help:((

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

help:((

de Anna » 10 Feb 2007, 14:40

broscuta mea suzy are carapacea moale...si nush ce sa fac... am bec din acela care reproduce soarele iam luat calciu picaturi si o rasfat...si apa o las 48 de ore in sticle deschise...temperatura e ok a apei si a camerei ..da are carapacea in continuare moale...si nu stiu de nici un veterinar care sa fie indestul de informat am intrebat la petshopuri ce sai fac si miau dat o piatra care cik e pt calciu si trebuie so tin in apa..iam luat picaturi sa-i ung carapacea..da de vreo 2 sapt nui trece..si la inceput era chiar tare carapacea...acuma..nush ce sa-i fac sa fie bine! ce mai pot face???! :( si e foarte speriata..inainte ma jucam cu ea acuma am citit k nu e bine so iau prea mult in mana...si se sperie de mine cand ma vede...:( ce pot sa fac?
In momentele dificile ale vietii trebuie sa ridici capul, sa scoti pieptul in fata si sa spui cu hotarare: "Acum chiar ca am pus-o"!!!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2007, 21:08
Localitate: Sibiu

de carapace » 10 Feb 2007, 15:49

ia pagini aurii, suna la toate cabinetele veterinare, si intreaba care se ocupa si de testoase de apa. Sigur gasesti pe cineva.
Organismul e slabit si nu mai poate asimila toate vitaminele necesare. O sa te ajute cateva injectii facute la o zi 2.
Continua si cu elixirul pt carapace, dai broscuta, o lasi 20-30 min in casa la caldura si pe urma o bagi in apa. Aceasi substanta o poti picura si pe mancarea ei (in special pe inima de vita).
Creste-i temperatura apei pana la 28 grade.

la treaba!
Ultima oară modificat de carapace pe 12 Feb 2007, 10:50, modificat 1 dată în total.
2 broscute adulte de florida: Carapace si Verde
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2006, 14:22
Localitate: Brasov & Iasi

Re: help:((

de Monoceros » 10 Feb 2007, 18:17

Anna scrie:... am bec din acela care reproduce soarele ...

Ce fel de "bec"... cum se numeste, ce marca, ce tip???
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

scuze de intarzie...

de Anna » 18 Mar 2007, 13:07

becul se numea sun glo de la exo terra ..dar am aflat k nu era bun si am cumparat neon din acela..sun glo 0.5 si e mai bine...carapacea i s-a mai intarit dar a ramas putin moala deasupra la codita....am citit si de naparlit si mi se pare k suzy naparleste destul de des la 2 saptamani...de pe picioruse si manute, ar trebui sa-mi fac probleme?...de mancat mananca bine..dar am ramas surprinsa de ceea ce s-a discutat in alt topic despre hrana k ar trebui sa fie doar peste uscat??! si k apa ar trebui sa aiba temperatura de 24 de grade???..
In momentele dificile ale vietii trebuie sa ridici capul, sa scoti pieptul in fata si sa spui cu hotarare: "Acum chiar ca am pus-o"!!!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2007, 21:08
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron