Testoasa mea e suspect de cuminte

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Testoasa mea e suspect de cuminte

de takawachinchila » 19 Dec 2008, 00:39

Salut!

De doua zile testoasa mea e foarte cuminte, ca sa zic asa...
Temperatura apei este de 25 de grade (daca termometrul tip banda adeziva e ok, incalzitorul e fixat la 22-23 grade, nu stiu care din ele e ok, sincer sa fiu).
Am hranit-o cu peste (macrou) dar in ultimele cateva zile i-am dat carne de pui. Treptat am observat ca i-a scazut apetitul asa ca azi i-am dat iar peste, sperand ca hrana ar fi cauza starii ei. Faza e ca daca iau testoasa si o asez intr-un loc, ramane nemiscata. Tine ochii deschisi, se uita dupa mine prin camera, adica nu dormiteaza, ca atunci cand vrea sa hiberneze. Din cand in cand mai face cate un pas. Sa cresc temperatura apei? Credeti ca o fi altceva?

Multumesc anticipat
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

?

de Cristina JOLDIS » 19 Dec 2008, 00:56

Salut!
apa e bine sa fie la 26 de grade. Eu o tin la 26-27 de grade. Asa stiu eu ca este idealul. Cat despre hrana, mai diversifica... In fiecare zi sa-i dai altceva... macar cate 3 zile la rand sa diversifici si apoi repeti cu mancarea. Eu le dau la ale mele inima de vita proaspata (e o delicatese pt ele!) :), ficatel de pui, piept de pui, peste, spanac (f putin papa, dar incerc sa-l introduc in alimentatie) si apoi mai sunt tot felul de "uscaturi"...oua de furnica...shrips, etc. E f bine sa diversifici. In vara vreau sa le caut oua de furnica proaspete. :) Deci...mai de toate! Numai, mare grija sa nu devian obeza! :)
Cristina
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 18 Iun 2008, 16:51
Localitate: CLUJ

de Florin » 19 Dec 2008, 09:13

Ii poti creste temperatura, chiar la 28 de grade, pentru a preveni situatii neplacute.Pe langa asta, ai putea sa ii dai cu niste vitamine (Vita-plus, elixir, etc.)

PS: un neon cu UV ar fi bun.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

Broasca cuminte

de takawachinchila » 19 Dec 2008, 13:55

Multumesc pentru sfaturi. Tocmai am reglat termostatul. O tin in apa calda, i-am dat o bucata de carne de strut, care seamana cu cea de vita. Daca pana diseara nu se atinge de ea, incerc cu o inima de pasare. Ficat de pasare nu ii dau ca ultima data s-a deranjat la burta cateva zile. e dubioasa faza, ca pana nu demult, avea o energie de zile mari... sper sa-i treaca mai repede :)
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator