e ceva in neregula?

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

e ceva in neregula?

de roxicutza » 14 Ian 2008, 15:39

Buna ziua

As avea si eu o nelamurire si poate ma puteti ajuta cu un sfat. eu am broscuta de vreo 2 luni si de cand am luat-o am hranit-o de 2 ori pe zi (cu ininima de vita si carne fiarta de pui). Initial manca mai putin, cateva firimituri, dupa aceea a inceput sa manance f bine. Acum a devenit f mofturoasa.A fost innebunita dupa carnea de pui fiarta si acum nu mai vrea deloc sa mananc?. gammarus tot la fel, nu prea mananca. eu o invatasem sa vina la mana mea sa manance. cam de 2 sapt i-am luat sera raffy baby si ii mai pun in apa cat sunt plecata la serviciu. seara cand incerc sa o hranesc, doar cateva inghititturi mai ia. e ceva in neregula cu ea?
de asemenea am mai observat ca daca ii schimb apa si nu ii pun nimic de mnacare in ea, are pofta mult mai mare de mancare cand itind mana cu bucatica de carne.
Acum nu stiu cum sa procedez, sa ii mai las sau nu mancare in acvariu peste zi?
Multumesc mult
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Dec 2007, 21:46
Localitate: bucuresti

de Pandy » 14 Ian 2008, 16:08

Te-ai gandit ca poate s-a saturat de meniul respectiv ? Sau poate nu ii place acel sera raffy baby eu nu am auzit de el pana la tine si nici atat sa-i dau testoasei mele. Incearca sa o hranesti dimineata si seara cand revi de la servici
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de roxicutza » 14 Ian 2008, 16:13

ok.mersi mult. asa voi face. dar nu prea am idee ce i-as mai putea da. dupa cum spuneam acum doar inima de vita mai mananca(pui si gammarus nu mai vrea). poate imi poti da vreo sugestie..
mai am trocoprim 2 ...dar nu ii place
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Dec 2007, 21:46
Localitate: bucuresti

de florin123 » 14 Ian 2008, 18:09

nu stiu ce mananca broscutele micute si nici cat ii de micuta a ta dar gasesti tot felul de mancare in pet shop'uri si poti sa o maruntesti,de la pesti uscati,la oki de furnica..etc.
cat despre lipsa poftei de mancare.la cat ii apa?cam la ce temperatura o mentii?posibil sa fi scazut si sa ii dispara lipsa de mancare,deoarece ii lucreaza mai greu metabolismul..
sa iti traiasca!
Multumesc,
Florin Grec.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 44
Membru din: 18 Dec 2007, 17:35
Localitate: Borsa Maramures

de Pandy » 14 Ian 2008, 18:25

Poti incerca si cu TurtleStick's sunt multe modele si acele modele difera prin culori si gust
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de roxicutza » 15 Ian 2008, 09:47

In primul rand multumesc pt raspunsuri. E micuta cat o moneda de 50 de bani. Are incalzitorul setat la 28 de grade, iar temperatura ii variaza intre 26 si 28.
Singurul lucru pe care il mai mananca este inima de vita. Nici macar turtle sticks nu vrea:(.Aseara i s-a terminat pliculetul cu inima de vita si cand am incercat de dimineata sa-i dau de mancare nu a vrut nimic, nici pui, nici gammarus nici trocoprim 2.
O sa ii cumpar azi alt pliculet. Nu stiu..inainte nu era asa mofturoasa
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Dec 2007, 21:46
Localitate: bucuresti

de florin123 » 15 Ian 2008, 15:45

de obicei se obisnuiesc cu un fel de mancare,si ar manca numai din aia.mai ales daca ii ceva ce le place.ale mele ar manca toata ziua ochi de furnica si peste uscat..dar trebuie variata mancarea.
poate nu au pofta de mancare?sa incerci cu un elixir de la vita-kraft?
Multumesc,
Florin Grec.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 44
Membru din: 18 Dec 2007, 17:35
Localitate: Borsa Maramures


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator