezi in jur de o saptamana si ne spui apoi daca s-a adaptat(DACA MANANCA CAT DE CAT) si daca s-a mai "invioarat". Asteptam un raspuns concret pentru a te ajuta in continuare.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de patry_bv » 20 Mar 2010, 16:30

buna!!eu cred ca este vorba de adaptare pentru ca si broscutele mele cand le am cumparat la inceput nu vroiau sa manance dar n-a durat foarte mult.asteapta si o sa vezi ca o sa manance!am un baietel si o fetita dupa spusele doctorului,baietelul nu mananca asa de mult dar fetita cand ma vede ca vorbesc cu ele sau le acord atentie imi arata ca ii este fomita,isteata ea,incepe si i a viermisorii in gurita si apoi ii da afara(mai ramane cate 1-2 viermisori de dinainte)ca sa imi arate ca ii este foame si apoi se uita la mine si incearca sa se ridice la mine de pe piatra :D asa ca stai linistita ca nu cred ca are probleme!
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2010, 19:16

de patry_bv » 20 Mar 2010, 16:31

buna!!eu cred ca este vorba de adaptare pentru ca si broscutele mele cand le am cumparat la inceput nu vroiau sa manance dar n-a durat foarte mult.asteapta si o sa vezi ca o sa manance!am un baietel si o fetita dupa spusele doctorului,baietelul nu mananca asa de mult dar fetita cand ma vede ca vorbesc cu ele sau le acord atentie imi arata ca ii este fomita,isteata ea,incepe si i a viermisorii in gurita si apoi ii da afara(mai ramane cate 1-2 viermisori de dinainte)ca sa imi arate ca ii este foame si apoi se uita la mine si incearca sa se ridice la mine de pe piatra :D asa ca stai linistita ca nu cred ca are probleme!
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2010, 19:16


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori