inca ceva ...

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

inca ceva ...

de Prajescu Lucian » 28 Iul 2008, 10:20

auziti , broscuta mea Raph nu mananca mai deloc, adica ieri iam dat o bucatica de piept de pui proaspata , si a mancat-o , dar restul lam bagat in frigider si sa "vestejit" sa uscat .... oare de asta nu mai mananca ? si inca ceva : pastile ( sau vitamine ) de pofta de mancare nu exista pt broscute ? ca sa le mareasca apetitul , sa manance mai des ( sau mai mult ) ? :|
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Iul 2008, 14:02
Localitate: Bucuresti

de diego » 28 Iul 2008, 10:47

nu mai deschide atatea topicuri avand acelasi subiect!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Prajescu Lucian » 28 Iul 2008, 10:56

sczz dar nush sunt "disperat" , imi este frica de ce e mai rau sa nu moara de foame daca nu mananca , si apropo , dak temperatura apei din bol nu este de cel putin 26 de grade , broscuta nu mananca ? :?:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Iul 2008, 14:02
Localitate: Bucuresti

de diego » 28 Iul 2008, 11:34

-incearca si cu peste, inima de vita, creveti de balta
-ce temperatura are apa?
-i-ai asigurat o sursa de lumina/caldura(soare artificial) broscutei? fara aceasta sursa de energie e normal ca testoasa ta sa devina apatica si sa nu mai manance
-pt pofta de mancare poti sa-i administrezi vitamina A sau Vitakraft pt testoase
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Prajescu Lucian » 28 Iul 2008, 14:06

nu am o sursa de lumina artificiala , apa este la temperatura casei , in casa la mn sunt cam 25 de grade cam asa , iar la lumina : o tin la geam la soare toata ziua , pt ca am inteles ca nu imi trebuie lumina si seara , Raph este ff vioaie , dar am vazut-o doar odata sa manance , acum ....are mancare in bolul de plastic in care sta , iam luat geamuri speciale sai fac acvariu imi mai trebuie doar silicon ..deci , deocamdata e normala , am gammarus dar nici nu se uita le ele , am sai dau si alta mancare
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Iul 2008, 14:02
Localitate: Bucuresti

de diego » 28 Iul 2008, 14:16

trebuie o sursa de lumina, reptilele au sangele rece si depind de acea sursa de energie pentru a putea avea un metabolism normal
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de alin_lio » 29 Iul 2008, 19:57

cum ai scris tu faci rau iti trebuie un incalzitor cu termostat daca la tine in casa sant 25 de grade apa este mai rece yndeva la 20 de grade iar cum ai zis ca o tii toata ziua langa geam ca sa bata searele pe ia iara este rau ca se produce efectul de sera si din cauza asta broscuta ta nu mananca plus mai poate fii si coloana de apa daca este foarte mica la fel asa ca ar fii bine sa ii oferi toate conditile necesare cat mai curand si citeste tot de pe sait
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori