Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de DorinDM » 04 Feb 2024, 13:36

Bună ziua,
Revin cu acest subiect. Acum doi ani, la o broscuta cu tample rosii de Florida, avea ambele labute din spate umflate, nu mai mergea, nu mai manca. Am fost la un cabinet veterinar din Suceava, iar dupa examinare si un CT au spus ca are o tumora la labuta stanga spate si ar trebui eutanasiata. Am refuzat ideea, s-a intervenit cu vitamine injectabile, cu caldura pe zona cu probleme si dupa aproape 3 luni si-a revenit.
Acum, din nou i s-a umflata labuta stanga spate si inainte de labuta are o umflatura mare, dura la atingere, ca un chist si cu o zona de roseata. Nu mai mananca si merge greoi.
Atasez niste poze cu zona afectata.
Va rog sa ne ajutati in rezolvarea acestei probleme.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2021, 10:28

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de DorinDM » 04 Feb 2024, 14:05

Cum pot adauga pozele?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2021, 10:28

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de Sheppard » 04 Feb 2024, 15:20

Pozele se incarca pe site-uri de genul imgur.com si apoi postat aici linkul.

Problemele medicale se rezolva doar la clinic veterinare. In cazul testoaselor, este nevoie de un medic veterinar cu experienta pe animale exotice. Nu orice medic veterinar stie sa trateze exotice, desi multi incalca deontologia pentru bani si fac tratamente fara sa stie ce fac. Injectatul de vitamine la testoase e indicat extrem de rar la testoase, in cazuri foarte selecte si in general denota incompetenta veterinarului, care face un tratament de dragul de a lua niste bani. Din pacate asta e tristul adevar (nu doar la noi in tara) si fara un control al Colegiului Medicilor Veterinari si norme clare in aceste privinte, nu o sa se rezolve problema.

De aceea, va recomand sa va adresati clinicilor veterinare care au un medic veterinar cu cursuri si pregatire pe animale exotice. Nu stiu sa fie vreunul in Suceava si in toata tara sunt o mana de oameni. Cel mai apropiat ar fi Exotic Vet Center in Bucuresti: https://maps.app.goo.gl/fbKfBzcieUtr9FgJ9
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de DorinDM » 04 Feb 2024, 16:52

Bună ziua,
Mulțumesc pentru răspuns.
Stiu ca aveti dreptate. Am trecut acum 2 ani prin asa ceva. Am fost multumiti ca nu am dat curs propunerii doctorului si extrem de fericiti ca la acel moment și-a revenit. Nu cred ca gresesc daca afirm ca acea mica broscuta face parte din familie. Are aproape 17 ani!
Voi incerca totusi sa incarc pozele. Macar o idee, un mic sfat, o presupunere mai apropiata de realitate, orice si e mai mult decat nimic.
Mulțumesc încă odată si sper sa primesc un raspuns dupa ce voi reusi sa incarc pozele.
O zi buna !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2021, 10:28

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de DorinDM » 04 Feb 2024, 18:44

https://imgur.com/NkxFj7Z
https://imgur.com/ZQTRgXJ
https://imgur.com/ZPA7m9D
https://imgur.com/KqqJlDS
Sper ca se vad pozele.
Raman recunoscator pentru un raspuns
Multumesc anticipat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2021, 10:28

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de Sheppard » 04 Feb 2024, 22:54

Da na, eu raman la recomandarea de a merge la Bucuresti, cu toate documentele medicale, inclusiv cu imaginile de la CT si interpretarea.

Daca intr-adevar e o tumora (si nu alte probleme, precum oua, sau obstructie intestinala), si acelea sunt de mai multe feluri. Daca e una benigna, se rezolva prin chirurgie, dar diagnosticul de benign/malign se pune pe mai multe criterii, inclusiv examen histopatologic (care e cel mai concludent).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de DorinDM » 05 Feb 2024, 06:47

Mulțumesc ! La ocluzie ma gandeam si eu. E mascul, nu poate fi vorba de oua. Vom lua o decizie.
O zi buna!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2021, 10:28

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de Sheppard » 05 Feb 2024, 15:44

Nu ar strica sa ne tineti la curent cu evolutia si diagnosticul final. Poate inclusiv poze intra-operator si de la investigatii. Sigur ar fi de folos si altora pe viitor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Revenire: zona si labuta stanga spate umflata

de DorinDM » 05 Feb 2024, 16:10

Nu stiu daca vom reusi sa ajungem la București. E destul de complicat si costurile mari.
Mai asteptam, poate isi revine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2021, 10:28


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori