Broscuta bonlava (cred ca otita)

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Broscuta bonlava (cred ca otita)

de vladraq » 17 Mar 2009, 13:32

Buna, am doua broscute de cateva luni, si azi dim am observat ca celei mai mici i`au aparut 2 umflaturi sub tample, din cate am citit pare a fi otita dar chiar si asa nu stiu cu ce sa o tratez sau cat e de grav (mie frica).va rog care stie un tratament lasati un mesaj.Pun su 2 poze, nu se vad f b da o sa va dati seama. ast ras voastre.Nu stiu nici un medic veterinar care sa se priceapa la testoase in GALATI.Va rog ziceti`mi ca se poate trata acasa :oops:

http://img22.imageshack.us/my.php?image=dsc01262j.jpg

http://img22.imageshack.us/my.php?image=dsc01263qcq.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de diego » 17 Mar 2009, 15:02

Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de vladraq » 17 Mar 2009, 18:38

Am fost la un medic veterinar in Galati.Spre mirarea mea a fost cineva care s-a priceput ce are broscuta mea.Nu era otita,era o raceala care timp de o saptamana,dupa cateva injectii,va trece(sper). :roll: .Multumesc oricum si pt link,vizitasem si eu site-ul.Sper din tot sufletul sa se faca bine :) .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de vladraq » 30 Mar 2009, 16:05

Dupa cum am spus si mai devreme broscuta mea e bolnavioara,are tamplele umflate, am fost la medic am facut cateva injectii cu antibiotice si a zis ca ar trebui sa pui un antibiotic si in apa, dar cum nu se gaseste in Galati sa o pun doar in apa la 28 grade.Au trecut 2 saptamani dar starea ei nu s-a schimbat.Totusi mananca si e vioaie uneori.Spuneti-mi daca stie cineva ce sa fac (va rog nu ma mai trimiteti la medici) sau daca stiti vre-un antibiotic de pus in apa,si cat de grava e boala asta la testoase,cealalta e sanatoasa au fost tinute in acelas acvariu,in aceleasi conditii.
Va multumesc anticipat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35

de vladraq » 08 Apr 2009, 22:21

buna ziua, nu am vrut sa deschid alt topic si am postat aici, situatia broscutei mele nu sa schimbat, tot are umflaturi, si acuma o dau cu "mibazon" pe "galmele" alea si pe cap si cu "vitaplus" pe carapace dar pana acuma nici un rezultat, am vazut ca au mai fost cazuri dar toti spun ca a trecut, dar nu si cum :( cat de grava e aceasta boala? desi mananca e mai mica ca cealalta (cand le`am luat ea era cea mai mare cu juma de centrimetru , acuma e mai mica decat cealalta cu un cm) am apa la 28 C, filtru, etc. va multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 29 Ian 2009, 22:35


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator