<PLS NEED UNGENT HELP>Ochisori umflati...

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

<PLS NEED UNGENT HELP>Ochisori umflati...

de lxndr_faur » 12 Dec 2008, 21:44

Buna am si eu o broscuta care are o problema cam ciudata si care nu am putut so descifrez...eu ii dau cu vita plus o saptamana si una iau pauza si iar ii dau ...de curand fiind bolnavioara (i se imflase ochisori si era iritate foarte tare)adik nu avea destula vitamina a :oops: (in special vitamine)
,dupa o saptamanba ia trecut dar dupa cxe am facut pauza de o saptramana iar era iritata la ochi si se scarpina cand iesea din apa si artuncea pe loc cand se scarpina i se umfla ochi tare ... :cry: ...in rest mananca e vioaie dar nu pot intelege ce ii poate provoca aceasta "mancarime" si inca nui mai pot da cu vita plus pt ca din pacate are surplus :( ...pana nu i se duce surplusu nu ii mai pot da ....PLS HELP!!e cineva care a mai patit asa ceva ma poate ajuta careva pls mult mie mila de broscuta foarte tare :cry: ...PLS SFATURI URGENTE ...Multumesc! :|
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

Oki

de takawachinchila » 13 Dec 2008, 13:07

salut. te sfatuiesc sa o duci la un doctor specializat.
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 13 Dec 2008, 17:18

Daca cumva ai plasat un bec deasupra insulitei si este prea jos... emana prea multa caldura, asta ar putea fi o cauza... testoasele se pot freaca la ochi si pentru a isi umezii ochii... oricum, deasemenea recomand un consult la medic!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de luc » 21 Feb 2009, 15:04

sa te uiti si la perioada de valabilitate a elixirului ( sau solutia cu cu care o ingrijesti ). de obicei scrie pe cutiuta in care ai cumparat-o. Daca nu mai ai cutiuta, poti sa afli daca a expirat dupa miros. Solutia capata un miros strident, neplacut chiar. Mie mi s-a intamplat sa imi expire si sa nu imi dau seama. pana acum nu am terminat niciodata solutia, pentru ca expira. :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de twinkie » 22 Feb 2009, 16:17

trebuie sa te duci cu ea la doctor, pt ca in multe situatii vita plus nu e de ajuns. tu ai impresia ca ii trece, dar problema revine, iar doctorul ii poate face injectie cu antibiotic, ceea ce e mult mai eficient. cand una dintre broscutele noastre a avut ochii umflati, i-a facut injectii in fiecare zi timp de 10 zile, plus ca ne-a dat o seringa cu un unguent special cu care ii dadeam pe ochi si una cu un alt medicament lichid cu care ii injectam mancarea. asta cu ochii nu e de glumit, poate fi si fatala, deci sfatul meu este sa nu amani o vizita la un veterinar specializat.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori