Inima de vita liofilizata

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Inima de vita liofilizata

de Broscutzel » 30 Apr 2008, 08:21

S-a prostit bubulina mica, cat de diversificat manca, de cand i-a prins gustul la inima de vita, nu se mai atinge de altceva.
Si e cam scumpa a naibi. 7 ron un borcanel de la Bio-Lio pe care il papa in doua saptamani.
Am gasit decat la un petshop in piata Amzei.
Stiti pe altundeva mai ieftin?
Merci
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 14 Dec 2007, 21:25
Localitate: Giurgiu

de Pandy » 30 Apr 2008, 19:13

Eu ultima data am luat niste pungulite mari care se inchid ermetic, am mai multe grame decat acele cutiute si sunt aproximativ 6 lei, asta in hipermarketul Auchan din Titan
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Broscutzel » 30 Apr 2008, 19:17

Merci, o sa trec cand am timp.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 14 Dec 2007, 21:25
Localitate: Giurgiu

de dragonflyyy8 » 14 Iul 2009, 18:38

ce parere aveti de:
Daca vreti sa dati inima de vita (nu mixtura) va dau o reteta de prepare simpla si eficinta:
1. Taie, fasoneaza inima in fashi de aprox. 10 cm x4 cm
2.O bagi la congelat in pungulite separate (ca sa nu se lipeasca)
3.Iei dupa 24 h (sau ma rog , sa fie inghetate bine) respectivele bucati de inima si le dai pe razatoare (eu folosesc o razatoare obisnuita de bucatarie).
4.Vor rezulta niste" viermisori " de carne OK seama al `reacu ` de bine cu Tubi!
5.Se spala bine in sita nu foarte fina la jet de apa
6.Se pune carnita in cutii de margarina (un strat subtire 3-4 mm), peste care se adauga un pic de apa (Important!!!)pana rezulta o dispersie a respectivilor viermisori.Scopul-sa nu se lipesca in ghemulete greu de servit, sau chiar periculos (daca un pestan haleste un semenea "ghemotoc de carne=ocluzie intestinala)
7.Se introduc cutiile in congelator.
8.Dupa inghetare se poate sparge stratul inghetat in portii alese dupa cum/cat doriti.
9.Se scoate din congelator numai cate o portie, se spala in jet de apa /sita pana la dezghetare si se serveste proaspat si apetisant .
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de Locko » 15 Iul 2009, 00:17

usor de zis dar cine are timp sa le faca si pe astea...
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

Re: Inima de vita liofilizata

de GABRIELAT » 10 Noi 2022, 23:55

Salutare,
Ma poate ajuta cineva unde pot gasi inima de vita online sau chiar si fizic in strainatate? Am incercat so comandat de pe site din ro, da nu trimit afara :((((((.
Am fost prin o gramada de magazine din Austria ,de specialitate,dar la niciunul nu am gasit:((((.
Mersi
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 04 Mar 2021, 17:07

Re: Inima de vita liofilizata

de Sheppard » 13 Noi 2022, 18:21

GABRIELAT scrie:Salutare,
Ma poate ajuta cineva unde pot gasi inima de vita online sau chiar si fizic in strainatate? Am incercat so comandat de pe site din ro, da nu trimit afara :((((((.
Am fost prin o gramada de magazine din Austria ,de specialitate,dar la niciunul nu am gasit:((((.
Mersi


De ce ai vrea sa cumperi? Nu prea are valoare mare nutritionala. Poti gasi la macelarie daca chiar doresti cruda si are valoare nutritionala mai mare.

Iti las si linkul asta: viewtopic.php?f=5&t=3789
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron