Rani ale cozii

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Rani ale cozii

de mihaiV » 02 Noi 2022, 19:41

Buna seara,
Am o broasca testoasa Trachemis,mascul,in varsta de 10 ani.De cateva zile statea numai pe insula ,iar in apa pret de minute.La o examinare mai atenta am observat ca are leziuni pe fata dorsala a cozii,mai exact o lipsa de piele pe o suprafata de 4/3 milimetri.Probabil s-a ranit cand a incercar sa urce sau a dormit pe insula intr-un mediu umed( trebuie schimbat acvariul,accesul pe insula este greoi,cu efort,motiv pentru care am inaltat prea mult coloana de apa care uneori inunda insula).

Am citit recomandarile pe forum.

Intrebari:
1.Pot folosi un antibiotic unguent pentru grabirea inchiderea leziunii?
2.Cicatridina unguent se poate folosi local?Are contraindicatii la brostele testoase?Are cineva experienta in acest sens?
3.Imi poate recomanda cineva un medic veterinar care cunoaste patologia broastelor testoase in Craiova?
(Am fost la unul din cele mai bune cabinete si prima intrebare pe care am primit-o a fost daca este mascul sau femela.No comment)
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2022, 22:30

Re: Rani ale cozii

de Sheppard » 03 Noi 2022, 22:43

Eventual pune o poza cu problema, dar ti-as recomanda o vizita la Exotic Vet Center in Bucuresti: https://goo.gl/maps/U5ZjUaHcNPqDsDaU8 sau in Sibiu la Dr. Med. Vet. Ziegler Carina (e ceva drum, stiu).

Faptul ca sta mult pe uscat nu e semn bun. Ideea e sa nu fie si altceva cauza. Mananca? Are muci? Mai are alte simptome?

Verifica si ca ai un emdiu ok: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis


Poze se pot incarca pe site-uri precum imgur.com si apoi copiate linkurile aici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Rani ale cozii

de mihaiV » 05 Noi 2022, 18:28

Este mai bine,de azi a intrat in apa. Mananca,inoata echilibrat,nu are muci.Mediul este ok,am filtru extern,bec reptiglo si sursa de caldura,dar cum am mai mentionat, spatiul pentru inot este insuficient raportat la dimensiunea ei.
Am aplicat picaturi de vit.A pe coada( nu stiu daca refacerea cozii se datoreaza si acestui lucru,nu am gasit nicaieri ca ar fi indicat,dar stiu ca are efecte cicatrizante).
Cat despre medicii veterinari mentionati mai sus,am mai citit pe site.Imi este greu sa ma deplasez,de aceea doresc un veterinar din localitate.Este bine de stiut insa pentru probleme mai grave.

Multumesc pentru sfaturi!
Seara buna!
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2022, 22:30

Re: Rani ale cozii

de Sheppard » 05 Noi 2022, 19:12

Daca pui niste poze cu rana, iti pot da si sfaturi mai tintite. Doar sa imi dau seama despre ce e vorba.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron