Ajutoooooooorrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de Home » 22 Iun 2009, 20:56

am 2 testoase un de florida cu tample rosii si alta tot de florida cu tample galbene
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de mihaelajulia » 23 Iun 2009, 12:59

Home scrie:am 2 testoase un de florida cu tample rosii si alta tot de florida cu tample galbene

am postat aici cateva substante de neutralizare a apei:
http://www.testoase.com/viewtopic.php?p=12090#12090
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de val » 23 Iun 2009, 21:32

nu-ti recomand asa ceva,in natura cine curata apa de impuritati?substantele chimice? (clorinarea apei ,de exemplu, nu este o metoda buna de dezinfectare a apei,testoasele au probleme grave din cauza lui,atunci cand iubitorii de animale le <trateaza> ,,home sweet home,,cu apa de chiuveta,clorul in combinatie cu alti compusi naturali din apa formeaza trihalomethanii-genereaza eliberarea radicalilor liberi cauzand distrugeri ale celulelor).
Învãtãm în modul cel mai dur cã atunci când încercãm sã prevenim o epidemie creem o alta. Doua decenii dupã ce a început clorinarea apei au început problemele cu bolile de inimã si cancerul.
Dr. Joseph M. Price, Doctor în Medicinã

este bine sa cueti acvariul, clasic, apoi freaca-l cu sare,are rol de a ucide parazitii.sau,(eu nu am incercat) cu permanganat de potasiu,oxidantul care elimina componentele organice(in acvariile cu pesti nu este indicat deoarece aceste componente creeaza mediul optim pentru plante si corali)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2009, 23:46
Localitate: Bucuresti

de mihaelajulia » 23 Iun 2009, 23:04

@val, pai tocmai asta e problema, ca apa de la robinet nu este aceeasi cu apa din natura. Daca citeai ce am postat pe subiectul de filtrare a apei poate realizai ca-i vorba de a face apa de la robinet, deci din acvariu, intr-un biotop apropiat de conditiile din natura, cu ajutorul catorva solutii.

Plus de asta, rezidurile din acvariu nu se descompun si nu pot sa se transforme ca in natura, de la sine. D-aia mai dam cu cate o solutie, sa ajutam animalul din acvariu si filtrul.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

de Home » 25 Iun 2009, 18:17

o mica mare problema ...am citit pe un site ca testoasele cand merg trebuie ca plastronul sa nu atinga solul???este posibil numai in cazul testoaselor de uscat sau este si in cazul celor de apa??????????ale mele cand merg ating cu plastronul de sol :?: :!:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de mihaelajulia » 25 Iun 2009, 23:03

Home scrie:...testoasele cand merg trebuie ca plastronul sa nu atinga solul???este posibil numai in cazul testoaselor de uscat sau este si in cazul celor de apa??????????ale mele cand merg ating cu plastronul de sol :?: :!:


daca fac asta doar ca "se trag inapoi", adica sunt retinute, timide, tematoare..e ok. daca insa, se intampla tot timpul mersului, nu e in ordine. sau sunt grase sau n-au antrenament la mers.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium

Nu mai creste!!!

de Home » 12 Oct 2009, 20:17

Am revenit cu o problema cu aceeasi broscuta care mi a cazut....de atunci nu mi mai creste nici in lungime nici in inaltime...este un mascul,ghiarele si codita i se dezvolta dar numai atat.Oare ce s-o fi intamplat cu el???Nu ma duc cu el la doctor pentru ca nu au ce sa i faca,nu sunt specializati in testoase si imi este ca ii face mai mult rau.in rest este vioi,mananca dar foarte putin
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de val » 01 Noi 2009, 10:32

daca nu are soare sau caldura si mancare care sa-i asigure un aport de vitamine nu creste sau o face foarte incet.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2009, 23:46
Localitate: Bucuresti

de davidk » 02 Noi 2009, 11:21

ce lungime a carapacei si ce greutate are acum?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de roxana98 » 12 Noi 2009, 18:47

Home


o mica mare problema ...am citit pe un site ca testoasele cand merg trebuie ca plastronul sa nu atinga solul???este posibil numai in cazul testoaselor de uscat sau este si in cazul celor de apa??????????ale mele cand merg ating cu plastronul de sol

val
daca fac asta doar ca "se trag inapoi", adica sunt retinute, timide, tematoare..e ok. daca insa, se intampla tot timpul mersului, nu e in ordine. sau sunt grase sau n-au antrenament la mers.
_________________



Vai de mine :!: !a mea atinge in tot timpul mersului solul dar fac exerciti cu ea zilnic si uneori nu atinge solul dar atinge solul de 80/100 de ori.
are doar 5 luni!
Are vreo problrma?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

de Home » 12 Noi 2009, 21:31

Pai are cam 9 cm lungimea carapacei si greutate nu stiu.am inceput sa i dau carne de peste,vitel,pui fierte-manaca dar tot nu creste.O avea vre-o legatura cu cazatura aceea de mai demult???Cealalta se dezvolta normal,cred ca se apropie de 15 cm,a luat in greutate ca o simt mai grasa decat celalalt. :?
Mai am o problema cu cea sanatoasa aparent-de cate ori o iau din acvariu si o mangai pe cap sau cand se sperie de ceva,isi baga capul in carapace dar nu de tot si sta cu gura deschisa - se aude un zgomot - :roll: suieratura.Oare are probleme cu respiratia??Asa imi face de demult.Am si o pisica-oare cea bolnava prima -cea care a cazut sa fie si stresata din cauza ei???
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de davidk » 13 Noi 2009, 07:21

de ce nu mutati subiectul acesta la testoase de apa? se pare ca omul are o testoasa de apa bolnava
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 11 Iun 2009, 12:08
Localitate: Bucuresti

de Home » 13 Noi 2009, 14:33

ma gandesc ca are legatura cu ce am scris atunci cand am deschis topicul
In viata risipim ani,iar la moarte cersim clipe!!!N.Iorga
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de andreea13 » 09 Oct 2010, 12:57

Buna ziua, sunt noua pe forum si noua crescatoare de testoase. Am broscuta din iulie anul acesta, deci va fi prima ei iarna in captivitate si am ceva emotii. Din ce am mai citit este o testudo hermani care are aprox 10 anisori. Este destul de plina de viata, s-a adaptat mai repede de 2 saptamani (am inteles ca 2 saptamani este limita de adaptare), este o mancacioasa, mai ales de nectarine si banane. Am citit despre hibernare si am aflat pareri diferite...stau la bloc si am inteles ca in aceste conditii nu e neaparat nevoie sa hiberneze, dar din alte parti am inteles ca daca nu hiberneaza, in cativa ani moare, cum credeti ca este mai bine? multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2010, 15:12

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron