Ce boli pot da broscutele?

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Ce boli pot da broscutele?

de axara_me » 27 Oct 2008, 16:10

Buna,

As vrea sa stiu daca putem lua ceva boli(de piele) de la broscute, sau alergii...

Mi-s asa de dragi...dar imi e asa de sila sa bag mana in acvariu sa iau filtrul la spalat...
Broscute prostute: Doroftei si Smarandescu
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de dragonflyyy8 » 27 Oct 2008, 19:59

daca iti e sila de ce ti'ai mai cumparat? doar ptr ca iti plac? poarta manusi dinalea albe chirurgicale
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de OsDeRos » 27 Oct 2008, 20:48

exista si negre si mov dragonflyyy8 :P) si da... o sa iei o ciuperca cat sa poti face mancare :))

se zice ca sunt purtatoare de salmonela... sau ceva legat de virusu asta.. in rest nush. inca nu am luat nimic
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de radulinho » 27 Oct 2008, 21:44

axara_me sunt convins ca transmit toate bolile din lume. Io nu inteleg dc ti-ai mai luat daca iti e scarba de ele. dragonflryy are dreptate. :lol:. Io pun mana pe ea apoi mananc sau fac altceva pt ca uit sa ma spal de cate ori pun mana pe ea pe zi.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 09 Sep 2008, 09:03

de OsDeRos » 27 Oct 2008, 22:43

o pipai si tu radulinho? :))
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de dragonflyyy8 » 27 Oct 2008, 23:25

radulinho scrie:axara_me sunt convins ca transmit toate bolile din lume. Io nu inteleg dc ti-ai mai luat daca iti e scarba de ele. dragonflryy are dreptate. :lol:. Io pun mana pe ea apoi mananc sau fac altceva pt ca uit sa ma spal de cate ori pun mana pe ea pe zi.

exact! eu o si pupacesc de numa-numa :mrgreen: .am innebunit..am ajuns sa dragalesc o reptila.ea ma "iubeste" doar ptr ca sunt creatura care vine cu mancare :lol:
la scarpinat mai sta...si se impinge in mana mea ca o pisica sa'i mai fac.
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de axara_me » 28 Oct 2008, 10:03

dragonflyyy8 scrie:daca iti e sila de ce ti'ai mai cumparat? doar ptr ca iti plac?


IMI ESTE SILA DE ELE DOAR CAND ESTE APA FOARTE MURDARA!!!

si se murdareste F DES, cu tot filtrul pe care il are...

si eu ma joc cu ele cand li se spala acvariul, si ma distreaza enorm cand fac pe ele :)) de emotii cand le scot din apa si le las pe jos:))

dar ma gandesc f serios si la varianta transmiterii unor boli.

in momentul cand copilul va incepe sa umble de-a busilea si sa mai puna gura pe diverse...acolo unde au umblat si s-au kkt si broastele...nu prea mai e o situatie ...asa roz

acum nu nu este vorba de paranoia sau drobul de sare...dar tb sa ne gandim putin si la asta, nu?

Manusi chirurgicale NU ; doar nu sunt extraterestrii :))

si asa cum si pe caini sau pisici le duci la deparazitare...asa ma gandeam ca si broscutele pot avea diverse boli si tb tratate tocmai pt a nu muri sau a ne imbolnavi pe noi.
Multumesc de raspunsurile ...chiar si cinice ale unora.
Broscute prostute: Doroftei si Smarandescu
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de diego » 28 Oct 2008, 10:48

Daca testoasa ta a fost hranita cu carne de pui infestata cu salmonela este foarte probabil ca ea sa fie purtatoarea acestui parazit. Alte forme de boli trasmisibile omului nu stiu sa existe, oricum este obligatorie spalarea mainilor atat inainte cat si dupa ce se intra in contact cu testoasele.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Salmonella

de Varzel » 17 Noi 2008, 22:22

Din cate am citit este foarte recomandat copii mici sub trei ani si adultii cu probleme ale sistemului imunitar ( diabet , cancer , transplant de maduva, HIV etc) sa nu intre in contact cu locurile unde au habitatul sau pe unde sunt lasate sa se plimbe broastele testoase.Ele pot transmite salmonella prin fecale , asadar este importanta o igiena foarte buna a mainilor.De altfel nici pupatul broascutelor nu ar fi o solutie foarte buna de a ne arata afectiunea...



http://reptilestv.com/video/turtles/salmonella/01.htm
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Noi 2008, 11:56
Localitate: Timisoara


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori