pestele crud

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

pestele crud

de panco » 17 Feb 2008, 19:03

salut! am deschis acest subiect pentru a afla ce fel de pesti sunt buni ca hrana pentru broscute...am citit in alt topic ca cei mai buni sunt cei oceanici in ciuda faptului ca broscutele testoase de florida sunt de apa dulce...de exemplu sprotul este bun?...am cumparat si pare a fi bun dar sprotul este peste oceanic...ce alti pesti am mai putea oferi rasfatatelor noastre?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Ian 2008, 14:12
Localitate: Deva / HD

Re: pestele crud

de Monoceros » 19 Feb 2008, 00:46

panco scrie:...am citit in alt topic ca cei mai buni sunt cei oceanici in ciuda faptului ca broscutele testoase de florida sunt de apa dulce...

Eu din aceleasi considerente presupun ca domul doctor L.T., se inseala cand recomanda pestele oceanic. In primul rand... oceanul este salin, stiim cu totii si totodata un mediu total diferit de cel acvatic cu apa dulce; in al doile rand... orice specie apartine unui biotop si acesta ii ofera raportul perfect de minerale necesare (in caz contrar specia poate degenera)... deci mi se pare total aberant, mai ales ca doctor, sa recomanzi exclusiv peste oceanic.
Eu sincer recomand sa incerci sa ii oferi peste de apa dulce... asa cum ar gasii si in natura. :roll: Eventual, ocazional si peste oceanic. :D
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de panco » 20 Feb 2008, 13:15

bine...mesci mult ca m-ai lamurit...eram cam derutat cu pestele oceanic :lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Ian 2008, 14:12
Localitate: Deva / HD

de ali » 25 Mai 2008, 23:46

De aproximativ 3 ani i-am inbogatit meniul cu pesti (de multe ori vi) neoceanici :lol: si se simt foarte bine (ii prefera mai bine decat mancarea din magazine de specialitate) - http://www.youtube.com/watch?v=HxEeMdYx6as
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Iun 2007, 20:37
Localitate: baia mare

de Nefardy » 29 Aug 2008, 19:59

are ceva daca o broscuta in varsta de vreo 3-4 luni a mancat un pestisor tot de vreo 4 luni?
i-am schimbat apa si, ca sa nu fuga, am lasat-o putin cu pestii si am gasit jumate din coada la un guppy in gura ei. pestele era pui. o afecteaza cumva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Aug 2008, 17:57

de Florin » 29 Aug 2008, 20:35

Nu...te rog ceva...inainte sa mai intrebi ceva sau sa deschizi un topic, cauta pe forum.Tot ce ai intrebat pana acum, s-a mai discutat.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de alin_lio » 29 Aug 2008, 21:35

Si eu lam intrebat pe doctorul veterinar ce dieta io pot da broastelor si el mia spus ca de la varsta de un an le pot da pesti, intrebandul de care mia spus ca oceanic sant niste pesti mici ca si hamsi dar mia spus ca si pesti de apa dulce ,dar trebuie taiat marunt si ne curatat dica cu absolut tot cu cap ,intestine ,solzi asa cum este el.
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron