probleme cu pielea

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

probleme cu pielea

de Dragos » 07 Ian 2007, 19:34

Salut
Am si eu o intrebare tot in legatura naparlirea. Am 2 broscute in varsta de 1 an si le cade pielea. Este normal?
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Ian 2007, 19:03

de Florin » 07 Ian 2007, 19:58

Da! Naparlesc. :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 07 Ian 2007, 21:19

Da, este absolut normal, mai ales atata timp cat ii mentii o perioada temperatura constanta in jur de 28-29 grade.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ioanacaraiman » 11 Feb 2007, 13:25

Buna!
Sunt noua pe-aici si nici nu stiu sigur cu ce sa incep.
Am si eu o broscuta si nu cred ca o duce prea bine.De medicii veterinari am auzit ca nu sunt prea buni,asa ca va rog pe voi daca puteti sa ma ajutati.Cred ca si broscuta mea naparleste...sper sa fie asa...cand o bag in apa ii atarna o gramada de pieliti de peste tot.
Si mai are si gurita ciudata...parca se exfoliaxa si e portocalie pe "buze" ca sa spun asa...
nu stiu daca toate astea sunt normale dar sper sa nu fie ceva grav...
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Feb 2007, 23:47

de diego » 11 Feb 2007, 13:39

de cat timp ai observat lucrul asta si ce temperatura are apa din acvateriu?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 11 Feb 2007, 14:01

doctorii veterinari nu au o reputatie chiar asa cum spune "gura targului"... ca ii atarna pielite albe subtiri inseamna ca naparleste...grav nu e dar isi pierde din vitamine ... vezi ai grija sa nu o hranesti in acvariul unde stau in timpul zilei..... si cu pielita de la gura e posibil sa fie un fel de voma in cazul in care e alba ...e mai bine s ajungi cu ea la veterinar
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 11 Feb 2007, 14:17

Te rog, ataseaza o imagine cu testoasa ta, ca sa ne dam seama mai bine, despre ce vorbesti!!!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ioanacaraiman » 13 Feb 2007, 23:24

Am incercat sa atasez o imagine dar nu am reusit.O sa mai incerc.Broscuta o am de cateva zole si nu stiu prea multe despre ea.Am bagat-o pentru inceput intr-un acvariu care e cam mic pentru ea,asta pana saptamana viitoare cand o sa ii fac unul mai mare cu plaja si tot ce ii trebuie.Stiu ca de unde am luat-o nu avea conditii prea bune(nici lampa,nici incalzitor,nici insula...doar acvariul)Apa are 27 de grade ca i-am cumparat un incalzitor si in curand o sa ii iau si lampile(cred ca sunt doua nu? uvb si uba din cate am inteles.)Azi am cumparat pentru ea hrana care nu stiu cat este de buna...e ungureasca sau e produsa in Ungaria si se cheama Aqua Food.Am incercat si morciv dar nu vrea sa manance iar zilele trecute i-am dat gupi si sper ca nu am gresit prea rau( i-a mancat) dar nu am stiut ce sa ii dau altceva...si am vazut pe "meniul"ei ca erau trecuti si gupii dar nu stiu sigur daca e bine sa fie chiar in stare naturala.
Despre gurita ei nu stiu ce sa spun...totusi parca nu seamana a voma...incerc sa pun poza

Imagine Imagine
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Feb 2007, 23:47

de Monoceros » 14 Feb 2007, 00:13

ioanacaraiman scrie:... curand o sa ii iau si lampile(cred ca sunt doua nu? uvb si uba din cate am inteles.)

Este un singur tub florescent (neon), Repti Glo 5.0, care emite atat UV-A, cat si UV-B.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de mycka » 14 Feb 2007, 08:23

ioanacaraiman "nu am stiut ce sa ii dau altceva" - daca ai fi citit pe forum ai fi vazut ca mancarea pentru broscute este foarte diversificata! De la gammarus, inima de vita, pestisori uscati, sunt tot feluri de pufuleti, stixuri...in orice petshop gasesti, trebuie doar sa vrei sa cauti!
Ar fi bine sa ii mai cumperi si vitamina A uleioasa, Elixir de la vitakraft, sunt o gramada de produse pe care nu ai cum sa nu le gasesti! Cat este mica este exclusiv carnivora deci este posibil sa nu iti manance inca morcov! :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Noi 2006, 15:40

de Florin » 14 Feb 2007, 09:06

Ai incercat sa ajungi cu ea la veterinar??? Incearca sa cauti unul care se pricepe : http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=8 :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 14 Feb 2007, 10:46

[ioanacaraiman] Testoasa ta are stomatita.
http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=7#582
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori