Infectie in sistemul respirator!!!!!!Help!!!

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Infectie in sistemul respirator!!!!!!Help!!!

de Kirill » 05 Iun 2009, 21:08

Veteriarul a spus ca are infectie la tractul respirator, si bineinteles cojunctivita.A spus sa continui cu Vita plus si Kanamicina pentru conjunctivita, si i-a administrat antibiotic[injectat],trebuie sa repet injectile timp de trei zile.Fiind mica cat o moneda de 50bani , sansele de supravietuire sunt 50% ,poate mai putine.
Acum sa va spun ce am facut ,eventual sa ma corectati.Cat se poate de rapid pentru ca broscuta este in stare critica.
1.are apa la 29C,cu vita plus adaugat in apa
2.are filtru,incalzitor si bec deasupara partii de uscat[sta 98% numai pe uscat.
conditia ochilor s-a imbuatatit cu 200% fata de cum era ieri,dar cu respiratia are inca probleme.
Deasupra acvariului am pus niste foi ca sa fie cat mai mare umiditate si intradevar este.
Astept sugestii cat mai urgente!!!!!!! :yikes:
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de fufi<3 » 06 Iun 2009, 08:08

si conditiile broscutei mele sunt cam ca ale tale si a mea nu are nimic,nu am probleme cu ea,cred eu ca este sanatoasa si atat de mica era cand am primit'o si sincer fiind asa mica sunt mai multe probleme si eu am avut cu ea probleme pt ca nu stiam ca ii trebuie un incalzitor si am cam dat-o in bara :oops: dar i-am cumparat unul si imediat si-a revenit si a inceput sa manance..poate din cauza ca e mai mica e si mai sensibila.stai linistit o sa-si revina mai ales daca ai dus-o si la veterinar :ambulance:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 26 Dec 2008, 08:45

de Kirill » 06 Iun 2009, 14:52

Umezeala ,face bine?I-am creat un fel de sera si vrea sa stiu daca asta o ajuta la respirat si la vindecarea plamanilor!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de fufi<3 » 06 Iun 2009, 15:57

sincer nu cred ca le face bine pt ca nici noua daca suntem raciti nu ne face bine umezeala..nu stiu daca e bine,a fost o parere cel mai bine e sa intrebi pe unul din moderatori ei cred ca stiu mai bine.insanatosire grabnica broscutei tale :turtle:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 26 Dec 2008, 08:45

de Kirill » 06 Iun 2009, 16:03

da, dar la e este o umezeala foarte claba si placuta,ma gadesc.acvariul are temperatura in afara apei undeva peste 30C.poate 32-33.si am observat imbunatatiri majore in stare ei de sanatate in cele 2 zile de cand este la mine!
Are momente in care deshide ochii ,inoata, fuge,dar are si momente in care este foarte pasiva,cred ca doarme adanc petru a lasa antibioticul sa isi faca treaba....de dimineata a fost foarte activa, acum nu misca aproape deloc,cred ca doarme.
daca aveti sugestii va rog...nu va abtineti
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori