Ajutati-ma va rog

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Ajutati-ma va rog

de andutza_1992 » 01 Mai 2009, 23:08

Buna.Am si eu o problema cu noua mea broscuta.Cred ca a racit, desi am avut foarte mare grija de ea. Am incalzitor,bec.In oras la mine nu sunt veterinari care sa o trateze,iar mai departe nu am cum sa ajung.Ce as putea face ca sa fie bine?Am mai avut o broscuta care se comporta ca aceasta, iar in final a murit.:(.Nu vreau sa moara si asta.Am citit pe forum ca a mai avut cineva o problema ca a mea, a folosit pastile de Vetrimoxin,si broscuta sa facut bine! Eu ce as putea face?Ajutati-ma, va rog din suflet!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 08 Mar 2009, 23:06

de Pandy » 02 Mai 2009, 09:03

Pentru inceput ridica temepratura apei la 28 grade. Asteapta si raspunsul celor de au incercat metoda cu pastile.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de andutza_1992 » 02 Mai 2009, 23:47

Ok.Apa are 28 de grade,dar broscuta e in aceeasi stare,deja parca mai rau.:(.Acum astept sa imi spuna cineva un tratament pentru raceala.Multumesc anticipat!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 08 Mar 2009, 23:06

de andutza_1992 » 04 Mai 2009, 00:11

ma ajuta si pe mine cineva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 08 Mar 2009, 23:06

de vladraq » 04 Mai 2009, 09:26

Buna, nu stiu dac pot sa te ajut ca cred ca stii cel mai utilizat sfat d peaici "dute la veterinar" una din testoasele mele are niste umflaturi d 2 luni si peste tot am auzit duo la medic si am dus`o si degeaba stiu deci ..... vezi ce faci
Insanatosire grabnica
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de andutza_1992 » 04 Mai 2009, 11:49

Nu am unde sa o duc la veterinar,daca avem o duceam de mult :(( aici in zona nu exista nici unul care sa stie cat de cat ...multumesc vlad.sper sa fie bine si a ta!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 08 Mar 2009, 23:06

de shnella » 05 Mai 2009, 08:48

Nu am unde sa o duc la veterinar,daca avem o duceam de mult :((


Cam multi ne confruntam cu problema asta, nu gasim veterinari buni. La mine in oras nici macar nu stia veterinarul daca broscuta mea e de uscat sau de apa.... va puteti da seama pe ce maine ne lasam broscutele
Spidy Alfa Titza - iubirile mele
Titza - nu o voi uita niciodata
http://testoase-de-uscat.forumz.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 13 Aug 2008, 13:35
Localitate: Reghin

de andutza_1992 » 06 Mai 2009, 10:23

Daca tot nu a mai trecut nimeni prin asta, si nu stie nimeni ce as putea sa fac, am sa incerc un tratament cu pastile de Vetrimoxin. I-ar strica ceva oare?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 08 Mar 2009, 23:06

Ajutati-ma va rog

de anda » 06 Mai 2009, 12:13

care sunt exact simptomele broscutei? de unde esti? poti incerca sa suni la un veterinar care se stie si sa-i explici exact simptomele... o mare parte din tratamentul broscuteleor l-am aflat telefonic...doar injectile le-am luat de la veterinar din sighisoara si mi le-a facut un veterinar din sibiu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Mai 2008, 22:51
Localitate: Sibiu

de andutza_1992 » 06 Mai 2009, 18:49

Pai in primul rand parca se chinuie sa respire.Nu mananca decat foarte putin,si uneori deloc. Pluteste deasupra apei ca un balon, dar se mai duce si la fundul apei.Cineva, tot pe forum, mi-a spus ca deobicei cand o broscuta pluteste, ii sunt lezati plamanii. Asta ma ingrijoreaza cel mai tare pentru ca am mai avut o broscuta care a murit din cauza acelorasi simptome. Sunt din judetul Suceava.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 08 Mar 2009, 23:06

de Pandy » 07 Mai 2009, 14:26

S-ar putea sa aiba pneumonie, si in cele mai dese cazuri ele mor din aceasta boala.

3. -Stranut, tuse, cascat in mod frecvent:

Este bine daca testaoasa dumneavoastra face acestea in mod ocazional. Totusi, in cazuri prea repretate poate fi semn al unei infectii respiratorii. Inflamatiile cailor respiratorii sunt des intalnite la testoase si se manifesta sub forma unui jetaj mucopurulent ce se scurge din cavitatile nazale. Ele mai pot avea o respiratie zgomotoasa sau isi mentin gura intredeschisa. In aceste cazuri, se vor asigura testoaselor afectate, locuri calde, ferite de curentii de aer si se vor efectua inhalatii.
O infectie comuna este pneumonia. Simptomele se manifesta prin respiratie grea, frecventa stranuturilor si o scurgere de lichid la nivelul cavitatilor nazale. Cand afectiunea se accentueaza, testoasele de apa dulce se apleaca pe partea plamanului lezat, care a pierdut rolul de flotor. In acest caz va recomandam sa duceti de urgenta testoasa la medicul veterinar. Acolo i se va putea face o examinare radiologica si antibiotice. Testoasa domneavoastra va urma sa aiba nevoie de multa ingrijire pentru a-si puteam reveni la forma initiala.

O bune tehnica preventiva este de a va asigura ca temperatura din mediul lor nu este prea joasa. Ridicati putin temperatura. Aceasta va ajuta ca sistemul imunitar al testoasei sa fie mai activ. Racelile, infectiile respiratorii si pneumonia par sa fie cele mai des intalnite cauze ale mortii testoaselor. Tratamentele pentru acestea includ caldura (pentru sistemul imunitar), antibiotice (pe cale orala sau injectabila), tratare cu abur, oxigen (apa din plamani inseamna ca nu exista suficient oxigen) si examenul radiografic (pentru a verifica daca exista sau nu apa la plamani).
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de andutza_1992 » 08 Mai 2009, 18:42

Multumesc mult Pandy pentru toate detaliile pe care mi le-ai spus! O sa incerc sa gasesc undeva un veterinar,desi deja am mai cautat. Broscuta mea ieri si azi a mancat..si destul de bine...se face bine singura oare?sau ce semne or fi?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 08 Mar 2009, 23:06

de BeAtOfMyHeArT » 08 Mai 2009, 19:36

nu stiu sa iti dau un raspuns la problema ta dar vreu sa te intreb de unde esti..probabil nu din bucuresti....sau daca esti din bucuresti...ti-as putea recomanda eu un vetrinar....nu credeam ca se pricepe si la borscutze...este veterinarul catzelusei mele si este super tare in meseria lui si cand am auzit ca se pricepe la broscutze am dus-o si pe Ruby la el s ao vada...si....nu ma pricep eu,....dar pare ca stie ce vorbeste....oricum...eu am incredere in el......oricum...insanatosire grabnica broscutei tale..:D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07

de Pandy » 08 Mai 2009, 20:47

Cu placere, daca te voi putea ajuta poti sa mai intrebi.
Probabil odata cu marirea temperaturii apei, sistemul imunitar a crescut si poate incepe sa se vindece. Supravegheaz-o in continuare si nu redu temperatura apei

Este din judetul Suceava (a precizat asta in penultimul ei mesaj)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de BeAtOfMyHeArT » 09 Mai 2009, 00:40

asa este...greseala mea...multumesc oricum ca mi-ai atras atentia Pandy...

din nou ii urez insanatosire grabnica broscutzei tale andutza_1992, din cate am citit este mai bine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron