Cine ma ajuta si pe mine?:(

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Cine ma ajuta si pe mine?:(

de me_oana » 11 Mai 2009, 09:30

Am o testoasa de Florida de vreo 2 luni...si acum s-a imbolnavit...evident are conjunctivita:( am fost la medic si mi-a zis k nu exista tratament special pt conjunctivita la testoase,dar exista pt alte animale si k s-ar putea sa-i faca bn si ei,insa exista si riscul s apara complicatii...de 4zile o dau cu un unguient (mibazon) si deocamdata reactioneza bn...nu mai sunt asa umflati ochii,acum ii poate deschide si a inceput s manance(putin insa).Oare o sa se vindece complet?si dak da asta in cat timp?cat timp ar treb sa o mai dau cu unguient?[/b]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2009, 19:06

de Pandy » 11 Mai 2009, 14:10

Nu poti sti daca trebuie sa-i dai o zi sau mai multe, tu cand esti racita sti de la inceput cat timp te va tine raceala ?
Normal ca nu sti, asa cum, nici aici nu poti sti cat timp va mai dura.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de me_oana » 11 Mai 2009, 17:25

Dar...atunci knd imi dau seama k e vindecata complet?momentan mai are o pelicula alba s zic asa p ochii si se mai freaca...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2009, 19:06

Cine ma ajuta si pe mine?:(

de anda » 12 Mai 2009, 02:10

da-i timp si continua tratamentul...a mea so vindecat complet dupa mai mult de o luna...dar depinde de cat de grav e afectata de boala...pe a mea o ajutat-o tratament local zilnic cu complexu de vitamine A D3 E...veterinarul mia zis ca se foloseste in special la ochi... poti incerca si cu tobradex...de uz uman...o picatura pe ochi zilnic...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

de vladraq » 12 Mai 2009, 15:50

cred ca sunt off topic dar a mea are 2 umflaturi in dreptul tamplelor si am fost la medic si am facut 2 injectii si am dat`o cu mibazon, a trecut 2 luni si tot cu umflaturi a ramas,ba chiar mi se pare ca au crescut nu stiu ce sa fac si nu stiu daca mibazonul are efect
Insanatosire grabnica si daca stiti ce ar trebui sa fac va rog spuneti`mi
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de manase » 12 Mai 2009, 20:24

da, si a mea, cea mica a avut umflaturi si erau ff mari in comparatie cu capul, dar in 2 saptamani au disparut. a avut si un fel de acnee, care la fel a disparut in cateva zile. in ambele cazuri nu i-am facut nimic si nu am bagat in seama problema ei, dar au trecut si acuma ii ok :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 87
Membru din: 12 Mar 2009, 22:23

de vladraq » 12 Mai 2009, 22:16

vreau si io sa`i treaca :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de manase » 13 Mai 2009, 07:38

o sa ii treaca :mrgreen:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 87
Membru din: 12 Mar 2009, 22:23

de me_oana » 13 Mai 2009, 11:44

La mine a avut efect mibazonu'...Poate nu e potrivit pt probl pe care o are!incerca altceva...Testoasa mea pot s zic k acu deschide complet ochii,manca la fel ca la inceput(adik mult:p) doar k nu cred k e vindecata complet...se mai freaca si acum si pelicula nu a disparut dar am observat k se diminueaza p zi ce trece...sper s se vindece de tot cat mai repede...o intrebare...e adevarat k odata c a avut conjunctivita o sa-i mai apara chiar dak sunt ok conditiile in care o tii?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2009, 19:06

Broscutza dezechilibrata ...

de Elizza » 26 Mai 2009, 20:02

Am si eu o intrebare va rog...una din broscutele mele , cred ca el , nu mai inoata bine :( se dezechilibreaza total in apa si chiar se loveste cu caputzul de acvariu, fara sa vrea... imi e mila de el. Ba chiar inoata cu burtica in sus sau cu capul in jos..... cine stie ce are, sa imi spuna si mie.
va rog, astept raspuns
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de dis » 27 Mai 2009, 13:59

s-a mai discutat pe undeva pe aici de broscute care innoata intr-o parte. Din cate am inteles asta inseamna ca au probleme cu plamanii. Oricum ti-as recomanda sa o verifice un medic veterinar.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

de me_oana » 27 Mai 2009, 22:49

Referitor la broscutza mea...am dat-o o perioada destul de lunga cu mibozan.la un moment dat aveam impresia k si-a revenit,insa acum parca isi tine din cand in cand iara ochii inchisi si am observat k este foarte agitata atat in acvariu cat si p uscat...oare despre c e vorba?care este cauza?s o mai dau cu mibozan?sau cu altceva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2009, 19:06

de ATLANTIC » 28 Mai 2009, 09:30

eu sincer sa itzi spun,cele 2 testoase ale mele trachemys scrypta scrypta,atunci cand le pun pe uscat fara sa fi mancat ceva,prind o viteza incat nu mai pot sa le ajung din urma! :shock: :!: :mrgreen:
!i LoVe BaBy TuRtLeS!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2009, 09:07
Localitate: BUCURESTI


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori