Potentiale probleme de sanatate alte testoasei!Ajutor urgent

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de Monoceros » 11 Ian 2010, 14:44

Imi pare rau sa aud asta...
Eu am dus testoasele la el acum vreo 4 ani pentru un consult "de rutina" si chiar am spus intr-un topic ca tipul e dubios... si ca nu pot sa il mai recomand din moment ce uneia dintre testoase i-a facut o injectie pentru vitaminizare si apoi imediat dupa, testoasa a avut scaun cu sange... probabil ca i-a perforat intestinul gros. Intre timp testoasele mele nu a mai avut probleme.
Eu nu l-am recomandat, doar ti-am dat nr. de tel. daca l-ai cerut.
Imi pare rau ca nu am pe cine sa recomand pentru ca de obicei medicii veterinari de la noi nu prea au experiente decat cu caini, pisici, porci, vaci, cai si poate oi... dar fac pe desteptii si de multe ori poate chiar mai rau decat daca nu ar fi intervenit deloc.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Thurtwig » 11 Ian 2010, 16:36

Din cate am citit eu (ma corectati daca gresesc):
Aparatul respirator, in schimb, este foarte perfectionat, de altfel cel mai evoluat in randul reptilelor si se apropie in unele privinte de cel al mamiferelor.
Plamanii au o structura spongioasa, fiind atasati de regiunea dorsala a cavitatii toracice. Traheea este constituita din inele cartilaginoase, iar pulmonii beneficiaza si de bronhii secundare. Avand in vedere amplasarea pulmonilor imediat sub carapace, nu este indicat sa rasturnam testoasele pe spate, deoarece risca sa se sufoce din cauza celorlalte organe care apasa pulmonii pe carapace, strivindu-i.

Din cate inteleg eu de aici, testoasele nu au plamani ci pulmoni(posibil asemanatori plamaniilor nostri) amplasati imediat "sub" carapace.

Un consult ar fi necesar, de exemplu, tu nu nu te mai duci la control din cand in cand la medic sa vezi daca e totul OK? Dar daca nu esti sigur, nu te du la acest medic veterinar, tu decizi.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de bogdy » 11 Ian 2010, 21:17

nu stiu dac a mai zis cineva ca nu am citit ce au scris dar din cate vad eo acolo mancarea sta pe insulita ... . broastele testoase de apa nu pot manca pe insulita sa pe acea ,,scobitora" de pe insulita incearca sa ii dai mancarea in apa ..... imi pare rau sa te anunt da ,,acvaterariul" ala de 7 l e de kkt (scz adminilor) degeaba ai u incalzitor cand ea nare spatiu nici sa inoate .......
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de emph » 18 Ian 2010, 11:34

nu mai conteaza.a murit.


si bogdy pentru informatia ta,era ok si terariul ala,daca nu ai rabdare sa citesti (cel putin postul initial) nu mai posta doar de dragul de a-ti da cu parerea.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Ian 2010, 21:06

de Kirill » 18 Ian 2010, 12:17

Sa clarificam un lucru:

PLAMANI=PULMONI [ deci un doctor care spune ca testoasele au pulmoni si nu plamani este idiot.]

Sa mai clarificam un lucru:
spatiu de care dispunea testoasa era arhisuficient. Testoasele pot sa manance de pe insula [eu asa le dau], nu cred ca este mare lucru sa ia in gura mancare si sa mearga in apa..

*************************************************************
Ultima oară modificat de Kirill pe 19 Ian 2010, 00:08, modificat de 2 ori în total.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

Disectie testoasa

de diego » 18 Ian 2010, 12:30

Imagine
Lung=Plaman
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Lorien » 18 Ian 2010, 18:45

Emph, imi pare rau pentru broscuta ta!

Pentru ceilalti...fratilor, va rog frumos incercati sa o lasati mai moale cu jignirile ca nu suntem la usa cortului. De fiecare data cand un user face o greseala de exprimare sau tasteaza aiurea, trebuie sa ii sara cineva in cap. Daca nu esti moderator sau admin chiar nu cred ca e datoria ta sa stai sa ii corectezi pe ceilalti. Stiu ca e neplacut sa stai 10 minute pana descifrezi un post, dar e si mai neplacut ca in loc de raspunsuri la o intrebare, sa citesti comentarii legate de lb. romana.

Stiu ca am fost offtopic, si imi cer scuze pt asta...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 18 Ian 2010, 22:41

Pentru incalcarea regulamentului Kirill art. 2.2, bogdy art. 2.5; 2.2 veti primi amandoi cate un avertisment! Imagine
Nu ma intereseaza cine are dreptate sau nu... jignirile nu isi au locul pe acest forum!
Scuzele nu trebuie adresate "adminilor" ...eventual adresati-le celor pe care i-ati jignit... pentru mine e suficient sa nu se mai repete!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Thurtwig » 19 Ian 2010, 20:04

Si inchei eu: Back To Topic. :stud
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de emph » 20 Ian 2010, 00:40

topicul se poate inchide.imi voi achizitiona un acvariu cu toate ustensilele necesare urmatoarea data cand voi decide sa cresc o broasca.cu toate ca i-am oferit tot ce am putut,recunosc ca am avut si anumite momente de neglijenta pe care le regret odata cu moartea broscutei.

va multumesc pentru ajutor si sanatate trainica broscutelor voastre.daca are cineva pui si doreste sa doneze,accept cu placere si il asigur ca voi avea grija mult mai mare.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Ian 2010, 21:06

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator