Puncte negre pe carapace

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Puncte negre pe carapace

de abruzzica » 21 Mai 2009, 10:30

Am o tzestoasa de florida care are vreo 8 luni... Astazi am observat ca i au aparut pe carapace niste puncte mici negre... stie cineva ce i cu ele...??? :?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40

Re: Puncte negre pe carapace

de Andr3 » 21 Mai 2009, 12:31

abruzzica scrie:Am o tzestoasa de florida care are vreo 8 luni... Astazi am observat ca i au aparut pe carapace niste puncte mici negre... stie cineva ce i cu ele...??? :?


mai bine pune niste poze...
nu pot sa imi dau seama ce ar putea fi :?
poate cosuri???
sau poate e murdara carapacea
...cine stie?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 23 Dec 2008, 17:38
Localitate: undeva-n romania :))))

de abruzzica » 21 Mai 2009, 13:15

nu am cum sa pun poze acum... are pur si simplu niste puncte de dimensiunea unor purici... am sa pun poze mai tarziu sau maine... carapacea nu e murdara...o curatz inainte s o dau cu vita craft
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40

de Kirill » 22 Mai 2009, 07:59

din cate zici eu cred ca poate sa fie doar faptul ca i se schimba culoarea carapacei sau ,poate sa fie o lipsa de ceva vitamine sau poate o spura saturatie de la vitamine[de la vitaplus aplicat excesiv se face carapacea alba].cat de des o dai cu vitacraft?
Trebuie specificate detalii altfel nimeni nu o sa te ajute!!!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de abruzzica » 22 Mai 2009, 10:21

o dau cu vitacraft o data la o saptamana ... poate chiar o saptamana juma' ... cine stie ... poate i se schimba carapacea...da e cam ciudat :?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40

de Kirill » 22 Mai 2009, 11:29

Ce varsta are si ce specie este?cum sunt dispuns punctele acestea?unul langa altul grupate, sau aleator?
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de abruzzica » 25 Mai 2009, 13:33

este testoasa de florida,are cam 8 ,9 luni....are cateva puncte pe marginea carapacei....si mai are exact in varful carapacei doua grupuri de punctuletze negre... e foarte bine ingrijita ... doar ca acu vreo 52 saptamani i am schimbat apa...nu i am mai pus de robinet... i am pus de fantana... ma gandesc sa i pun iar de la robinet...nu stiu ce sa fac




http://ralucapunkrocker.blogspot.com/ aici este o poza cu punctele
Ultima oară modificat de abruzzica pe 25 Mai 2009, 13:39, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40

de abruzzica » 25 Mai 2009, 13:34

vroiam sa scriu 2 saptamani ....nu 52 pardon :?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40

de Kirill » 25 Mai 2009, 14:33

hmmm evident nu sunt negre...sunt verzi .ai incercat sa perii acele locuri cu o periuta veche de dinti? se poate sa fie alge...apa de fantana fiind mai bogata in microorganisme decat cea de bloc.daca nu se duc trebuie sa o duci la un veterinar...fast.
Oricum insista sa periezi insa nu prea tare.usor si mai mult...eu sincer cred ca sunt alge...
si apropo de vita plus ,lasa-o mai mole pentru ca din cate vad in poze sunt cam multe puncte albe pe carapace care apar din excesul de vita plus
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de abruzzica » 25 Mai 2009, 14:45

cand am marit poza am vazut si yo ca s verzi...am sa incerc cu periutza...daca nu o duc la un vet.
bai...dar cu vitaplus o dau o data la o saptamana....cateodata la 2 saptamani....e prea des??????????

oricum multzam mult ca ma ajutzi :hug:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40

de Kirill » 25 Mai 2009, 17:42

Pai daca te uiti la parte din fata a carapacei[langa cap] o sa vezi ca este destul de mult alb,precum si in partea stabga a carapacei are un punct alb[cel putin asa reiese din poza.incearca sa o dai cam de 2 ori pe luna doar cu vitaplus...in rest mai bine le pui 2-3 picuri in macar cam odata pe saptamana sau la doua saptamani :D
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de abruzzica » 26 Mai 2009, 09:47

ai avut dreptate erau alge :f*ck si eu ca toanta m am speriat aiurea...dupa ce au aparut punctele alea mi a fost frica sa mai dau cu periutza.... :wink:

:occasion:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 71
Membru din: 27 Sep 2008, 11:40


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron