Viermisori albi

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Viermisori albi

de diego » 20 Ian 2007, 11:06

Salve!
Am o problema, dimineata am observat pe fundul acvariului dar si pe geamurile laterale niste viermisori albi, de dimensiuni foarte mici, aproximativ 2-3 mm. Acum sincer nu stiu daca au fost eliminati de catre o broscuta sau daca e de la plante respectiv apa din acvariu. :roll:
Ati avut probleme de acest gen si daca da cum ati rezolvat?
ms
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Mojave » 20 Ian 2007, 12:32

S-a mai scris despre ceva asemanator aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=62

De fapt, dupa descrierea ta, cred ca este exact acelasi lucru. Am avut si eu aceeasi problema si au disparut intre timp.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de diego » 20 Ian 2007, 15:37

da, cred ca este vorba despre acelasi lucru :eusa_think:
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 21 Feb 2012, 13:23

Azi am gasit si eu viermisori albi in apa unei testoase, cam de 0,5cm lungime. Plutesc la suprafta si stau pe marginile recipientului. Nu am reusit sa fac poza pentru ca sunt prea mici si la suprafata apei nu se vad. O sa ii pozez azi mai pe seara cand voi schimba apa. Nu am introdus nimic nou in acvariu, deci e posibil sa fi venit de pe vreun peste pe care i l-am dat testoasei de mancare.

Din cate am mai citit pe aici si alte formuri nu par a fi paraziti ai tractului intestinal. O sa vad daca ii elimina in fecale si daca e nevoie de deparazitare.

O alta solutie decat sa schimb apa in speranta ca vor disparea progresiv cu fiecare curatare nu prea am. Nu prea pot baga solutiile de curatat (antibiotice sau saruri de vreun fel) indicate pe forumuri acvaristice, deoarece acelea nu sunt daunatoare pentru pesti, iar la testoase nu stiu ce efect au. Dar din cate am citit pe aici se pare ca dispar si de la sine. Mai era o solutie care insa nu se poate aplica la testoase: o bucata de carne (aparent sunt atrasi de mirosul de carne) intr-un sac de tifon bagata in apa drept momeala; apoi acel saculet se scoate cu o cana/pahar cu viermisorii atasati de ea; problema este ca si testoasele sunt atrase de mirosul de carne si ar ajunge mai repede sa o devoreze decat viermisorii :D .

Voi reveni asupra evolutiei lucrurilor.

LE: Am schimbat apa, am frecat totul bine si se pare ca i-am eradicat, sau cel putin i-am decimat. Sper ca in urmatoarele zile sa nu vad prea multi in apa. Am facut si 2 poze; sper sa se distinga cat de cat vietuitoarele.

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 21 Iul 2012, 23:51

De fiecare data cand schimb apa in helesteu, gasesc niste vietuitoare mici, un fel de viermi albi, transparenti, cu coada foarte lunga care plutesc prin apa sau se ataseaza de folia iazului. Nu am reusit sa ii identific sa ma lamuresc si eu daca dauneaza testoaselor, de la ce apar (poate sunt niste larve care se hranesc cu resturile de carne?) si eventual ce sa fac ca sa nu mai apara (daca e cazul).
Poze cu infractorii:

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 25 Sep 2012, 20:19

Astazi am gasit in recipientul unde tin puii la suprafata apei mii si mii de ceva larve/moluste/insecte care roiesc pe plante, pe margini, pe insula etc. Sunt destul de vioi, mai mici decat varful unui ac, maronii, seamana oarecum cu puricii de apa, inoata in toate partile. Ziua nu i-am observat, doar acuma cand s-a intunecat si am bagat lanterna in apa. Aveti idee ce ar putea fi si daca sunt daunatori pentru testoase? Din cate am avzut eu nu prea erau deranjati puii de micile insecte si Gammarusul viu pe care l-am gabat acum in apa cred ca se hraneste cu ele.

Am facut si 2 poze (sunt rpea mici chestiile alea ca sa se vada bine cu ochiul liber) si un filmulet pentru a surprinde mai bine "invazia":

Imagine

Imagine

[youtube]http://www.youtube.com/v/nt7EDNroXzg?version=3&hl=en_US[/youtube]
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 25 Sep 2012, 21:48

Mi se pare fascinant! Paraziti nu sunt, clar- daca erau, la densitatea aia IN APA, ce ar fi fost IN/PE ANIMALE?? E limpede ca au alt regim de nutritie. Nu le starpi, studiaza-le. Am si eu niste "alieni" prin bazinele cu nuferi, dar pestii cam limiteaza diversitatea... ce ai tu acolo e foarte fain- testoasele nu pot consuma organisme atat de mici.

Nu am reusit sa inteleg nimic, ai miscat camera mereu; sunt chiomb, trebuie sa fixez bine obiectul de studiu ca sa inteleg ceva din el. Torpilele alea ovale si rapide cred ca sunt niscai crustaci... Alienul ala cu coada lunga e larva de Eristalis tenax, o musca frumoasa, care depune oua inclusiv in fose septice. Adultul emergent, insa, nici macar nu atinge mizeriile (s-ar ineca) si se hraneste cu nectar. In copilarie, le spuneam "bondari fara ac" pana cand am observat ca au ochi de... musca. Personal, le-am numit atunci Musca-Albina :lol: .
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 25 Sep 2012, 22:00

Da, stiu ca filmuletul e aiurea, dar e greu noaptea si sa focalizez pe chestii asa mici - incerc maine pe zi daca mai e ceva adunat din ele si eventual scot de la adunat praf si un microscop mai de amator - poate surprind structura lor mai bine asa si revin cu poza.

M-am mai linistit cu chestiile alea cu coada lunga; dar nu am mai prea vazut acum. De cand am bagat zambila de apa si mi-a invadat helesteul (acum 2 saptamani am dat jumate la cineva si iara e acoperita toata suprafata; nici nu mai stiu ce sa fac cu ele), am numai viermisori mici, subtiri, de genul celor din primul post, alaturi de larve de tantari.

In ceea ce priveste chestiile astea mici maronii, nu am de ales cand schimb apa - eventual sa tin cateva zeci intr-un recipient separat cu 2-3 plante si sa vad spre ce se dezvolta.

PS: Mi-a inflorit Echinodorusul :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 26 Sep 2012, 15:16

Cateva imagini cu micile creaturi la microscop (microscopul e de pe vremea cand mai aveam ani buni pana sa imi primesc buletinul, lentilele sunt zgariate, nu a mai fost sters de ani de zile si de acolo si calitatea imaginilor - sper totusi sa fie suficient); poate se pot identifica mai usor asa. Par a fi ceva moluste, deci ma indoiesc ca sunt daunatoare pentru testoase. Am observat ca in timpul zilei stau ascunse si nu roiesc ca noaptea.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

[youtube]http://www.youtube.com/v/Jznnh96XH7U?version=3&hl=en_US[/youtube]
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron