gupi

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

gupi

de OsDeRos » 13 Sep 2008, 00:24

am cumparat special 3 gupi ca mancare vie.. insa broscutele se sperie oarecum de ei... initial se duc curioase apoi baga capul la cutie. mai nou unu din cei 3 gupii mi`a lasat si mostenire... 9 pui... cred ca urmeaza si al doilea ca`i cam gras. astept acum sa creasca umpic puii sa`i bag in bazin...

Dauneaza astfel de mancare vie avand in vedere ca broscutele mananca peste uscat f mult? Am mai vazut broscute de florida mancand si cobai (pe youtube)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Lancelot » 13 Sep 2008, 08:02

Buna!

da , am vazut si eu pe youtube cum unii isi hranesc broscutele cu pui de cobai...nu e prea incantator

in fine

nu cred ca mancarea vie lear dauna inrun fel broscutelor
poate doar pentru ce e mai greu de prins
insa lasale sa prinda gustul...sa vada ca nu e nimic de se speriat...
in plus cred ca le ajuta si la miscare...
numai bine!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 20 Iul 2008, 15:41
Localitate: Viseu de Sus

de Prajescu Lucian » 20 Sep 2008, 13:21

va rog imi aratati si mie o poza cu acesti " gupi " sas sami spuneti ce sunt acesti gupi ? :|
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Iul 2008, 14:02
Localitate: Bucuresti

de heretik » 20 Sep 2008, 14:59

sunt niste pesti cu codite mari si frumos colorate , sunt ca iepuri numai varianta acvatica am cumparat si eu 2 pt acvariu meu si 1 a murit , a ramas femela care mia facut 15-20 de pui , ii tin pe toti separati , intr un acvariu pesti mari , unul pt pui , si alt acvariu pentru broskuta :D , eu zic sa nu dai la broscuta mancare vie , eu ii dau gupi morti cumparati de la mag , 1-2 bucati pe zi un peste ajunge cam pt 4 zile , din cand in cand mai dau si un fel de viermisori.
http://www.youtube.com/watch?v=2lcb4hK1pIs
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Aug 2008, 09:54

Re: gupi

de ACVARISTUL10 » 20 Sep 2008, 16:50

OsDeRos scrie:am cumparat special 3 gupi ca mancare vie.. insa broscutele se sperie oarecum de ei... initial se duc curioase apoi baga capul la cutie. mai nou unu din cei 3 gupii mi`a lasat si mostenire... 9 pui... cred ca urmeaza si al doilea ca`i cam gras. astept acum sa creasca umpic puii sa`i bag in bazin...

Dauneaza astfel de mancare vie avand in vedere ca broscutele mananca peste uscat f mult? Am mai vazut broscute de florida mancand si cobai (pe youtube)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Aug 2008, 11:53

Despre gupi

de takawachinchila » 02 Noi 2008, 21:02

"gupi" (Libistes Reticulatus) pesti vivipari. se inmultesc usor, specie nepretentioasa. femela mai mare decat masculul (cred ca il tine sub papuc :D), coloritul masculului variaza de la un individ la altul.
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori