Sunet ciudat cand mananca

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Sunet ciudat cand mananca

de Lola46 » 19 Feb 2007, 22:21

Salut! :D
Am doua broscute de Florida, au cateva luni, iar una dintre ele are o problema. Cand mananca se aude un sunet ciudat, ca si cum i-ar trosni maxilarul atunci cand "mesteca". Sper ca nu asta se intampla, dar nu stiu cum altfel as putea descrie zgomotul, e ca o pocnitura, dar nu atunci cand inhata mancarea, ci cand e deja sub apa si mesteca. Nu stiu ce ar putea fi, nu a mai avut probleme pana acum. In rest e vioi si mananca cu pofta, dar... ma ingrijoreaza :cry: Poate aveti voi idee despre ce ar putea avea...[quote][/quote]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Feb 2007, 18:11
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 19 Feb 2007, 22:58

ce ii dai sa manance?
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 19 Feb 2007, 23:19

Are o luxatie si mandibula nu ma calca bine. Are nevoie de o radiografie... trebuie sa faci, cu ea, o vizita la veterinar si ai grija sa alegi un veterinar priceput la reptile.
Numai bine!
Ultima oară modificat de Monoceros pe 21 Feb 2007, 00:48, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Lola46 » 19 Feb 2007, 23:27

Din mancarea de la petshop ii dau: crevetii mici uscati pe care ii mananca toate brosatele, si inima de vita. Si in rest ii mai dau peste, creveti, inima de pui si carne de vaca (slaba, fara grasime) toate crude, proaspete si necongelate si tocate marunt de tot. Mai mananca si fructe, dar rar. Am uitat sa spun ca are problema asta de doua zile, iar cealalta broscuta a mea nu are nimic.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Feb 2007, 18:11
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 19 Feb 2007, 23:33

zgomot poate sa scoata de la mancare uscata...dar daca tu zici ca doar una dintre ele face iar cealalta nu..si acest zgomot il scoate cand mesteca mancare .... [monoceros] are dreptate... broscuta ta are probleme cu mandibula...si trebuie ajuns la veterinar curand...
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Lola46 » 21 Feb 2007, 14:43

Mersi mult pentru sfaturi. Mai astept cateva zile, sa vad daca o duc la veterinar, acum parca nu se mai aude chiar asa tare cand mesteca, poate totusi este ceva ce se va rezolva de la sine. Vreau sa evit pe cat posibil sa stresez broscuta prin cabinete medicale. Am avut cateva experiente foarte neplacute cu veterinarii, altele, din potriva, salvatoare. Daca in cateva zile nu observ ameliorari, mergem la veterinar. :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Feb 2007, 18:11
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 21 Feb 2007, 14:51

risti mult lasand problemele sa se rezolve de la sine...mai ales ca s-a mai incalzit afara poti face un drum mai lung pana la un veterinar expert.... acea problema la maxilar este una in care nu se merita sa astepti sa se rezolve de la sine...chiar daca maxilarul nu o sa mai "trosneasca" atunci cand mananca e posibil sa i se dizloce maxilarul si sa se refaca dar sa nu fie reasezat la locul ei... si se poate agrava problema.... ca sa nu elimina posibilitatea de a i se inclesta maxilarul... mai bine te duci cu ea la veterinar cat mai curand....

bafta
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 21 Feb 2007, 15:10

Are drepate [toto_alex2rap4ever], nu trebuie amanata vizita la veterinar, se poate adapta cartilajul la acea pozitie defectuasa si sa nu mai trosneasca, insa... mandibulasa fie asezata in continuare gresit. Recomand o radiografie!
Radiografii se pot face doar la Facultatea de Medicina Veterinara (Accesul ?n clinici se realizeaz? doar prin punctul de GARD?-TRIAJ din strada Dr. Staicovici) stiu ca acolo este un medic (care mi s-a recomandat), priceput la reptile si in special la animale exotice... Dr. Lauren?iu Tudor.
Numai bine!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori