Rani pe cap de la marginea carapacei

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Rani pe cap de la marginea carapacei

de takawachinchila » 16 Noi 2008, 14:42

Broasca mea are pe cap o rana provocata de marginea carapacei. cand se uita in sus, marginea cornoasa ii zgarie pielea. intrebarea este: pot sa tai sau sa pilesc putin din marginea carapacei? maxim 2mm...
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de dragonflyyy8 » 16 Noi 2008, 14:59

si a mea a patit la fel...a cazut si s'a lovit la cap de carapace :| si a fost umflat locul :(
acum e ok
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de takawachinchila » 16 Noi 2008, 15:00

la mine e asa de cand am primit-o. si mai mult, mi se pare ca se adanceste rana :?
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 16 Noi 2008, 16:40

Cred ca 2 mm poate fi prea mult... poti slefuii atat cat sa nu fie marginea taioasa (desi in general nu e indicat), ai grija sa slefuiesti doar partea cornoasa (adica partea mai transparenta... doar din solzi), daca nu stii despre ce vorbesc, mai bine du-o la un veterinar!
Pentru a se inchide rana, incearca sa o ti mai mult pe uscat si sa o umezesti cat poti de des pe toata perioada zilei! Nu stiu daca este indicat dar e posibil sa ajute aplicarea unei creme de baneocin pe rana, deja uscata.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Pilit carapace

de takawachinchila » 19 Dec 2008, 00:17

Salut
Broasca mea avea aceeasi problema. Am intrebat un doctor specializat si mi-a zis sa nu ii pilesc partea respectiva de carapace, ca nu e nevoie. Si in cateva zile, pielea de pe capul broastei s-a vindecat. Acum nu are nimic. Deci, poate ii trece. :)
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de mihaelajulia » 08 Apr 2009, 18:38

Ale mele se mai musca cand si cand. Exact de partea de gat, unde le ajunge carapacea. Intr-o vreme, cum apuca sa-i creasca iar piele si sa se cicatrizeze, cum iar o musca. Parca ceva o atragea pe cealalta sa muste de acolo. Am fost cu ea la veterinar si mi-a dat o solutie lichida pe baza de iod (betaisadona) si, nu radeti, o pasta care se foloseste la plombatul dintilor cainilor si/sau pisicilor. In apa face o crusta care ajuta cicatrizarea.
Nici nu s-a pus in discutie taierea sau pilirea carapacei.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori