Testoasa europeana nu mananca

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Testoasa europeana nu mananca

de Ramona1982 » 27 Aug 2016, 13:11

Am si eu testoasa europeana primita cadou de cateva zile . Dar nu mananca, nu vrea sa stea in piscina , sta ascunsa sub mobila sau in pat sun paturica.
Am incercat cu de toate dar nu deschida gura. Am incercat sa o hranesc in apa si nimic.
Cand are ea chef iese la plimbare prin toata casa.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2016, 13:07

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 28 Aug 2016, 23:20

Poti pune te rog o poza cu testoasa sa confirmam ca Emys orbicularis - testoasa de apa europeana? De unde provine testoasa?

Pentru inceput ar trebui sa stii ca Emys orbicularis este o specie pe cale de disparitie, iar in consecinta este protejata de lege, mai ales de OUG 57/2007, in care este stipulat faptul ca detinerea si /sau comercializarea, pe langa inalturarea din natura in oricare stadiu biologic, sunt interzise de lege. Mai multa elgislatie agsesti si aici: http://emys-ro.webs.com/legislatieeliberare.htm

Sunt testoase sensibile (dovada si comportamentul pe care il are acum) si necesita experienta multa, altfel mor in scurt timp. De aceea te rog sa ne-o cedezi pentru evaluare veterinara si reintroducere in natura. Fiecare exemplar in plus conteaza si ne ocupam cu asa ceva. Grupul nostru: https://www.facebook.com/SCISP.RO/

Daca ne lasi un numar de telefon si o locatie, te vom contacta pentru detalii.

Daca se doreste o testoasa ca animal de casa, putem oferi la schimb testoase exotice din genul Trachemys.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Ramona1982 » 29 Aug 2016, 21:58

Nu stiu cum sa incarc poza. Are Pete galbene pe carapace . Daca poti incarc a tu poza cu testoasa europeana si ati Confirm daca e sau nu la fel.
Dea am inceput constructi a unui iaz in curte. Asa o pot pastra? A inceput sa manance,
Broasca o am de la un copil care zice ca a gasito .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2016, 13:07

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 30 Aug 2016, 17:11

Nu se poate pastra. Daca argumentul legal nu e de ajuns, macar argumentul ca sunt sensibile si necesita multa experienta ar trebui sa fie de ajuns. Ca sa nu mai zic de hibernare, poate cel mai delicat proces, in timpul caruia apar des boli care trebuie tratate rapid si eficient. Mor pe capete in captivitate.

Va rog sa va ganditi la binele testoasei inaintea la orice. E specie pe cale de disparitie si orice exemplar in plus conteaza.

Avand in vedere interesul pentru testoase, putem oferi la schimb testoase exotice din genul Trachemys. Acestea nu necesita hibernare pe timp de iarna si sunt mult mai rezistente, ideale pentru incepatori.

Asta e un site despre specie facut de un herpetolog de aici de pe forum si cu care colaboram - Tibor Sos: http://emys-ro.webs.com/
Sunt acolo poze cu testoasa si aici legislatia cu privire la specie: http://emys-ro.webs.com/legislatieeliberare.htm

V-as ruga sa ne lasati un numar de telefon pt contact si o localitate pentru a localiza un membru in apropiere care sa se ocupe de eliberare. Filmarea cu eliberarea se va trimite pe e-mail daca se doreste.

E pe terminate sezonul cald si in curand nu se vor mai putea face eliberari. Testoasele trebuie sa adune suficiente resurse pentru iarna acum si eliberarea trebuie facuta cat mai repede, dupa evaluare veterinara si gasirea unei locatii optime. Multumesc anticipat pentru intelegere si astept datele de contact.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 02 Sep 2016, 23:01

Ceva vesti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Ramona1982 » 03 Sep 2016, 15:57

Buna. Da vreau sa o eliberez. Eu locuiesc in boldesti scaieni prahova. Cineva Mia spus ca as putea sa o eliberez in lacul de la vitioara de sus pentru ca mai sunt si altele acolo. Ce pare aveti?
Da , imi doresc enorm o alta broscuta ..le ador, acum am un mici iaz in curte .
Si am mai auzit ca in valeni de munte ar mai fi cineva care are Un lac imense, proprietate privata si ca ar fi bn acolo.
Unde ma sfatuiti sa o duc? Vreau sa merg personal
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2016, 13:07

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 03 Sep 2016, 16:11

Bine, ma bucur ca s-a luat decizia buna. O sa intreb herpetologii si revin cu detalii.

Pentru adoptii, se poate accesa grupul asta: http://www.facebook.com/groups/tarc08

Lacurile private nu sunt solutie buna daca sunt izolate de alte ape pentru ca nu se pot reproduce acolo testoasele si nu pot migra spre alte balti.

Testoasa seamana cu pozele de pe site-ul indicat mai sus, nu? Ca sa confirmam ca intr-adevar este Emys orbicularis.

La Vitioara de Sus nu vad lac pe harta. Imi puteti da un link pe google maps sau niste detalii despre locatie?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Ramona1982 » 03 Sep 2016, 20:42

Nu prea seamana, a mea are niste Pete galbene pe carapace. .
O sa caut sa vad ce aflu despre lac. Daca nu astept detalii de la voi cu mare drag
Le ador asa nu Ai voi face rau sa o pastrez cativa chiar daca conditi ar avea.
Important e sa ai fie ei bine. Nu mie..
Multumesc mult pt ajutor si astept mai multe detalii
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2016, 13:07

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 03 Sep 2016, 21:55

Hmm, poate nu vorbim de aceeasi testoasa, daca nu seamana. Trebuie poze inainte de a face alt pas.

Cand scrieti un raspuns aici, mai jos de casuta unde se introduce textul, e un buton intr-o casuta verde "upload attachment", cu care se poate atasa o imagine.
Sau se foloseste un site de incarcat poze, precum imgur.com , unde se urca pozele si apoi se copiaza linkul imaginilor respective aici. Ca sa le afiseze direct pe forum, se copiaza linkul de forma [img]link[/img]. Sper ca v-am lamurit asa. Dar trebuie neaparat poze.

Seamana cumva cu una din speciile astea: Testudo hermanni, Testudo graeca, Trachemys scripta elegans, Trachemys scripta scripta? Daca le cautati pe google va afiseaza si poze cu speciile mentionate si puteti compara. Dar va rog sa incercat sa puneti pozele cu testoasa aici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Ramona1982 » 04 Sep 2016, 09:17

Intra aici in comentarii. Este o poza.
Un domn Mia confirmat ca emys. Si ma sfatuiti sa o eliberez in raul teleajan
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2016, 13:07

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Ramona1982 » 04 Sep 2016, 09:18

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2016, 13:07

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 04 Sep 2016, 15:11

Da, am vazut, este un herpetolog cu care colaboram, e si aici pe forum, Tibor Sos, si l-am intrebat si eu de testoasa.

Eu zic sa ii urmati sfatul si sa filmati treaba ca sa ii putem educa si pe restul. Ne puteti pune eventual acolo pe facebook filmarea ulterior.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Ramona1982 » 04 Sep 2016, 18:47

Da.. abia astept sa o eliberez. Zilele urmatoare am ceva treaba pe la medici, dar voi filma momentul. Va multumesc ca existati si ca datorita voua o broscuta va fi fericita in mediul ei
Sper sa imi gasesc o broscuta sa o pot pastra. Imi doresc foarte mult
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Aug 2016, 13:07

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 04 Sep 2016, 19:49

Cu mare drag. Noi multumim pentru intelegere si colaboare.

Pe grupul acela de adoptii gasiti usor. Iar cand gasiti una care sa va placa, se paote trimite pe un autocar.

Pana atunci incepeti sa luati forumul al puricat si sa va informati cu ce le trebuie si cum se intretin. Incepeti cu asta: viewtopic.php?f=1&t=3659
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa europeana nu mananca

de Sheppard » 12 Sep 2016, 16:32

S-a reusit eliberarea?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron